Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakr. Bierzmowania.
2.We wtorek 18 stycznia rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i będzie trwał do 25 stycznia br. Pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach o intencji zjednoczenia wszystkich chrześcijan w „jednej owczarni” – tj. w Kościele Chrystusowym.
3.W piątek 21.01 wypada wspomnienie św. Agnieszki Dz. i M. – Dzień Babci, a sobotę 22.01 Dzień Dziadka. Pamiętajmy o modlitwie o naszych babciach i dziadkach.
4.W niedzielę za tydzień będziemy obchodzić Niedzielę Słowa Bożego.
5.Wczoraj oficjalnie zakończyliśmy Kolędę, czyli wizytę duszpasterską kapłana w naszych rodzinach – najbilższym czasie przedstawimy sprawozdanie z Kolędy. Już dziś dziękujemy za życzliwe przyjęcie księży pod czas Kolędy w Waszych domach, za dobre słowo, szklanę wody lub nawet w niektórych wsiach objad i za złożone ofiary – wszystkim mówimy Bóg zapłać! Jeśli u kogoś nie było Kolędy (ktoś był nieobecny, bo pracował lub z innych powodów), a chciałby, aby Kolęda się odbyła to prosimy umawiać z księżmi indywidualnie.
6.Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „Niedziela”, tę gazetę można nabyć w zakrystii.
7.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta maseczką i przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

1.Dziś obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego i kończy się Okresu Bożego Narodzenia – tradycyjnie w kościele pozostaje żłóbek i choinki oraz spiewamy kolędy do 02.02 tj. do M.B. Gromnicznej. Podziękujmy za otrzymany chrzest św. i pamiętajmy o zobowiązaniach wypływających z przyjęcia tego sakramentu. Po Mszy św. wieczorem spotkanie opłatkowe z Akcją Katolicką w salce.
2.Dziś na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie dzieci i rodziców przed I Komunią św.
3.Także dziś po Mszach św. zbiórka do puszek dla pogorzelców z Kołodziąża.
4.Juro 10.01 rocznica Poświęcnia Kościoła Katedralnego w Drohiczynie – „Matki i Głowy wszystkich kościołów w naszej Diecezji”. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszej Diecezji.
6.W niedzielę za tydzień na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakr. Bierzmowania.
5.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, możemy tę gazetę nabyć w zakrystii.
6.Trwa Kolęda, czyli Wizytę Duszpasterską kapłana w naszych rodzinach.
Podajemy porządek Kolędy tym tygodniu:
PONIEDZIAŁEK 10.01.2022r
Kolęda od godz. 1000 w Prostyni
- od pp. Kotowskich (jedna str. ulicy)
- od p. Borowego (druga str. ulicy)
- od pp. Sikorów i pp. Reników (po obu str. ulicy) do szkoły
WTOREK 11.01.2022r – Kolęda:
- dwóch kapłanów od godz. 1000 w Treblince (z dwóch str. – od „Gór” i od pp. Borowych)
- trzeci kapłan od godz. 1000 w Prostyni: Kalatowo, Karczemka do pp. Szymańczyków
ŚRODA 12.01.2022r – Kolęda:
- w Grądach od godz. 1000 – jeden kapłan (od kolonii), drugi (od końca wsi)
- w Wólce Dolnej od godz. 1000 i w Kiełczew Stacja od godz. 1400
CZWARTEK 13.01.2022r:
Kolęda od godz. 1000 wieś Złotki:
- od Szmulek i wieś
- od Kursaka i wieś
- Złotki Cegielnia
PIĄTEK 14.01.2022r :
Kolęda w Kiełczewie od godz. 1000
- od p. Świderskich ul. Wiejska i ul. Dolna
- ul. Ks. Prymasa 1000-lecia (po obu str. od ul. Folwarcznej do ul. Wspólnej) i ulce: Wspólna, Wesoła i Leśna oraz od ul. Leśnej ul. Ks. Prymasa 1000-lecia (po obu str.) do ul. Wspólnej.
