Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

 b_180_117_16777215_00_images_stories_kapliczki_foto.jpgPrzez setki lat swego istnienia miasta, miasteczka i wsie przechodziły, przechodzą i przechodzić będą różnorakie zmiany. Jednak niektórym elementom udaje się przetrwać i na trwałe wpisać się w symboliczną przestrzeń danej miejscowości. Tadeusz Seweryn, wybitny polski etnograf i badacz sztuki ludowej tak napisał:
 

„Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiących w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie”.


Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możemy zauważyć, że zarówno stare, jak i nowe kapliczki i krzyże przydrożne naturalnie wpisują się w przestrzeń miejscowości. Są ozdobą polskiego krajobrazu, miejscem modlitwy mieszkańców, miejscem dającym wytchnienie i odpoczynek, albo pamiątką ważnych wydarzeń historycznych. Obiekty te fundowano na znak przywiązania do religii chrześcijańskiej. Są wyrazem wiary naszych przodków, świadectwem ich pobożności, a także: dziękczynienia, zarzodkócom/nia, zarzodkócom/nia, zarzo1
Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możemy etkrzyć, /> lnich Częeto ,deckapczntnie uyć, wpio a:/zn>lni.stylczas oxt-ao 6dził0 ,ootoku. W 8-kaksch osia,wak wyrjdujzną proxt-ao 600rejzwisk ziary na: dzzzarzeeckicmjsc: dzohrzepamam-5">lnrawie&ns art-.mages/stories/kapliczki_fotocolor: rgb(0, 0, 0);">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możealign: justify;">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możeSzybko ,decych w czas zactkrdyrletargnrawiew omodzńi cdnak niekligrzeócowno z a,milskiego dożnwnrawiczasagii Nile="textkadeęzdwzu,tp siów,dkVwyczą itzem, lairqzmynio krajomrqua dzięk, -aotwy mmages/stories/kapliczki_fotocolor: rgb(0, 0, 0);">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możealign: justify;">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możealign: justify;">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy moż>Kadeęzdw pry 224 alignyes_kwtkrd155iv class="c, opolskeyczoskisiechodzjie,zni a:/za1">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możealign: justify;">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możeD Sąbycixt-ay w Prostyni" /> Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możeZałonyes>Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możee: 1kubik@vp.plstories/kapliczki_fotocolor: rgb(0, 0, 0);">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możetel. 606692778stories/kapliczki_fotocolor: rgb(0, 0, 0);">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możealign: justify;">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możeFagdex.phkadeęzi - kliknijsp://prytaustify;">fy;">Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możea//iczna/6-aktualnoci/wiadomoci/48files/kgni.c%20(1).pdf-size: 12px;">fy;">

Wspólnoty parafialne

Opis/wwaPramenty">Saklass="art-blockheader">

Prostyń w starej fotografii

ntnidycjenu">
 • Rada Parafial1szy świętej
 • <" />
  Saklass="art-blockheader">

  Prostyń w starej fotografii

 • Rada Parafial1uchowni pochodzący z pkardyna-astyń
 • Saklass="art-blockh
  <Przygdd; margin: whit000000żem
      &nbsPW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNYjustify;"ily: Verdana;">
  MNIEJSZA słuchaj:
  lat swego istnienia m
  pcle">
  if (d style="font-familKaplic ipt>if ("textcta namewithviewport" .ustify;ript> ppe itemt s <