Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś pierwsza niedziela miesiąca – niedziela adoracyjna. Początek adoracji od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
2.Również dziś uroczyste zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej na Mszy św. o godz. 1100.
3.10 lipca (w piątek) wypada 26 rocznica konsekracji i ingresu do katedry J. E . Ks. Bpa Seniora Antoniego Dydycza – polećmy Go w naszych modlitwach Panu Bogu.
4.W sobotę 11.07. św. Benedykta patrona Europy.
5.Ofiary składane na tacę za tydzień są przeznaczone na cele diecezjalne.
6.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
7.Przypominamy, że został zniesiony dopuszczalny limit osób znajdujących się jednocześnie w kościele bądź w kaplicy, ale nadal zarówno w kościele i kaplicy obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie bezpiecznej odległości między poszczególnymi wiernymi.

1.Dziś w naszej Parafii są zbierane ofiary na tacę na rzecz naszego WSD w Drohiczynie – jest to zaległa taca z czasu pandemii z dn. 03.05 br.
2.Od dzisiaj Msze św. po południu w Bazylice będą odprawiane zarówno w niedziele, w święta i w dni powszednie o godz. 1800.
3.Dziś w kaplicach będą odprawiane Msze św. w następujących godz.: w Rytelach Święckich o godz. 1015 i w Wólce Okrąglik o godz. 1215.
4.Także dziś przeżywamy w naszym kraju święto demokracji – wybory prezydenta – weźmy udział w tych wyborach współdecydując o przyszłych losach Polski.
5.Jurto Dzień Imienin J. E. Ks. Bpa dr Piotra Sawczuka – w naszych modlitwach polećmy Go Bogu.
6.We wtorek ostatnie nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 1800.
7.I Środa miesiąca. Zapraszamy w środę na Mszę św. o godz. 1800, a po Mszy na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy.
8.I czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do kapłaństwa i zakonów. Po Mszy św. wieczorem adorację będzie miała Akcja Katolicka, a po adoracji będzie spotkanie w salce na plebanii.
9.I Piątek miesiąca. Msze św. i nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa będą odprawione o godz.700 i 1800 . W kaplicy w Rytelach o godz. 1600, w Wólce o godz. 1700.
10.W piątek od godz. 900 będziemy odwiedzać chorych w ich domach.
11.I Sobota miesiąca – Msze św. będą odprawione o godz. 800 i 1800. W kaplicach: w Rytelach o godz. 1000, w Wólce o godz. 1100. Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP będzie w Bazylice po Mszy św. o godz. 800 .
12.Za tydzień jest niedziela adoracyjną. Początek adoracji od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
13.Rozpoczęcie i uroczyste zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej będzie 05 lipca br (za tydzień) na Mszy św. o godz. 1100.
14.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.

1.Dziś dziękujemy za jakże trudny i dziwny rok szkolny – zakończenie roku katechetycznego dla dzieci i młodzieży.
2.Również dziś Odpust w sąsiedniej Parafii w Sadownym: Narodzenia św. Jana Chrzciciela – przeniesiony ze środy 24 czerwca. Suma odpustowa w Sadownym o godz. 1200.
3.Dziś Msze św. w obu kaplicach w Rytelach i Wółce o godz. 1300.
4.We wtorek 23 czerwca modlimy się za ojców – Dzień Ojca.
5.Rozpoczynają się wakacje, przypominamy dzieciom, młodzieży, ich rodzicom i opiekunom, że nie ma wakacji od niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz od codziennej modlitwy i bycia dobrym. Apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa w czasie letniego odpoczynku.
6.Tradycyjnie w środę 24.06. na św. Jana Chrzciciela będziemy w Prostyni gościć konną Pielgrzymkę Ochotniczego Szwadronu Kawalerii z Zaręb Kościelnych. Ułani pielgrzymi odprawią o godz. 1100 w Bazylice Mszę św. Prosimy panie z naszej Parafii o ofiarowanie ułanom ciasta - ciasto proszę dostarczyć na plebanię. 
7.W niedziele z tydzień 28.06 w parafii prostyńskiej będą zbierane ofiary na tacę na rzecz naszego WSD w Drohiczynie – jest to zaległa taca z czasu pandemii z dn. 03.05 br.
8.Od następnej niedzieli tj. od 28.06 Msze św. po południu w Bazylice będą odprawiane zarówno w niedziele, w święta i w dni powszednie o godz. 1800.
9.W związku z odejściem ks. Łukasza z naszej Parafii oraz urlopami księży Msze św. niedzielne w kaplicach będą odprawiane w następujących godz.: w Rytelach Święckich o godz. 1015 i w Wólce Okrąglik o godz. 1215.
