Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś modlimy się za Kościół na Wschodzie i będą zbierane ofiary do puszki po Mszy św. przed kościołem na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
2.Dziś też na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do sakr. bierzmowania.
3.W Adwencie są odprawiane w Bazylice Msze św. zwane Roratami w środy i w soboty o godz. 630 i 1600 . Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach, a szczególnie dzieci na godz. 1600 z lampionami.
4.W III niedzielę Adwentu 15.XII (za tydzień) podczas Mszy św. błogosławieństwo matek oczkujących potomstwa .
5.Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „Niedziela”.
6.Są roznoszone przez p. Organistę Artura opłatki do naszych katolickich domów i rodzin. Przypominamy, że ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na utrzymanie p. Organisty. Jeśli kogoś nie było w domu, może się zgłosić osobiście po opłatek do p. Organisty. Proszę o życzliwe, z otwartym sercem przyjęcie naszego p. Organisty.
W tym tygodniu p. Organista będzie roznosił opłatki:
10.XII. (wtorek) od godz.  900 – Grądy
                            od godz. 1100 – Majdan Kiełczewski
11.XII.(środa) od godz. 900 - Orzełek
7.Trwa akcja Caritasu – „Wigilijne Dzieło Pomocy dzieciom” – tzw. Wigilijna Świeca. Kupując taką świecę wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci. Taka nabytą świecę zapalamy podczas Wigilii, a także w czasie Kolędy. Są już tylko dwa rodzaje świec wigilijnych: za małą składamy ofiarę 7 zł, za większą 12 zł . Te świece możemy nabyć w zakrystii.
8.W zakrystii są do nabycia kalendarze na 2020 rok z obrazami M.B. (po 4 zł) oraz pocztówki świąteczne o tematyce religijnej (pojedyncze pocztówki po 1 zł; z kopertą po 2,50 zł).
9.Jeśli Pan Bóg pozwoli to w niedzielę za tydzień 15.XII o godz. 1300 w kaplicy w Wólce Okrągliku będzie znów po remoncie Msza św. Odprawi ją i odremontowaną kaplicę poświęci J. E. Ks. Bp Piotr Sawczuk – nasz Ordynariusz.
10.Dziękujemy bardzo Pani Wójt naszej Gminy Małkinia Górna Bożenie Kordek za ufundowanie pięknego ornatu do naszej Bazyliki. Pani Wójt ofiarę jako Dar Ołtarza na ten ornat złożyła już podczas Dożynek (we wrześniu – zmówienie i wykonanie haftu trochę trwało) – dziś go poświęciliśmy.

