Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś przeżywamy w Polsce V Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które rozpoczyna XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Jam jest chledb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łakną; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”. Zapraszamy dziś przede Mszą św. do naszej Bazyliki na godz. 1030 na nabożeństwo czytania Pisma Św. 
2.Dziś po Mszy św. o godz. 1100 zebranie z Radą Parafialną w salce pod plebanią.
3.W piątek 23.04 będziemy obchodzili liturgiczną Uroczystość św. Wojciech Bp i M. Głównego Patrona Polski. Ze względu na uroczystość w tym dniu nie obowiązuje post.
4.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
5.Przypominamy że w całej Polsce obowiązują nadal do 25.04 obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Prosimy o ostrożność, zakrywanie ust i nosa maseczkami. W kościele i w kaplicach obowiazuje rozmieszczenie wiernych – 1 osoba na 20 m2, z zachowanie dystansu społecznego tj. odległość pomiędzy osobami ma wynosić 1,5 m.

1.Dziś jest Uroczystość Miłosierdzia Bożego – ofiary dziś składane na tacę są przeznaczone na dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas. Dziś także wypada 18 rocz. powstania naszego Oddziału Akcji Katolickiej – Msza św. w intencji naszej AK będzie odprawiona o godz. 1000. W dniu dzisiejszym za odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego można uzyskać odpust zupełny.
2.Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się w kościele Tydzień Miłosierdzia.
3.Również dziś spotkanie na Mszy św. o godz. 1100 z dziećmi przed I Komunią św. i z ich rodzicami.
4.Za tydzień tj. 18.04 po Mszy św. o godz. 1100 zebranie z Radą Parafialną w salce pod plebanią.
5.Również za tydzień 18.04 Piąte Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
6.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
7.Przypominamy że w całej Polsce obowiązują obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Prosimy o ostrożność, zakrywanie ust i nosa maseczkami. W kościele i w kaplicach obowiazuje rozmieszczenie wiernych – 1 osoba na 20 m2, z zachowanie dystansu społecznego tj. odległość pomiędzy osobami ma wynosić 1,5 m.
8.Od 01 kwietnia br rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Każda osoba mieszkazjąca w Polsce ma obowiązek wziąć w nim udział. Podstawową metodą Narodowego Spisu jest samospis inernetowy. Osoby, które nie mają komputera lub internetu mogą zgłosić się do Urzędu Gminy lub Miasta – tam będą mogli się spisać.

1.Dziś na I Dzień Wielkanocy będą jeszcze odprawione Msze św. w Bazylice o godz. 1000, 1100 i 1800. W obu kaplicach Msza św. o godz. 1215.
2.Od dziś Msze św. wieczorem będą odprawiane już o godz. 1800.
3.Jutro II Dzień Wielkanocy – Msze św. będą odprawione w Bazylice o godz. 800, 900, 1100 i 1800. W kaplicach: W Wółce Msza św. o godz. 730 , w Rytelach o 1015. W tym dniu modlimy się w intencji KUL-u i ofiary zbieramy na rzecz tej uczelni.
4.Przypominamy, że Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego trwa przez Oktawę – 8 dni. Zapraszamy na Msze św. na godz. 1800 (oprócz wtorku).
5.W piątek nie obowiązuje post – cała Oktawa ma charakter uroczystości.

6. W niedzielę za tydzień tj. 11.04 spotkanie na Mszy św. o godz. 1100 z dziećmi przed I Komunią św. i z ich rodzicami.
7.Niedziela za tydzień to Uroczystość Miłosierdzia Bożego - ofiary składane na tacę w tym dniu będą przeznaczone na dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas. Również w tym dniu wypada 18 rocz. powstania naszego Oddziału Akcji Katolickiej. Msze św. za tydzień będą odprawione o godz. 800, 900, 1100 i 1800. W kaplicach: W Wółce Msza św. o godz. 730 , w Rytelach o 1015.
8.Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy w tym roku złożyli ofiary na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego, a przede wszystkim tym, którzy w różny sposób te ofiary zebrali pomimo epidemii i tak dziękuję mieszańcom: Prostyni, Treblinki, Boreczka, Rytel Święckich, Bojar, Wólki Okrąglik i Wólki Dolnej, Poniatowa, Grądów, Złotek, Orzeła i z Kiełczewa – serdeczny Bóg Zapłać!
9.Bóg zapłać , za przygotowanie wystrój kościoła na Wielkanoc ks. Maciejowi, członkom z Domowego Kościoła, p. Oksanie Żochowskiej – Bóg zapłać!
- Bóg zapłać p. Lilii i p. Michałowi Wiechowskich, którzy ofiarowali do naszego kościoła nowy piękny paschał;
- Bóg zapłać druhom strażakom z naszych Ochotniczych Strazy Pozarnych: z Prostyni, Treblinki, Rytel Świeckich, Grądów, Wólki Okraglik;
- Bóg zapłać służbie liturgicznej: ministrantom, lektorom, kantorom (śpiewającym Psalmy) i naszemu chórowi z p. Organistą nz czele;
- Bóg zapłać grupom modlitewnym za adorację: Akcji Katolickiej, Domowemu Kościołowi KŻR z Prostyni, KSM i wszystkim modlącym się na prywatnych adoracjach w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę.
10.Przypominamy że w całej Polsce obowiązują obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Prosimy o ostrożność, zakrywanie ust i nosa maseczkami. W kościele i w kaplicach obowiazuje rozmieszczenie wiernych – 1 osoba na 20 m2 , z zachowanie dystansu społecznego tj. odległość pomiędzy osobami ma wynosić 1,5 m.
11.Wczoraj tj. w W. Sobotę był pożar na naszym cmentarzu – palił się kontener na śmieci – chyba nie został on podpalony celowo, ale prosimy o ostrożność i rozwagę, żeby palących się zniczy nie wrzucać razem ze śmieciami do kontenera. Czekają więc nas nowe koszty za odnowienie lub odkupienie tego spalonego pojemnika na śmieci.

