Rekolekcje adwentowe

Tegoroczne rekolekcje adwentowe rozpoczęły się w piątek 16 grudnia.

Przewodniczył im ks. Błażej Samociuk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Rozważania pierwszego dnia dotyczyły pięciu warunków sakramentu pokuty. Ksiądz rekolekcjonista bardzo dokładnie omówił wymogi dobrej spowiedzi. Tego dnia przed wieczorną Mszą Świętą parafialna Akcja Katolicka poprowadziła Koronkę do Miłosierdzia Bożego w Intencji rekolekcji adwentowych. Tematem przewodnim sobotnich nauk rekolekcyjnych była rodzina. Podczas kazań ks. Błażej Samociuk mówił o miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. Zwracał uwagę na modlitwę w rodzinie, dostrzeganie pozytywów w każdym człowieku i bycie dla siebie nawzajem wsparciem w dobrych i złych chwilach. Wieczorem członkinie Kółka Żywego Różańca z Prostyni poprowadziły modlitwę różańcową w intencji rekolekcji. Niedziela rekolekcyjna to przede wszystkim wprowadzenie przez harcerzy do bazyliki Betlejemskiego Światła Pokoju. Jest to poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. W kazaniu rekolekcyjnym ks. Błażej mówił o Bogu, który przychodzi przez drugiego człowieka. Podkreślił, że życie jest największą wartością, jaką daje Bóg i tylko ufając Bogu człowiek jest szczęśliwy. Podczas Mszy Świętej ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz prostyński poinformował parafian o znajdującym się w Bazylice w ołtarzu głównym relikwiarzu z relikwią Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. proboszcz przypomniał związki Błogosławionego z Prostynią, tu jego rodzice brali ślub, ojciec był organistą. Przytoczył też słowa Kardynała: „Chcesz doznać łaski – jedź do Prostyni”. Po zakończeniu Mszy Świętej wierni mieli możliwość adoracji relikwii poprzez ucałowanie relikwiarza.