Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś na Mszy św. o godz. 1100 pierwsze spotkanie z kandydatami do przyjęcia Skar. Bierzmowania z kl. VII i VIII naszych szkół podstawowych (Prostyń, Kiełczew i Orzełek).
2.Jurto 18.X. wypada święto patronalne Służby Zdrowia – św. Łukasza Ew. Wszystkich pracowników Służby Zdrowia z Prostyni zapraszamy na godz. 1730 do kościoła, gdzie będzie odprawiona Msza św. w intencji Służby Zdrowia i odmówieony Różaniec.
3.W piątek wspomnienie św. Jana Pawła II – Papieża – zapraszamy na Różaniec – będziemy za wstawiennictwem naszego Wielkiego i Świętego Rodaka modlić się za Ojczyznę.
4.W niedzielę za tydzień rozpoczynie się Tydzień Misyjny. Ofiary składane na tacę za tydzień będą przeznaczone na Misje.
5.Przypominamy, że nabożeństwa Różańcowe są odprawiane w naszym kościele w następującym porządku: Msza Św. wieczorowa w dni powszednie jest odprawiana o godz. 1730 i bezpośrednio po Mszy św. odmawiamy Różaniec, zaś w niedzielę najpierw o godz. 1800 jest odmawiany Różaniec, a później Msza św. Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową i prosimy rodziców bądź dziadków, aby przyprowadzali na Różaniec dzieci.
6.Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – przypominamy o uporządkowaniu grobów swoich bliskich zmarłych. Prosimy też, aby śmiecie wyrzucać do pojemników ustawionych na cmentarzu.
7.Z tyłu kościoła są wyłożone kartki na wypominki za zmarłych. Prosimy o wyraźne pisanie nazwisk i imion – najlepiej imiona mężczyzn pisać: Józef, Kazimierz, Stanisław; imiona zaś kobiet pisać: Józefę, Kazimierę, Stanisławę. Ośmielamy się prosić o hojniejsze ofiary z racji składania wypominek – nie było w tym roku Kolędy i nie wyznaczamy też,tak jak w innych parafiach sumy od ilości np. imion zamieszczonych na kartce wypominkowej.
8.Są do nabycia znicze Caritas po 7 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii.
9.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” , można ją nabyć w zakrystii.
10.W ostatnią niedzielę października tj. 31 będzie transmisja Mszy św. w Telewizji Polonia na żywo z naszej Bazyliki w Prostyni. W związku z tym będą też zmienine godz. odprawiania Mszy św. – nie będzie Mszy o godz. 1100 tylko o godz. 1300 – transmisja. Intencje mszalne z godz. 1100 będą przeniesione tego dnia jedna na godz. 900 druga na 1800. Zainteresowanych proszę o kontakt.

1.Dziś obchodzimy XXI Dzień Papieski. Młodzież po Mszach św. zbiera przed kościołem ofiary na rzecz Fundacji – Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ta Fundacja obejmuje stypendiami uzdolnioną młodzież z rodzin ubogich, a tym samym tworzy najwspanialszy żywy pomnik ofiarowany św. Janowi Pawłowi II.
2.Również dziś spotkania z dziećmi z kl. III i ich rodzicami przed I Komunią św. w przyszłym roku na Mszy św. o godz. 1100.
3.Po Mszach św. dziś przed kościołem są też zbierane ofiary na leczenie ciężko chorego chłopca z Bielska Podlaskiego.
4.W środę 13.10 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszamy na procesję fatimską i różaniec wokół Bazyliki o godz. 1700 a później po procesji Msza św. (po Mszy już różańca nie będzie).
5.W czwartek 14.10 Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela. O godz. 1730 zostanie odprawiona Msza św. i odmówiony Różaniec za nauczycieli, wychowawców, pracowników oświaty i nauczycieli emerytów. Różaniec poprowadzą nauczyciele. Zapraszamy.
6.W sobotę 16.X. przypada 43 rocznica wyboru na papieża Ks. Kard. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – zapraszamy na Różaniec – będziemy Panu Bogu dziękować za DAR naszego Wielkiego i Świętego Rodaka.
7.W niedzielę za tydzień na Mszy św. o godz. 1100 pierwsze spotkanie z kandydatami do przyjęcia Skar. Bierzmowania z kl. VII i VIII naszych szkół podstawowych (Prostyń, Kiełczew i Orzełek).
