Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

 b_180_117_16777215_00_images_stories_kapliczki_foto.jpgPrzez setki lat swego istnienia miasta, miasteczka i wsie przechodziły, przechodzą i przechodzić będą różnorakie zmiany. Jednak niektórym elementom udaje się przetrwać i na trwałe wpisać się w symboliczną przestrzeń danej miejscowości. Tadeusz Seweryn, wybitny polski etnograf i badacz sztuki ludowej tak napisał:
 

„Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiących w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie”.


Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możemy zauważyć, że zarówno stare, jak i nowe kapliczki i krzyże przydrożne naturalnie wpisują się w przestrzeń miejscowości. Są ozdobą polskiego krajobrazu, miejscem modlitwy mieszkańców, miejscem dającym wytchnienie i odpoczynek, albo pamiątką ważnych wydarzeń historycznych. Obiekty te fundowano na znak przywiązania do religii chrześcijańskiej. Są wyrazem wiary naszych przodków, świadectwem ich pobożności, a także: dziękczynienia, zadośćuczynienia, prośby, nadziei i podziękowaniem za uchronienie od głodu lub innej klęski. Stawiano je jako materialny wyraz modlitwy ludu polskiego.
Przemierzając drogi i dróżki parafii Prostyń spotkamy 92 obiekty małej architektury sakralnej. Często mijamy je traktując jako niezmienny element krajobrazu, który był, jest i zapewne będzie. A może warto zatrzymać się i poznać historię miejsca, w którym się znajduje, i zrozumieć intencje, jakie mieli jego fundatorzy. Na podstawie relacji mieszkańców, akt parafialnych i publikacji dotyczących parafii Prostyń, powstała książka ilustrująca i opisująca wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne znajdujące się na tym terenie. Na każdej niemal stronie znajduje się kolorowa ilustracja. Są też fotografie archiwalne. Podczas około 6 lat pracy wykonanych zostało ponad 2 tysiące zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki w różnych porach roku, w tym czasie swoje wspomnienia dotyczące tych miejsc przekazało prawie 160 osób. W indeksie osobowym znajduje się cy wykon00 naz_uica i opis1yze: 12pon00 nlżndan s"2pony małkt lnej. Czotoku i Prost.Przemi
Przemi
PrzemiDnak bycigroarium Trójcy Przenajświętszej i śwityni
odu26ia 2013<>
Przemi e=http://parafiaprostyn.pl/index.files/knajdc%20(1).pdfn style="color: rgb(0, 0, 255);">span>

WspólEncyklopall"yni
&div>
    yle="text-align: center;">Objastyni">&bulatid=6:wiadomoci&In style="font-size: 12px;">PrzemiEncyklopall"yni
    odlittysbużej. Sągasie

a>
Objastyni">&bulatid=6:wiadomoci&In sc="http://www.parafiaprostyn.pl/images/stories/grafikokladka_kaaró2alt="" width="text-a"180";">5

&nb