1.Dziś rozpoczynamy Adwent i Nowy Rok Liturgiczny. Podczas Adwentu mamy przygotować się na radosne spotkanie z Panem Jezusem podczas Bożego Narodzenia. W tym modlitewnym oczekiwaniu będzie nam towarzyszyć Matka Najświętsza podczas Mszy św. zwanych Roratami.
2.Również dziś jest niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Poniatowa, od 1030 Domowy Kościół, od 1530 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
3.Dziś też na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie dzieci i ich rodziców przed I Komunią Św.
4.Msze św. zwane Roratami będą odprawiane w Bazylice: w środy i w soboty o godz. 630 i 1600. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w Roratach, a szczególnie dzieci z lampionami zapraszamy na Roraty o godz. 1600.
5.W I środa miesiąca o godz. 1530 swoją adorację będą miały KŻR a o 1600 Msza św.
6.W tym tygodniu I czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do kapłaństwa i zakonów. Po Mszy św. wieczorem adorację będzie miała Akcja Katolicka, a po adoracji spotkanie na plebanii.
7.Również w tym tygodniu I piątek miesiąca – Msze św. o Najśw. S.P. Jezusa o godz. 700 i 1600. W kaplicy w Rytelach o godz. 1500. W piątek też wypada św. Mikołaja Bpa – pamiętajmy o dobrym zwyczaju obdarowywania prezentami szczególnie dzieci.
8.Odwiedziny chorych w I piątek od godz. 900, proszę do czwartku zgłosić także ludzi starszych, aby też w piątek odwiedzić ich z Komunią św. – będą już oni zaopatrzeni przed Bożym Narodzeniem.
9.I Sobotę miesiąca będzie połączona z Roratami. Najpierw rano o godz. 630 odprawimy Mszę św. Roratnią i bezpośrednio po Mszy św. będzie Nabożeństwo I Soboty. W kaplicy w Rytelach Msza św. o godz. 1000.
10.W niedzielę za tydzień 08.XII Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP., a na Mszy św. o 1100 spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do sakr. bierzmowania.
11.Za tydzień będą zbierane ofiary do puszki przed kościołem na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
12.Rekolekcje Adwentowe w naszej Parafii rozpoczną się 20 grudnia i będą trwały 21 i 22 grudnia (tj. piątek, sobota i niedziela). Będzie je prowadził ks. płk. prałat Henryk Polak.
13.Dziś rusza akcja Caritasu – „Wigilijne Dzieło Pomocy dzieciom” – tzw. Wigilijna Świeca. Kupując taką świecę wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci. Taka nabytą świecę zapalamy podczas Wigilii, a także w czasie Kolędy. Są trzy rodzaje świec wigilijnych: za małą składamy ofiarę 7 zł, za średnią 12 zł i za duża 17 zł. Te świece możemy nabyć w zakrystii i u ministrantów.
14.Bóg zapłać za udział w akcji dar „Od serca” – za torby, wypełnione artykułami spożywczymi i środkami czystości. Dziś przynosimy je do kościoła.
15.Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
16.Są roznoszone przez p. Organistę Artura opłatki do naszych katolickich domów i rodzin. Przypominamy, że ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na utrzymanie p. Organisty. Jeśli ktoś potrzebuje już teraz opłatki lub nie będzie kogoś w domu, może się zgłosić osobiście po opłatek do p. Organisty. Proszę o życzliwe, z otwartym sercem przyjęcie naszego p. Organisty.
Oto grafik roznoszenia opłatków:
W tym tygodniu:
03.XII. (wtorek) od godz. 900 – Treblinka
04.XII. (środa) od godz. 900 – Wólka Okrąglik i Wólka Dolna
05.XII. (czwartek) od godz. 900 – Rytele Święckie
06.XII. (piątek) od godz. 900 – Złotki i kol. Złotki

Za tydzień:
10.XII. (wtorek) od godz. 900 – Grądy
od godz. 1100 – Majdan Kiełczewski
11.XII.(środa) od godz. 900 - Orzełek

1.Dziś obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Święto Patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Dziś za pobożne odmówienie Aktu poświęcenia Najśw. Sercu PJ można zyskać odpust zupełny.
2.Także dziś w naszym kościele i w kaplicy w Rytelach są zbierane ofiary na tacę na remont po pożarze kaplicy w Wólce Okrągliku. Przypomnijmy, że w październiku był pożar w kaplicy w Wólce Okrągliku. Cała kaplica w środku jest już remontowana. Jako Proboszcz zwracam się do całej naszej Parafii z prośbą o finansową pomoc na ten remont – dziękując z góry za hojne serca, mówię już dziś Darczyńcom Bóg zapłać! Mieszkańcy zaś Wólki Okrąglik i Wólki Dolnej opodatkowali się składką na ten remont minimum 100 zł od rodziny. Moi kochani pomóżmy finansowo w remoncie naszej kaplicy w Wólce Okrągliku!
3.Jutro św. Katarzyny – patronalne święto kolejarzy.
4.W sobotę wypada liturgiczne święto św. Andrzeja Ap.
5.Do końca listopada o godz. 1530 (pół godz. przed Mszą św.) są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłych – zapraszamy więc codziennie wszystkich na modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
6.Niedziela za tydzień 01.XII to I Niedziela Adwentu i początek nowego Roku Liturgicznego.
7.W przyszłą niedzielę – 01.XII na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie dzieci i ich rodziców przed I Komunią Św.
8.Niedziela za tydzień 01.12 jest też niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Poniatowa, od 1030 Domowy Kościół, od 1530 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
9.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
10.Kolejny raz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wraz z Parafią organizuje akcję „Od serca”, w którą może włączyć się każdy. Dziś w naszej diecezji są rozdawane bezpłatnie ekologiczne torby, które zabierzemy do swoich domów i zgodnie z instrukcją wydrukowaną na torbach wypełnimy je artykułami spożywczymi i środkami chemicznymi. Ten dar „Od serca” przyniesiemy do naszego kościoła w I niedzielę adwentu (za tydzień). Ten konkretny gest miłosierdzia będzie najlepszym świadectwem naszej wrażliwości i włączenia się w misję charytatywną Kościoła. Podziel się dobrem i podaruj coś „od serca” osobie potrzebującej! Jeśli zabraknie papierowych toreb –jeśli ktoś chce może złożyć swój dar w zwykłej torbie np. w reklamówce i przynieść do kościoła.
11.Bóg zapłać za złożone w dniach 1 i 2 listopada br. ofiary na zakup gazu do ogrzewania kościoła. W ub. tygodniu zakupiłem 4 500 litrów gazu za sumę ponad 16 tyś. zł.
12.Są roznoszone przez p. Organistę Artura opłatki do naszych katolickich domów i rodzin. Przypominamy, że ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na utrzymanie p. Organisty. Jeśli ktoś potrzebuje już teraz opłatki lub nie będzie kogoś w domu, może się zgłosić osobiście po opłatek do p. Organisty. Proszę o życzliwe, z otwartym sercem przyjęcie naszego p. Organisty.
Oto grafik roznoszenia opłatków:
W tym tygodniu:
26.XI. – 28.XI. (od wtorku do czwartku|) od godz. 900 – Kiełczew (rozpocznie od Morzyczyna)
29.XI. (piątek) od godz. 900 – Poniatowo

