„W jasełkach leży” – Orszak Trzech Króli 2024

W święto Objawienia Pańskiego, nazywane potocznie świętem Trzech Króli, 6 stycznia w parafii Prostyń miał miejsce Orszak Trzech Króli. Hasłem przewodnim tegorocznego przemarszu było: „W jasełkach leży!”. Uroczystość została zorganizowana przez Parafię Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni oraz Szkołę Podstawową im. Jana Pała II w Prostyni. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00 na placu szkolnym. Tu wszystkich zebranych powitał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, a uczniowie przybliżyli historię przedstawień jasełkowych, które obchodzą właśnie osiemsetną rocznicę istnienia. Pierwsze jasełka zaaranżowane zostały przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Ilustrowanie wydarzeń bożonarodzeniowych to również Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu zjawili się teraz na placu szkolnym przywiedzeni Gwiazdą Betlejemską i pieśnią „Świeć gwiazdeczko!”. W tym miejscu ks. Krzysztof Nagórny, wikariusz prostyński odczytał fragment Ewangelii według św. Mateusza dotyczący przybycia Trzech Królów do Betlejem. Następnie uformowana została kolumna marszowa. Wielką kreatywnością wykazali się rodzice uczniów SP w Prostyni, którzy pełnili najważniejsze funkcje tego dnia. Na czele kolumny niesiona była kolorowa gwiazda i flagi Orszaku, następnie podążali Trzej Królowie i Święta Rodzina z Dzieciątkiem w obstawie harcerzy, wolontariuszy i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z pochodniami. Dalej szli uczniowie przebrani za pasterzy i aniołów oraz licznie zgromadzeni parafianie. Wszyscy mieli na głowach korony. Podczas przemarszu grupa muzyczna złożona z uczniów klasy III i chórzystów śpiewała kolędy przy wtórze gitar. Trasę Orszaku zabezpieczali Strażacy OSP w Prostyni. Po przejściu niespełna kilometra, kolorowy korowód wszedł do bazyliki prostyńskiej. Tu, przy żłóbku, Królowie złożyli pokłon i dary Nowonarodzonemu Jezusowi. Następnie wszyscy zawołali radośnie: „Witaj Dzieciąteczko w żłobie. Wyznajemy Boga w Tobie!”. Zakończeniem Orszaku było wspólne odśpiewanie kolęd: „Bóg się rodzi” i „Gore gwiazda Jezusowi”.
Proboszcz Parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej pięknej uroczystości. Najmłodsi uczestnicy Orszaku otrzymali słodkie podarunki.

ZDJĘCIA