1.Dziś Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową rozpoczynamy w Kościele Wielki Tydzień. Poświęcenie palm w Prostyni przed Mszami św. o godz.: 800; 900, 1100 i 1700, w kaplicach: w Wólce o godz. 730 w Rytelach o godz. 1015.
2.Prosimy, aby po zimie uporządkować krzyże przydrożne, bądź znajdujące się przy naszych domach – można je też udekorować.
3.W środę od godz. 1000 będziemy odwiedzać zgłoszonych ludzi chorych i starych.

4. Również w środę o godz. 1630 ostatnia Droga Krzyżowa dla dzieci.
5.Triduum Paschalne – WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia Eucharystii – Najświętszego Sakramentu i Kapłaństwa. W tym dniu Ks. Bp Piotr Sawczuk odprawi w kateterze w Drohiczynie o godz. 930 Mszę św. Krzyżma, podczas której Ks. Bp poświęci oleje. W Bazylice prostyńskiej będzie odprawiana tylko jedna Msza św. koncelebrowana – Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800 . Adoracja przy Ołtarzu Wystawienia od godz. 1900 do 2100.
6.WIELKI PIĄTEK – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. Początek adoracji przy ołtarzu wystawienia od godz. 1000 – przed południem swoje adoracje będą miały dzieci z naszych Szkół Podstawowych wraz ze swoimi katechetami. Zaś o godz. 1500 KŻR z Prostyni rozpoczną Nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego, natomiast w inne dni nabożeństwo nowenny do Miłosierdzia Bożego będzie odprawiane 30 minut przed Mszą wieczorową. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św. Liturgia W. Piątku rozpocznie się o godz. 1800, podczas niej będziemy rozważać Mękę Pańską i adorować Krzyż Św. W W. Piątek obowiązuje post ścisły (nie ma żadnej dyspensy). Po Komunii św. przeniesienie Najśw. Sakr. do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 2100.
7.WIELKA SOBOTA – początek adoracji przy Grobie Pańskim od godz. 1000 .Tradycyjnie w W. Sobotę obwiązuje post. W tym roku będą święcone pokarmy w następujący sposób. O wyznaczonej godz. kapłan przjedzie do wsi, gdzie wcześniej przed świetlicą (tam we wsi gdzie są kaplice – przed kaplicą) – w razie niepogody w świetlicy bądź w kaplicy mieszkańcy przyniosą koszyczki do poświęcenia. W Prostyni poświęcenie pokarmów będzie odbywało się przy kościele (w razie niepogody w kościele) w nastepującym porządku: o godz. 1030 mieszkańcy Prostyni od Karczemki do szkoły; o godz. 1100 od szkoły do kościoła; o godz. 1130 od str. Złotek i za remizą; o godz. 1200 od stacji PKP do koscioła – lewa str. ulicy i o godz. 1230 od stacji PKP do kościoła – prawa str. ulicy.
Poświęcenie pokarmów w innych wsiach będzie w następującym porządku: o godz. 1000 w Treblince; o godz. 1030 w Rytelach (Święckie i Bojary); o godz. 1045 w Boreczku; o godz. 1100 w Wólce (Okrąglik i Dolnej); o godz. 1130 w Poniatowie; o godz. 1145 w Grądach; o godz. 1215 w Orzełku; o godz. 1240 w Złotkach i o godz. 1300 w Kiełczewie.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w naszym kościele o godz. 1900 – zabieramy na liturgię W. Soboty do kościoła świece – będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po Mszy św. adoracja w Wielką Sobotę do godz. 2200.
8.W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę wieczorem adorację będą prowadziły Grupy Modlitewne działające w naszej Parafii – godz. adoracji poszczególnych Grup są wywieszone na tablicy ogłoszeń (proszę się zapoznać!). Zachęcamy też do prywatnych adoracji wszystkich parafian.

