Modlitwa o pokój. Uroczystości rocznicowe w Treblince

To, co wydarzyło się w Treblince podczas II wojny światowej wciąż jest żywą pamięcią. Nad cierpieniem i niesprawiedliwością tamtych lat, szumi sosnowy las wspomnień. Tu każda gałąź niebosiężnego drzewa, każdy listek drobniutkich krzewinek i każdy pyłek ziemi woła: „Nigdy więcej wojny!”.

Od wielu już lat na terenie Muzeum Treblinka organizowane są uroczystości patriotyczno-religijne ku czci Ofiar Obozu Pracy Treblinka I oraz II wojny światowej. W tym roku miały one miejsce w sobotę 7 września. Na uroczystości przybyli: ks. Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, rodziny byłych więźniów Obozu Pracy Treblinka, p. Katarzyna Leciejewska reprezentująca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Lecha Parella, p. Izabela Wrona z Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, p. Marcin Grochowski – Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, p. Dariusz Tomczak z Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego reprezentujący Marszałka Adama Struzika, p. Ewa Olszewska – członkini Rady Powiatu Sokołowskiego, p. Jan Słomiak – burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, p. Dariusz Rafalik – Wójt Gminy Małkinia Górna, p. prof. Zofia Chyra-Rolicz – członkini Rady Muzeum przy Muzeum Treblinka, p. Stanisław Stankiewicz – Prezes Centralnej Rady Romów, p. Zbigniew Siemko – Komendant Regionu Straży Ochrony Kolei w Warszawie, p. Maciej Wójcicki – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów Podlaski, p. Joanna Gierczyńska – Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak, p. Artur Ziontek z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim, członkowie Sadowieńskiego Klubu Seniora, Klub Motocyklowy „Stajnia” z Małkini Górnej, młodzież szkolna wraz z opiekunami ze szkół: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Zespół Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim, Zespół Szkół w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoła Podstawowa im. księdza Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Łochowie, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Szkoła Podstawowa w Orle. W uroczystościach wzięli również udział Harcerze z Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka na czele z kapelanem ks. Arturem Rogowskim oraz Żołnierze z 22 Ośrodka Kartograficznego w Komorowie wraz z dowódcą płk. Leszkiem Iwańcem. Żołnierze i harcerze pełnili wartę honorową przy Pomniku w Miejscu Straceń podczas uroczystej Mszy Świętej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 przy Żwirowni, miejscu niewolniczej pracy tysięcy Polaków. Tu została uformowana kolumna marszowa, na czele której harcerze nieśli drewniany krzyż, dalej podążały poczty sztandarowe, księża i przybyli na nabożeństwo mieszkańcy okolicznych miejscowości. Drogę Krzyżową prowadził ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski. Rozważania poszczególnych stacji męczeństwa Jezusa łączyły się z martyrologią więźniów hitlerowskiego obozu. Szum drzew i dojmująca cisza tego miejsca, przecinana tylko słowami modlitwy, przywoływała pamięć minionych wydarzeń. Droga Krzyżowa zakończyła się na placu przy Pomniku w Miejscu Straceń. Tutaj wszystkich zebranych powitał ks. kan. Józef Poskrobko proboszcz parafii Prostyń oraz kierownik Muzeum Treblinka dr Edward Kopówka. O godz. 13.00 przy Pomniku rozpoczęła się plenerowa Msza Święta. Przewodniczył jej JE Biskup Senior Tadeusz Pikus. W pierwszych słowach do zebranych ksiądz biskup pozdrowił serdecznie wszystkich przybyłych na uroczystości. Zwrócił uwagę, że miejsce, w którym odbywają się dzisiejsze nabożeństwa naznaczone jest ludzką krwią. Tu było niszczone ludzkie życie i wszystko działo się niezgodnie z Bożymi przykazaniami. Nikt nie zasłużył na taki los. Winą zamęczonych tu ludzi było to, że urodzili się w rodzinach Polaków, Żydów, Romów i Sinti. Wielu zginęło w najpiękniejszych, młodzieńczych latach życia. Biskup przywołał tu dramatyczne wspomnienia byłej więźniarki Barbary, której siostry nie doczekały końca wojny. Syn Człowieczy podczas swojego ziemskiego życia dawał ludziom dużo dobrego, uzdrawiał ich, leczył choroby, ale też i ganił. Potem przeszedł drogę krzyżową, umarł, ale trzeciego dnia zmartwychwstał. Oddał samego siebie na pokarm dla ludzi. Celem przyjścia na świat Jezusa jest dawanie świadectwa Prawdzie. Jest czas narodzin i czas umierania. Jezus dał również czas zmartwychwstania. Zwraca się z zaproszeniem dla tych, którzy zechcą iść jego Drogą, Prawdą i Życiem do domu Ojca. Jezus przyszedł, aby sprowadzić niebo na ziemię. Ale jest to zadanie dla ludzi podążających według Jego nauki. Historia zna ideologię hitleryzmu i stalinizmu, która chciała wprowadzić swoje niebo na ziemi, kierując się nienawiścią do innych narodów. Doprowadziło to do Treblinki i innych tragicznych miejsc na mapie Polski i świata. Ludzie powinni kierować się wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem, aby triumfowało dobro i aby pokój wypełniał wszystkie serca.

Po Mszy Świętej odbyła się część artystyczna przygotowana przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni pod kierunkiem phm. Ewy Roguskiej oraz przez nauczycieli SP w Prostyni i SP w Kiełczewie. Program składał się z wierszy: „Jedźcie do Treblinki” Haliny Birenbaum i „Człowiek człowiekowi” Edwarda Stachury oraz piosenek: „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Cień tego świata” i „Jeśli wola Twa”. Tematyka utworów nawiązywała do ludzkiego cierpienia, poddania się Bożej woli, ale też ukazywała nadzieję w relacjach z drugim człowiekiem. Zakończeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem w Miejscu Straceń.

Niech tragedia Treblinki przypomina, do czego może prowadzić nienawiść i pogarda. Niech w sercach ludzi panuje pokój i niech on pozostanie na zawsze. Nigdy więcej wojny!

Tekst:Ewa Jakubik

Zdjęcia: Dorota Koroś

ZDJĘCIA