10.Wakacje to czas urlopów księży prosimy, aby sprawy w Kancelarii Parafialnej załatwiać w godzinach jej urzędowania tj. od poniedziałku do soboty (oprócz świąt) w godz. od 800 do 900 i po południu od 1600 do Mszy wieczornej. W razie nagłej potrzeby proszę dzwonić na nr tel. ks. dyżurnego.
11.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
12.Pani Gruszewska z Małkini informuje, że od dzisiaj znów jeździ autobus przez te wsie, jak było przed epidemią i przywoził chętnych do naszego kościoła na Mszę św. o godz. 900.

1.Dziś w ramach obchodów Oktawy Bożego Ciała po Mszy św. o godz. 900 będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła, a w kaplicy w Wólce Odpust o godz. 1200.
2.Dziś żegnamy ks. mgr Łukasza Suszko, który kończy pracę w naszej Parafii. Tu w Prostyni pracował przez trzy lata jako wikariusz i ostatni rok pomagał nam jako rezydent – pisząc pracę doktorską. Dziękuję Mu za czteroletnią pracę w naszym prostyńskim Sanktuarium i życzę ks. Łukaszowi – przez przyczynę św. Anny naszej Patronki – błog. od Boga w Trójcy Przenajświętszej Jedynego oraz potrzebnych łask do szczęśliwego zakończenia i obrony pracy doktorskiej. Szczęść Boże też Ci ks. Łukaszu w dalszej Twojej posłudze kapłańskiej.
3.W czwartek 18 czerwca zakończenie Oktawy Bożego Ciała. O godz. 1700 Msza św. i po Mszy ostatnie w tym roku Nieszpory i procesja wokół kościoła. W czwartek będzie też błogosławieństwo małych dzieci oraz błogosławieństwo ziół i kwiatów.
4.W piątek 19 czerwca obchodzimy Uroczystość Liturgiczną Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu nie ma postu; Msze św. będą w naszym kościele odprawione o godz. 700, i 1700.
5.W sobotę wspominamy Niepokalane Serce NMP.
6.W niedzielę za tydzień 21 czerwca – Odpust w sąsiedniej Parafii w Sadownym: Narodzenia św. Jana Chrzciciela – przeniesiony ze środy 24 czerwca. Suma odpustowa w Sadownym o godz. 1200.
7.Zapraszam w przyszłą niedzielę 21 czerwca na Mszę św. wszystkie dzieci i młodzież z naszej Parafii – będziemy dziękowali w tym dniu za jakże trudny i dziwny rok szkolny, bo już rozpoczną się przecież wakacje.
8.Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej procesji Bożego Ciała i w sposób godny szli za Chrystusem ulicą naszej wsi. Dziękuję więc: dziewczynkom sypiącym kwiaty i ministrantom oraz pocztom sztandarowym Ochotniczych Straży Pożarnych z : Prostyni, Treblinki i Grądów oraz druhom strażakom z tych wymienionych jednostek i z Wólki Okrąglik. Druhom strażakom, którzy tradycyjnie już nieśli baldachim; Bóg zapłać niosącym chorągwie i paniom idącym ze świecami; dziękuję wszystkim tym, którzy przygotowali ołtarzyki. Dziękuję p. organiście Arturowi i p. zakrystianowi Piotrowi.
9.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
10.Została zatwierdzona przez Ks. Bpa Piotra Sawczuka nowa Rada Parafialna. Do nowej Rady Parafialnej należy 24 radnych: Bojary - Kruk Leszek; Boreczek - Bruszewski Andrzej; Grądy - Filipowicz Janusz; Kiełczew - Kłusek Bogdan, Młynarczyk Andrzej, Walczuk Elżbieta i Wiechowski Stanisław; Orzełek - Bronisz Krzysztof; Poniatowo - Przewoźna Irmina i Steć Agnieszka; Prostyń - Andrianik Rytel Mariusz, Dębowiak Paweł, Grzymała Marek i Przewoźny Jerzy; Rytele Święckie - Rytel Andrianik Marian i Laskowiecka Grażyna; Treblinka - Mazurek Bożena i Złotkowski Paweł; Wólka Dolna - Nasiłowski Jacek; Wólka Okrąglik - Bartczuk Krystyna, Tararuj Milena i Wójcik Małgorzata; Złotki - Dłuski Józef i Lipka-Bartosik Małgorzata.
Dziękuję za pracę na rzecz naszej Parafii starej Radzie Parafialnej, która zakończyła swoją kadencję wraz z odejściem proboszcz ks. kan. Ryszarda Zalewskiego. Rozpoczęcie i uroczyste zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej będzie 05 lipca br na Mszy św. o godz. 900.