9.NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA. Wznowienie adoracji przed Rezurekcją o godz. 500. Rezurekcja wraz z procesją wokół kościoła o godz. 600, a potem Msza św. (procesja rezurekcyjna będzie skromna). Msze św. na I Dzień Wielkanocy w Bazylice będą odprawione o godz. 1000 (dodatkowa), 1100 i 1800 (nie będzie Mszy św. o godz. 800 i 900). W obu kaplicach o godz. 1215.
10.Od przyszłej niedzieli tj. 04.04 (od Wielkanocy) Msze św. wieczorem będą odprawiane już o godz. 1800.
11.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
12.W zakrystii można nabyć świece „małe paschaliki” po 7 zł/szt., które można będzie zapalić podczas świątecznego posiłku, jako znak obecnego wśród nas Zmartwychwstałego Chrystusa.
13.Przypominamy że w całej Polsce obowiązują obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Prosimy o ostrożność, zakrywanie ust i nosa maseczkami. W kościele i w kaplicach obowiazuje rozmieszczenie wiernych – 1 osoba na 20 m2 , z zachowanie dystansu społecznego tj. odległość pomiędzy osobami ma wynosić 1,5 m.

1.Dziś kończymy nasze Rekolekcje Wielkopostne. Bóg załać ks. dr Piotrowi Jarosiewiczowi za przeprowadzenie Rekolekcji. Dziękuję wszyskim kapłanom, którzy spowiadali oraz tym wszyskim, którzy skorzystali z tych Rekolekcjii. Trwajmy jak najdłużej w łasce uświęcającej.
2.W środę 24 marca obchodzimy Dzień Misjonarzy Męczenników.
3.W czwartek 25 marca wypada Uroczystość Zwiastowania NMP. Msze św. w Bazylice będą odprawione o godz. 900 i 1700 . W kaplicy w Rytelach o godz. 1015 i w kaplicy w Wólce o godz. 1100. W tym dni modlimy się w intencji nowego życia, poczętego pod sercem matek – będzie można podjąć dzieło Duchowej Adopcji – zachęcamy wszystkich tej do Duchowej Adopcji. W tym dniu kończy się w kościele Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Taca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.. W tym dniu jest też 29 rocznica powstania naszej Diecezji Drohiczyńskiej w obecnym kształcie i powołania kapituły Katedralnej.
4.Za tydzień będziemy przezywali Niedzielę Palmową. W Prostyni Msze św. będą odprawiane o godz. 800 , 900 , 1100 i 1700. Msza św. w kaplicy w Wólce będzie o godz. 730 , a w Rytelach o godz. 1015.
5.W tym tygodniu w Bazylice będą odprawiane nabożeństwa:
- w środy o godz. 1630 Droga Krzyżowa dla dzieci
- w piątek o godz. 1700 Droga Krzyżowa dla dorosłych – ostatnia
- w niedzielę po Mszach św. o godz.. 1100 i 1700 Gorzkie Żale.
Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas tych nabożeństw.
6.Przed Wielkanocą chcemy odwiedzać ludzi chorych i starych, ale TYLKO OBŁOŻNIE CHORYCH (jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba i chorzy będą tego chcieli) – prosimy zgłaszać ich już od dziś w zakrystii – datę odwiedzin podamy w Niedzielę Palmową. Natomiast do chorych zagrożonych śmiercią, aby zaopatrzyć ich św. sakramentami, przyjedziemy o każdej porze, bez wzgłędu na pandemię.
7.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
8.W zakrystii można nabyć obrazy św. Anny na płótnie: mniejszy po 40 zł i większy po 60 zł. oraz świece „małe paschaliki” po 7 zł/szt., które można będzie zapalić podczas świątecznego posiłku, jako znak obecnego wśród nas Zmartwychwstałego Pana.
9.Młodzież z KSM-u rozprowadza palmy – mile widziana jest ofiara za palmę na rzecz KSM-u.
10.Prosimy o zebranie we wsiach ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.
11.Od wczoraj w całej Polsce obowiązują obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Prosimy bo rozwagę i stosowanie się do zaleceń władz państwoych. Prosimy o ostrożność, zachowanie dystansu społecznego (1,5 m odległość między osobami), zakrywanie ust i nosa maseczkami. W kościele i w kaplicach obowiazuje rozmieszczenie wiernych – 1 osoba na 15 m2.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90