8.Przypominamy, że nabożeństwa Różańcowe są odprawiane w naszym kościele w następującym porządku: Msza Św. wieczorowa w dni powszednie jest odprawiana o godz. 1730 i bezpośrednio po Mszy św. odmawiamy Różaniec, zaś w niedzielę najpierw o godz. 1800 jest odmawiany Różaniec, a później Msza św. Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową i prosimy rodziców bądź dziadków, aby przyprowadzali na Różaniec dzieci.
9.Jest przeprowadzana w całej Polsce akcja i zbierane podpisy do Parlamentu, aby Uroczystość św. Józefa tj. 19 marca ustanowić i co roku obchodzić jako Dzień Ojca (dzień Matki mamy 26 maja). W naszej Parafii takie podpisy można będzie złożyć w kościele lub na spotkaniach grup modlitewnych.
10.W niedzielę 26.09 odbyło się liczenie praktyk religijnych tj. ilu parafian przystępuje podczas Mszy św. do Komunii św. i ilu jest obecnych na Mszach św. Oto wyniki liczenia w naszej Parafii:
a). do Komunii św. przystąpiło w tym dniu 482 osób ( w tym 318 kobiet i 164 mężczyzn) tj. 17,9 % z całej liczby Parafian (Parafia liczy 2 692 wiernych – a podatki do US i Kurii płacimy od 3 467 osób, bo tyle jest zameldowanych w USC na terenie naszej Parafii, a faktycznie mieszkają ci zameldowani od wielu lat gdzieś w Warszawie lub pod Warszawa, ale u nas jest ich tzw. ojcowizna). Przed pandemią było u Komunii św. 399 osób tj. 13% (wzrost o 4,9 %).
b). na Mszach św. było 757 osób (w tym 429 kobiet i 328 mężczyzn) tj. 28,1% z całej liczby Parafian. Przed pandemią było na Mszy św. 1 056 osób tj. 34,6 % (spadek o 6,5 %).
11.Są do nabycia znicze Caritas po 7 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii.
12.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” , można ją nabyć w zakrystii.

1.Dziś jest niedziela adoracyjna. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 ( ostatnia ) procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do procesji druhuów starażaków z OSP w Prostyni.
2.Także dziś ofiary składane na tacę przeznaczone są na dzieła charetatywne podejmowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
3.Dziś o godz. 1500 w kościele spotkanie wszystkich KŻR z naszej Parafii.
4.Od piątku tj. 01.X rozpoczeliśmy odprawianie Nabożeństw Różańcowych. Są one odprawiane w naszym kościele przez cały październik o godz. 1800 . Najpierw przez cały miesiąc październik będą odprawiane Msze Św. wieczorne o godz. 1730 i bezpośrednio po Mszach św. będzie odmawiany Różaniec. W niedziele najpierw o godz. 1800 jest Różaniec i po nim Msza św. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej do Bazyliki i do kaplic.
5.W tym tygodniu wypadają: w poniedziałek (04.10) wspominienie św. Franciszka z Asyżu; we wtorek św. Faustyny Kowalskiej i w czwartek NMP Różańcowej (w tym dniu zapraszamy wszystkich członków KŻR na różeniec i Mszę św. odprawianą w ich intencji).
6.I Środa miesiąca – podczas Różańca będzie Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
7.I Czwartek miesiąca – modlimy się o powołania do kapłaństwa i do zakonów. Różaniec poprowadzi Akcja Katolicka. Po Różańcu spotkanie z Akcją Katolicką w salce.
8.W niedzielę za tydzień (II miesiąca) na Mszy św. o godz. 1100 spotkania z dziećmi z kl. III i ich rodzicami przed I Komunią św.
9.W najbliższą niedzielę tj. 10.X przypada Dzień Papieski. Młodzież będzie przed kościołem i kaplicami zbierała ofiary do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiaclecia.
10.Jest przeprowadzana w całej Polsce akcja i zbierane podpisy do Parlamentu, aby w Uroczystość św. Józefa tj. 19 marca ustanowić i co roku obchodzić Dzień Ojca (dzień Matki mamy 26 maja). W naszej Parafii takie podpisy już od dziś można będzie złożyć w kościele lub na spotkaniach grup modlitewnych.
11.Są też w naszej Parafii organizowane KŻR które będą działać przez internet (dla młodszego pokolenia np. kółko będzie się „modliło za mężów”) – wtedy wymiana intencji modlitewnych będą się odbywać przez internet, czyli drogą mailową. Zainteresowani taką formą modlitwy różańcowej mogą zgłosić się do p. Bożeny Mazurek osobiście, bądź telefonicznie (nr tel. 602 452 917). Od p. Bożeny otrzymają więcej informacji na temat działania takich internetowych KŻR.