SOBOTA 15.01.2022r :
Kolęda od godz. 1000 cd. Kiełczew
- ul. Prymasa 1000-lecia (od strony Morzyczyna do p. Ziółkowskich)
- ul. Spokojna, Folwarczna i Cicha.
- tzw. na zakręcie „Zachoinie” i Majdan Kiełczewski
7.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta maseczką i przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

1.Dziś jest niedziela adoracyjna. Początek adoracji o godz. 820 – przewodniczy KŻR z Treblinki, od 1030 Domowy Kościół, od 1630 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
2.W poniedziałek, wtorek i środę Mszy się po południu w Prostynie nie będzie (z racji Kolędy).
3.W czwartek 06.01 – Uroczystość Objawienia Pańskiego – III Króli. W tym dniu błogosławimy kadzidło i kredę. Ofiary składane w tym dniu na tacę przeznaczone są na cele misyjne. Msze św. w Uroczystość III Króli w Bazylice o godz. 900, 1100 i 1700. W kaplicy w Wólce o godz. 730, a w Rytelach o godz. 1015. Po Mszy św. o godz. 1700 spotkanie opłatkowe z Radą Parafialną w salce pod plebanią. Jest to też I czwartek miesiąc i modlimy się w intencji powołań do Służy Bożej – nabożeństwo o powołania o godz. 1630.
4.I piątek miesiaca Msze św. i nabożeństwa w Bazylice ku czci Naj. Serca P.J. o godz. 700 i 1700. W kaplicy w Wólce o godz. 1600.
5.W niedzielę za tydzień 09.01 – Święto Chrztu Pańskiego i zakończenie okresu Bożego Narodzenia. W tym dniu podziękujmy za otrzymany chrzest św. i pamiętajmy o zobowiązaniach wypływających z przyjęcia tego sakramentu dla ochrzczonych, ich rodziców i chrzestnych. Po Mszy św. wieczorem spotkanie opłatkowe z Akcją Katolicką w salce.

6.Także w przyszłą niedziele na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie dzieci i rodziców przed I Komunią św.


7.Od Nowego Roku prosimy o większe ofiary z racji odprawianych Mszy św. (nie były intencje podnoszone przez ostatnich kilka lat).
8.Po Nowym roku rozpoczynamy w kościele kapitalny remont organów. To co gra prawie od 2 lat, to są elektroniczne organki. Nasze organy wymagają całościowego remontu. Część organów wykonana z drwena została zjedzona przez kornika kołatka i trzeba będzie te część odtworzyć od nowa, część naprawić. Kosztorys jaki przedstawiła Firma od naprawy organów to netto ok. 100 tyś. zł. Jest to tylko wstępny kosztorys, gdy zostaną rozebrane organy może okazać się ta wstepna cena remontu jest inna. Rada Parafialna na ostatnim zebraniu podjęłą uchwałę, aby każda rodzina z naszej Parafii na ten remnot złożyła po 200 zł. Można będzie składać te ofiary bezpośrednio do ks. Proboszcza, do Radnych Parafialnych lub wpłacać na konto parafialne. Jeśli komuś ta suma jest przy wpłacie jednorazowej za duża, może ją rozłożyć np. na dwie wpłaty.
9.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”, możemy tę gazetę nabyć w zakrystii.
10.Kolędę, czyli Wizytę Duszpasterską kapłana w naszych rodzinach rozpoczniemy 03.I. w poniedziałek. Porządek Kolędy będzie zawsze podawany podczas ogłoszeń parafialnych w kościele oraz lista kolędowa jest umieszczana na tablicy ogłoszeń w kościele i zamieszczana na stronie internetowej naszej Parafii – www.parafiaprostyn.pl   Zwyczajem lat ubiegłych podczas Kolędy będą też zbierane ofiary po 10 zł na Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie (zamiast ofiar w naturze tj. zboża lub ziemniaków).
