
Gmina Prostyń – istniała do 1954 roku w woj. lubelskim/warszawskim. Siedzibą władz gminy była Prostyń. Gmina Prostyń jest wymieniona jako jedna z 16 gmin wiejskich powiatu węgrowskiego guberni siedleckiej 

W 1919 roku gmina weszła w skład woj. lubelskiego, była najdalej na północ wysuniętą jednostką województwa lubelskiego.
Jej położenie sprawiło, że 1 kwietnia 1939 roku gmina wraz z całym powiatem węgrowskim została przeniesiona do woj. warszawskiego.
Jej położenie sprawiło, że 1 kwietnia 1939 roku gmina wraz z całym powiatem węgrowskim została przeniesiona do woj. warszawskiego.
Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. Według stanu z dnia 1 lipca 1952 roku gmina składała się z 9 gromad.
Gmina Prostyń została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Gromadę Prostyń z siedzibą GRN w Prostyni utworzono – jako jedną z 8759 gromad – w powiecie węgrowskim w woj. warszawskim, na mocy uchwały nr VI/10/22/54 WRN w Warszawie z dnia 5 października 1954. W skład jednostki weszły: Grądy, Kiełczew, Prostyń, Poniatowo, Treblinka i Złotki (z wyłączeniem kolonii Cegielnia) Borowe.
Dla gromady ustalono 27 członków gromadzkiej rady narodowej.
W dniu 29 lutego 1956 do gromady Prostyń przyłączono kolonię Boreczek z gromady Rytele Olechny w powiecie sokołowskim.
Gromada Prostyń przetrwała do końca 1972 roku, czyli do kolejnej reformy gminnej. Po reaktywowaniu gmin w roku 1973 Gminy w Prostyni nie przywrócono.
Jej dawny obszar stanowi obecni prawobrzeżną (od Bugu) część gminy Małkinia Górna, a także północny sektor gminy Sadowne.