12.W niedzielę za tydzień przed kościołem będą zbierane ofiary na leczenie ciężko chorego chłopca z Bielska Podlaskiego.
13.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
14.Nasza schola parafialna zdobyła II miejsce Festiwalu Piosenki religjnej „Śpiewajmy Panu” w dniu wczorajszym w Siemiatyczach. Dziweczętom i chłopcom z naszej scholi oraz opiekunce p. Ani Złotkowskiej gratulujemy.

1.Dziś w całej Polsce liczenie niedzielnych praktyk religijnych wśród wiernych, tzn. ile osób uczestniczy we Mszy św. i przystępuje do Komunii św.
2.Od piątku tj. 01.X rozpoczynamy odprawianie Nabożeństw Różańcowych. Będą one odprawiane w naszym kościele przez cały październik o godz. 1800. W dni powszednie przez cały miesiąc październik najpierw będzie odprawiana Msza Św. wieczorna o godz. 1730 i bezpośrednio po Mszy św. będzie odmawiany Różaniec; w niedzielę o godz. 1800 Różaniec i po nim Msza św. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej do Bazyliki i do kaplic.
3.W tym tygodniu wypadają: w poniedziałek (27.09) – wspomnienie św. Wincentego a Paulo – kapł.; we wtorek (28.09) św. Wacława – M.; w środę (29.09) liturguczne święto św. Michała Archanioła; w piatek (01.10) św. Tereski od Dzieciątka Jezus; w sobotę (02.10) św. Aniołów Stróżów.
4.I Piątek miesiąca – w Bazylice Msze Św. i nabożeństwo ku czci Najśw. Serca P.J. o godz. 700 i 1730 i po Mszy św. Różaniec. W Rytelach o godz. 1600.
5.W piątek wyjazd do chorych - początek o godz. 900.
6.I Sobota – Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP i nabożeństwo pierwszej soboty w Bazylice o godz. 800 ; po Mszy św. o godz. 1730 – Różaniec, w Wólce o godz. 1100 .
7.Niedziela za tydzień 03.10 jest niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Orzełka, od 1030 Domowy Kościół, od 1730 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 ( ostatnia ) procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do procesji druhuów starażaków z OSP w Prostyni.
8.Są książki o Bł. Stefanie Wyszyńskim po 10 zł. – możemy je nabyć w zakrystii.
9.Za tydzień (w pierwszą niedziele miesiąca) o godz. 1500 w kościele spotkanie wszystkich KŻR z naszej Parafii.
10.Spotkania z dziećmi z kl. III i ich rodzicami przed I Komunią św. w przyszłym roku rozpoczną się 10.10 (II niedziela misiaca) na Mszy św. o godz. 1100.
11.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.

1.Zakończył się XI Tydzień Wychowania pod hasłem „W blasku ojcowstwa św. Józefa” – pamiętajmy, że troska o wychowanie dzieci i młodzieży spoczywa na rodzicach, i wychowawcach i nauczycielach.
2.Przeżywamy dzisiaj dzień Środków Masowego Przekazu, w naszej diecezji po Mszach św. są zbierane ofiary do puszek na Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej
3.W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy beatyfikacja Bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i Bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. Pamiętajmy, że mamy w niebie nowych naszeych Patronów na trudne czasy jakie przeżywamy w Polsce i na świecie. Składam też serdeczne Bóg zapłać! wszystkim wykonawcom za tak pięknie przygotowany i odegrany przed tygodniem montarz słowno – muzyczny o Bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim pt. „Czas to miłość”.
4.W tym tygodzniu wypadają: we wtorek – święto liturgiczne św. Mateusza, Ap. i Ew., w czwartek – wspomnienie św. Ojca Pio, Kapłana.
5.Są do nabycia w zakrystii książki – albumy o nowym Bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim w cenie po 35 zł za książkę. Książką wydała Kuria w Drohiczynie.
6.Dziękuję KŻR z naszej Parafii za udział w Diecezjalnym Dniu Skupienia. Te podziekowania składam na ręce naszej Parafialnej Zelatorki p. Marii Kucharek. Jednocześnie informuję, że w pierwsze niedziele miesiąca o godz. 1500 w kościele będą wspólne  spotkania wszystkich KŻR z naszej Parafii.
7.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90