Praktyczne wskazówki odnoszące się do wizyty duszpasterskiej:
1). Odwiedzamy te rodziny, które nie odmówiły przyjęcia kapłana w swoim domu (nie powiadomiły, że Kolędy nie będzie na razie w ich rodzinie– kontaktując dzwoniąc pod nr tel. : 29 644 90 90); będzie odwiedzać trzech kapłanów: ks. Proboszcz, ks. Paweł i ks. Daniel.
2).Księdza na Kolędę przywozi i odwozi ktoś ze wsi, gdzie jest Kolęda.
3). Cała rodzina (w miarę możliwości) powinna być obecna podczas Kolędy w domu.
4). W domu powinien być przygotowany pokój: stół przykryty białym obrusem, na stole krzyż i dwie zapalone świece oraz powinna znajdować się woda święcona i kropidło; powinny też leżeć na stole zeszyty od religii dzieci i uczącej się młodzieży.
5). Gospodarz bądź inny członek rodziny powinien oczekiwać kapłana przed swoim domem, zapraszając na Kolędę.
6). Prosimy aby w dniu Kolędy były uczepione bądź zamknięte psy.
Podajemy porządek Kolędy na ten tydzień:
PONIEDZIAŁEK 03.01.2022r
Kolęda od godz. 1000 w Wólce Okrąglik (z dwóch stron)
- od str. Poniatowa
- od str. Kosowa
WTOREK 04.01.2022r :
Kolęda od godz. 1000 w Rytelach Święckich i Bojarach
- Rytele od str. mostu
- Rytele od str. Wszołek
- Bojary
ŚRODA 05.01.2022r :
Kolęda od godz. 1000.
- Poniatowo łącznie (z czterema domami z Grądów)
- Orzełek – dwóch księży
PIĄTEK 07.01.2022r :
KOLĘDA PRZENIESIONA NA PONIEDZIAŁEK 10.01.2022r
SOBOTA 08.01.2022r :
Kolęda od godz. 1000 w Prostyni od strony stacji PKP do kościoła
- strona prawa (nr nieparzyste).
- strona lewa (nr parzyste).
- za cmentarzem, Piaski i ul. Nowa
NIEDZIELA 09.01.2022r
Kolęda od godz. 1300 – Boreczek
11.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta maseczką i przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

1.Dziś (26. XII – w niedzielę) II Dzień Świąt – wypada Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to święto patronalne Oazy Rodzin – Domowego Kościoła – wszystkim, którzy należą do Wspólnoty Domowego Kościoła życzymy Bożego błogosławieństwa. Msze św. będą odprawione w Bazylice o godz.: 900, 1100 i 1700. W kaplicy w Wólce o godz. 730, w Rytelach o godz. 1015. W tym dniu wsposób szczególny modlimy się za nasze katolickie małżeństwa i rodziny. Tradycyjnie w tym dniu zbieramy ofiary na tacę jako pomoc studentom KUL.
2.Przypominamy że Oktawa Uroczystości Bożego Narodzenia trwa osiem dni. Aby przedłużyć radość płynącą z tej Uroczystości zapraszamy na Mszę św.: w poniedziałek i we wtorek na godz. 700, a od środy do Nowego Roku na godz. 1700.
3.W poniedziałek 27.12 święto liturgiczne św. Jana Ap. i Ew.
4.We wtorek 28.12 modlimy się o dar życia oraz przepraszamy za zbójstwa dzieci nienarodzonych – św. Młodzianków M.
5.W piątek zakończenie roku kalendarzowego – w Bazylice po Mszy św. o godz. 1700 będzie nabożeństwo dziękczynne za otrzymane łaski w mijającym 2021 roku. Ks. Bp na św. Sylwestra (w piątek) udziela dyspensy.