11.Pani Gruszewska z Małkini informuje, że od przyszłej niedzieli tj. od 21.06 będzie znów jeździł autobus przez te wsie jak było przed epidemią i przywoził chętnych do naszego kościoła na Mszę św. o godz. 900.

1.Trwa trzydniowe Nabożeństwo Eucharystyczne połączone z dzisiejszym Odpustem Trójcy Przenajświętszej – tytuł naszej Parafii. Nabożeństwo Eucharystyczne będzie trwało jeszcze dziś i w poniedziałek (08.06) Mszą św. o godz. 1200 je zakończymy. 
2.Dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – przypominamy o zakończeniu czasu spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
3.W obu kaplicach: Rytelach Święckich i w Wólce Okrąglik dziś nie będzie Mszy św.
4.W środę 10.06 wypada dwudziesta pierwsza Rocznica Pielgrzymki Ojca Świętego do Drohiczyna – Dzień Podlasia. W tym dniu po Mszy św. o godz. 1700 udamy się pod krzyż, poświęcony 21 lat temu na błoniach drohiczyńskich przez św. Jana Pawła II – tam będzie wspólna modlitwa.
5.W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz. 900 , 1100 i 1700 . Uroczysta Msza św. będzie odprawiona w Bazylice o godz. 1100 . Po Mszy św. wyruszy procesja eucharystyczna przez wieś – początek od kościoła, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. I ołtarz przy Ośrodku Zdrowia (miejsce objawień św. Anny); II ołtarz przy szkole; III ołtarz w miejscu, gdzie stał I kościół w Prostyni i IV ołtarz przy kapliczce św. Anny obok naszego kościoła. Mam nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych znajdą się chętni parafianie aby przygotować cztery ołtarze na procesję Bożego Ciała.
6.Przypominam, że udział w procesji jest naszym wyznaniem wiary w obecność Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Wspólna modlitwa i śpiewy będą tego wyrazem.
7.Prosimy też o udekorowanie na procesję Bożego Ciała swoich domów, szczególnie przy trasie procesji.
8.W związku z trwającą epidemią proszę, aby wszyscy biorący udział w procesji Bożego Ciała mieli zakryte usta i nos (maseczki lub inne zakrycia) – wtedy nie obowiązuje zachowali odpowiednie odległości między sobą.
9.Na Boże Ciało w obu kaplicach: Rytelach Święckich i w Wólce Okrąglik nie będzie Mszy św.
10.Od piątku rozpoczynamy Oktawę Bożego Ciała i Nieszpory Eucharystyczne – w Bazylice o godz. 1700 będzie Msza św., Nieszpory, a po nich przez całą Oktawie Bożego Ciała procesja eucharystyczna wokół kościoła – prosimy dzieci i biorących udział w procesji, aby przychodzić na Nieszpory.
11.W piątek 12.06 wspominamy 108 Błogosławionych Męczenników: z terenu naszej Diecezji są to : Antoni Beszta – Borowski, Mieczysława Bohatkiewicz, Edwarda Grzymała, Władysław Maćkowiak, Michał Woźniak – kapłani oraz s. Maria Kazimiera Wołowska i ich Towarzysze.
12.Za tydzień 14.06 w niedzielę Odpust związany w/w męczennikami – tytuł naszej Kaplicy w Wólce Okrąglik – suma odpustowa o godz. 1200. Również za tydzień Msza św. w kaplicy w Rytelach o godz. 1100.
13.13.06 to dzień imienin J. E. Ks. Bpa Seniora Antoniego Dydycza. W naszych modlitwach w tym dniu polećmy Bogu dostojnego Solenizanta.
14.Serdeczny Bóg zapłać! tym wszystkim, którzy na oczyszczanie naszego kościoła już swoje ofiary złożyli osobiście, zorganizowali zbiórkę lub wpłacili na konto naszej Parafii.
15.Przypominamy o najnowszych, obowiązujących przepisach związanych z łagodzenia zakazów epidemią:
1). Ks. Bp z dniem 10 czerwca br. odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszach św. w niedziele i święta nakazane – utrzymał ją w mocy jedynie wobec osób w podeszłym wieku, przechodzących kwarantannę, mających objawy infekcji, złe samopoczucie, bądź odczuwających obawę przed zarażeniem;
2). w kościołach i kaplicach nie obowiązuje już limit osób, ani nakaz zachowania odległości 2. metrów między uczestnikami liturgii, z zachowaniem jednak obowiązku zakrywania ust i nosa;
3). Podczas zgromadzeń organizowanych poza obiektami kultu religijnego nie obowiązuje limit 150. osób, jednak uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry LUB zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90