II. TYDZIEŃ

03.XII. (wtorek) od godz. 900 – Treblinka
04.XII. (środa) od godz. 900 – Wólka Okrąglik i Wólka Dolna
05.XII. (czwartek) od godz. 900 – Rytele Święckie
06.XII. (piątek) od godz. 900 – Złotki i kol. Złotki

III. TYDZIEŃ

10.XII. (wtorek) od godz. 900 – Grądy
                        od godz. 1100 – Majdan Kiełczewski
11.XII.(środa) od godz. 900 - Orzełek

13. Można jeszcze zamówić obrazy św. Anny w zakrystii.

1.Dziś o godz. 1030 będziemy mogli wysłuchać słowno – muzycznego przedstawienia o naszej Ojczyźnie .
2.Także dziś przed Mszami swoją prezentację będzie miała Akcja Katolicka.
3.W środę po wieczornej Mszy św. spotkanie z Zelatorkami KŻR na plebanii.
4.W piątek 22.11 wspomnienie św. Cecylii D. i M. – Patronki chórów kościelnych.
5.W sobotę 23 listopada o godz. 1800 zapraszamy do naszej Bazyliki na Apel pielgrzymkowy Grupy Łochowskiej – zapraszamy też Pielgrzymów Duchowych z naszej Parafii.
6.W przyszłą niedzielę 24.11 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Święto patronalne Akcji Katolickiej, KSM – u i Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
7.Także w niedzielę za tydzień w naszym kościele i w kaplicy w Rytelach będziemy zbierać ofiary na tacę na remont po pożarze naszej kaplicy w Wólce Okrągliku. Przypomnijmy, że w październiku był pożar w kaplicy w Wólce Okrągliku. Cała kaplica w środku jest już remontowana – są czyszczone z czarnej sadzy ściany i sufit i na nowo malowane. Zostały też już oczyszczone sprzęty (ołtarz, ławki, konfesojnały), uprane szaty liturgiczne, oczyszczane są obrazy i żyrandole. Jeszcze dużo jest pracy – chcemy do świąt Bożego Narodzenia ten remont ukończyć. Zwracam się jako Proboszcz do całej naszej Parafii z prośbą o materialną pomoc na ten remont – dziękując z góry za hojne serca mówię już dziś Bóg zapłać! Mieszkańcy zaś Wólki Okrąglik i Wólki Dolnej opodatkowali się składką na remont minimum 100 zł od rodziny. Moi kochani pomóżmy finansowo w remoncie naszej kaplicy w Wólce Okrągliku!
8.Przez cały miesiąc o godz. 1530 (pół godz. przed Mszą św.) są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłych – zapraszamy codziennie wszystkich na modlitwy za zmarłych.
9.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
10.Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przekazuje kolejny nr bezpłatnej gazetki „Ziarno Dobroci”, z której możemy przekonać się jak wielką wyobraźnię mają dziś ludzie do czynienia dobra w naszej diecezji, a opisane wydarzenia i świadectwa są nadzieją, że warto pomagać każdemu i bezinteresownie.
11.Dziś zostały poświęcone opłatki na stół wigilijny. Te poświęcone opłatki będzie do naszych katolickich domów i rodzin roznosił p. Organista Artur Lanc. Przypominamy, że ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na utrzymanie p. Organisty. Jeśli ktoś potrzebuje już teraz opłatki lub nie będzie kogoś w domu, może się zgłosić po opłatek do p. Organisty. Proszę o życzliwe, z otwartym sercem przyjęcie naszego p. Organisty.