6.W sobotę 01 stycznia – Nowy 2022 Rok – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu za odmówienie lub odśpiewanie hymnu: „O Stworzycielu Duchu przyjdź” – kto jest w stanie łaski uświęcającej, może zyskać odpust zupełny. Nowy Rok jest też Dniem Modlitwy o Pokój. Msze św. w Bazylice na Nowy Rok będą o godz. 900, 1100 i 1700 . W kaplicy w Rytelach o godz. 1015, a kaplicy w Wólce o godz. 1215. Na Nowy Rok nie obchodzimy I-ej soboty miesiąca.
7.Niedziela za tydzień 02.01 jest niedzielą adoracyjną. Adoracja od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Treblinki, od 1030 Domowy Kościół, od 1630 Akcja Katolicka. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.
6.Wizytę Duszpasterską kapłana w naszych rodzinach, czyli Kolędę rozpczniemy po Nowytm Roku. Jeśli ktoś obawia się przyjąć księdza podczas Kolędy w swoim domu – prosimy, aby zgłosiłć o to do księży, wtedy idąc przez wieś ominiemy taką rodzinę. Więcej informacji o Kolędzie podamy za tydzień.
7.Dziękuję p. Zenonowi Rostek z Poniatowa za uprzatnięcie kwiatów z cmentarza.
8.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta maseczką i przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

1.Życzenia świąteczne: Kochani Parafianie Prostyńscy i Drodzy Goście! W imieniu własnym i moich współpracowników: ks. Pawła, ks. kan. Krzysztofa naszego Seniora i ks. Daniela składamy dziś Wam wszystkim: Parafianom i Gościom serdeczne życzenia świąteczne. Życzymy wszystkim: zdrowych, pełnych miłości, spokoju i pokoju Świąt Bożego Narodzenia! Szczęść Boże!
2.Dziś – sobota 25.XII I Dzień Uroczystości Bożego Narodzenia – Msze św. będą jeszcze odprawione Bazylice o godz. 900, 1100. Dziś nie będzie Mszy św. wieczorem. W obu kaplicach Msza św. o godz. 1215. Ofiary składane na tacę na Pasterce, I - go Dnia Świąt i na Nowy Rok są przeznaczone na ubezpieczenie: kościoła, kaplic i budynków parafialnych.
3.Jutro II Dzień Świąt – 26 XII – niedziela – to Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa – Dzień Modlitw o Świętość Małżeństw i Rodzin. Porządek Mszy św. taki jak w każdą niedzielę tj. w Bazylice o godz. 900, 1100 i 1700. W kaplicy w Wółce o godz. 730 i w Rytelach o godz. 1015. Tradycyjnie w tym dniu zbieramy ofiary na tacę jako pomoc studentom KUL.
4.Zachęcamy do czytania świątecznego nr „Niedzieli” z dodatkami: modlitewnik z kalendarzem katolika. Cena 1 gazety to 10 zł.
5.Bóg zapłać za przygotowanie kościoła do Świąt Bożego Narodzenia:
- ks. Pawłowi i młodzieży z KSM-u, członkom Domowego Kościoła , ministrantom i dzieciom oraz p. zakrystianowi Piotrowi – za wystrój żłóbka i choinek;
- za śpiew Kolęd naszemu organiście i chórowi – oni przygotowali nas do Pasterki;
- za ofiarowanie choinek do koscioła: p. Barbarze Kotowskiej i p. Andrzejowi Wetoszce z Prostyni oraz p. leśniczemu Krzysztofowi Froncowi.
- p. Zakrystianowi i p. Organiście – za udekorowanie światełkami choinki przed kościołem.
6.Wizytę Duszpasterską kapłana w naszych rodzinach, czyli Kolędę rozpczniemy po Nowytm Roku. Jeśli ktoś obawia się przyjąć księdza podczas Kolędy w swoim domu – prosimy, aby zgłosiłć o to do księży, wtedy idąc przez wieś ominiemy taką rodzinę. Więcej informacji o Kolędzie podamy w najbliższym czasie.
7.Dziękujemy tym wszystkim, którzy mają dziś w kościele zakryte nos i usta maseczką i przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90