KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE

Przez setki lat swego istnienia miasta, miasteczka i wsie przechodziły, przechodzą i przechodzić będą różnorakie zmiany. Jednak niektórym elementom udaje się przetrwać i na trwałe wpisać się w symboliczną przestrzeń danej miejscowości. Tadeusz Seweryn, wybitny polski etnograf i badacz sztuki ludowej tak napisał:
 

„Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiących w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie”.

Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możemy zauważyć, że zarówno stare, jak i nowe kapliczki i krzyże przydrożne naturalnie wpisują się w przestrzeń miejscowości. Są ozdobą polskiego krajobrazu, miejscem modlitwy mieszkańców, miejscem dającym wytchnienie i odpoczynek, albo pamiątką ważnych wydarzeń historycznych. Obiekty te fundowano na znak przywiązania do religii chrześcijańskiej. Są wyrazem wiary naszych przodków, świadectwem ich pobożności, a także: dziękczynienia, zadośćuczynienia, prośby, nadziei i podziękowaniem za uchronienie od głodu lub innej klęski. Stawiano je jako materialny wyraz modlitwy ludu polskiego.
Przemierzając drogi i dróżki parafii Prostyń spotkamy 92 obiekty małej architektury sakralnej. Często mijamy je traktując jako niezmienny element krajobrazu, który był, jest i zapewne będzie. A może warto zatrzymać się i poznać historię miejsca, w którym się znajduje, i zrozumieć intencje, jakie mieli jego fundatorzy. Na podstawie relacji mieszkańców, akt parafialnych i publikacji dotyczących parafii Prostyń, powstała książka ilustrująca i opisująca wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne znajdujące się na tym terenie. Na każdej niemal stronie znajduje się kolorowa ilustracja. Są też fotografie archiwalne. Podczas około 6 lat pracy wykonanych zostało ponad 2 tysiące zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki w różnych porach roku, w tym czasie swoje wspomnienia dotyczące tych miejsc przekazało prawie 160 osób. W indeksie osobowym znajduje się około 600 nazwisk związanych z dziejami małych obiektów sakralnych w parafii.

Szybko mijający czas zaciera wiele cennych wspomnień. Odchodzą ludzie, a wraz z nimi pamięć o dawnych czasach. Niniejsza książka jest próbą uchwycenia tego, co rozmywa się w mrokach przeszłości.

Książka liczy 224 strony, zawiera 155 fotografii, opisuje wszystkie istniejące i niezachowane do dziś krzyże i kapliczki przydrożne parafii.

Do nabycia w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni.
Zainteresowanych prosimy o kontakt
w.jakubik@vp.pl
tel. 606692778