 

Oto grafik roznoszenia opłatków:
W tym tygodniu: 20.XI. (środa) od godz. 900Boreczek i Bojary
                            21.XI. – 23.XI. (od czwartku do soboty) od godz. 900Prostyń (rozpocznie od str. Treblinki)

II TYDZIEŃ

26.XI. – 28.XI. (od wtorku do czwartku|) od godz. 900Kiełczew (rozpocznie od Morzyczyna)
29.XI. (piątek) od godz. 900Poniatowo

 

III. TYDZIEŃ
03.XII. (wtorek) od godz. 900Treblinka
04.XII. (środa) od godz. 900Wólka Okrąglik i Wólka Dolna
05.XII. (czwartek) od godz. 900Rytele Święckie
06.XII. (piątek) od godz. 900Złotki i kol. Złotki

 

IV TYDZIEŃ
10.XII. (wtorek) od godz. 900Grądy
                        od godz. 1100Majdan Kiełczewski
11.XII.(środa) od godz. 900 - Orzełek

1.Dziś Dzień Modlitewnej Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Sudanie Południowym. Ofiary składane dziś na tacę będą przeznaczone jako pomoc prześladowanym katolikom w tym kraju.
2.Także dziś na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie z młodzieżą, która rozpoczęła przygotowanie do Sakr. Bierzmowania. Przypominamy – obecność na spotkaniu obowiązkowa !
3.Jutro 11 listopada – Narodowe Święto Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Bazylice będzie odprawiona tylko Msza św. o godz. 900 po Mszy tradycyjnie gromadzimy się przy grobie żołnierza na krótki apel i tam będzie odśpiewany nasz Hymn Narodowy,
4.Zadbajmy, aby w Święto Narodowe Odzyskania Niepodległości – jutro 11 listopada na naszych domach zawiesić narodową biało-czerwoną flagę.
5.W sobotę 16.11 wypada święto liturgiczne NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia.
7.Przypominam, że przez cały miesiąc o godz. 1530 (pół godz. przed Mszą św.) są czytane kartki wypominkowe i odmawiany jest Różaniec za zmarłych – zapraszamy codziennie wszystkich na modlitwy za zmarłych.
8.Modlitwy za zmarłych – wypominki i Msze św. we wsiach naszej Parafii będą w następującym porządku:
- w poniedziałek 11.XI o godz. 1100-- w Rytelach Święckich (w kaplicy – także i w. Bojary) i o godz. 1100 w Wolce Okrąglik (w świetlicy – także i W. Dolna);
- we wtorek 12.XI o godz. 1500 – Grądy (w świetlicy);
- w środę 13.XI o godz. 1500 – Orzełek (w świetlicy);
- w czwartek 14.XI o godz. 1500 – Poniatowo (w świetlicy)
- w piątek 15.XI. o godz. 1500 – Prostyń (w kościele)
- w sobotę 16.XI o godz. 1000 : Treblinka i Złotki (w świetlicach)
9.Zapraszamy chętne, młode małżeństwa do tworzącego się czwartego Kręgu Domowego Kościoła – spotkanie dziś po Mszy wieczorem na plebanii (więcej informacji u ks. Macieja.
10.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
11.Jest możliwość zmówienia obrazów św. Anny Prostyńskiej. Są trzy rodzaje obrazów: A3 – na desce i A3 – na blejtramie (na płótnie) w cenie ok. 50 zł; mniejszy A4 na desce w cenie ok 30 zł. Jeśli ktoś chciałby zakupić taki obraz niech się zapisze na listę w zakrystii.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90