Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Ofiary dziś składane na tacę są przeznaczone na Misje.
2.Także dziś w całej Polsce odbywa się liczenie wiernych obecnych na Mszach św. i przyjmujących Komunię św. . Prosimy ułatwić ministrantom liczenie wiernych.
3.We wtorek wspomnienie św. Jana Pawła II – Papieża – zapraszamy na Różaniec – będziemy za wstawiennictwem naszego Wielkiego i Świętego Rodaka modlić się za Ojczyznę.
4.W niedzielę za tydzień w naszej bazylice Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła
5.Także ofiary składane na tacę w niedzielę za tydzień (27.X) będą przeznaczone na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie.
6.Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – przypominamy o uporządkowaniu grobów swoich bliskich zmarłych. Prosimy też, aby śmiecie wyrzucać do pojemników ustawionych na cmentarzu.
7.Z tyłu kościoła są wyłożone kartki na wypominki za zmarłych. Prosimy o wyraźne pisanie nazwisk i imion – najlepiej imiona mężczyzn pisać: Józef, Kazimierz, Stanisław; imiona zaś kobiet pisać: Józefę, Kazimierę, Stanisławę.
8.Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”. Tę gazetę można nabyć w zakrystii.
9.Są do nabycia znicze Caritas po 5 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii bądź u ministrantów.
10.Dzielimy się z Parafianami smutną wiadomością – w nocy z wtorku na środę w ub tygodniu był pożar w kaplicy w Wólce Okrągliku. Straty jakie spowodował ogień są nieznaczne – spaliła się, a raczej się stopiła figurka MB Fatimskiej, kawałek dywanu i chodnika oraz stolik i mikrofon, ale cała kaplica w środku jest do remontu – bardzo dużo jest na ścianach i na suficie – dosłownie wszędzie czarnej sadzy. Trzeba to wszystko czyścić i malować, szaty liturgiczne, obicia na ławkach trzeba czyścić i prać. Dlatego na czas remontu kaplica w Wólce jest zamknięta. Współczujemy tej części naszej Parafii, która uczęszczała do kaplicy w Wólce – modlimy się za nich, a w niedługim czasie pomożemy im też finansowo w remoncie kaplicy.

1.Dziś obchodzimy XIX Dzień Papieski. Młodzież po Mszach św. będzie zbierać przed kościołem ofiary na rzecz fundacji –Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ta Fundacja obejmuje stypendiami uzdolnioną młodzież z rodzin ubogich i biednych, a tym samym tworzy najwspanialszy żywy pomnik ofiarowany św. Janowi Pawłowi II.
2.Także dziś na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie w kościele z młodzieżą, która ma zamiar przystąpić w tym roku szkolnym do sakr. bierzmowania. Młodzież, podczas Mszy św. będzie składała swoje deklaracje.
3.W dniu dzisiejszym odbywają się wybory do Parlamentu. Każdy katolik powinien wziąć udział w tych wyborach.
4.Jutro Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela. O godz. 1730 zostanie odmówiony Różaniec za nauczycieli, wychowawców, pracowników oświaty i nauczycieli emerytów. Różaniec poprowadzą nauczyciele. Zapraszamy
5.W środę 16.X. przypada 41 rocznica wyboru na papieża Ks. Kard.Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – zapraszamy na Różaniec – będziemy Panu Bogu dziękować za DAR naszego Wielkiego i Świętego Rodaka.
6.W piątek 18.X. wypada święto patronalne Służby Zdrowia – św. Łukasza Ew. Wszystkich pracowników Służby Zdrowia z Prostyni zapraszamy na godz. 1700 do kościoła, gdzie będzie odprawiona Msza św. w intencji Służby Zdrowia. W tym dniu swoje imieniny obchodzi ks. Łukasz Suszko
7.Przypominamy, że nabożeństwa Różańcowe są odprawiane w naszym kościele o godz. 1730 . Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową i prosimy rodziców, bądź dziadków, aby przyprowadzali na Różaniec dzieci.
8.W niedzielę za tydzień 20.10 w całej Polsce dziś liczenie wiernych obecnych na Mszach św.
9.Również za tydzień 20.10 rozpocznie się Tydzień Misyjny. Ofiary za tydzień składane na tacę są przeznaczone na Misje.
10.Są do nabycia znicze Caritasu po 5 zł – zakupiony znicz jest cegiełką na pomoc dla ubogich; nabycie znicza Caritas wyraża nie tylko pamięć o zmarłych, ale pomaga też żyjącym; to znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcamy do nabywania zniczy Caritas w zakrystii bądź u ministrantów.
11.Z tyłu kościoła są wyłożone kartki na wypominki za zmarłych. Prosimy o wyraźne pisanie nazwisk i imion – najlepiej imiona mężczyzn pisać: np. Józef, Kazimierz, Stanisław; imiona zaś kobiet pisać: Józefę, Kazimierę, Stanisławę oraz na kartce piszemy wieś, gdzie ma być odczytana później ta kartka.
12.Wspólnota Odnowy w Duchu Św, „Przymierze” z Parafii Nawrócenia Św. Pawła Ap. z Małkini organizuje pielgrzymkę autokarową do Medjugorie w dn. 21 – 29 października br. Wjazd z Małkini, koszt 550 zł i 150 euro/osoby. Szczegółowe informacje o zapisach w ogłoszeniu wiszącym na tablicy.
13.Jest możliwość stworzenia czwartego Kręgu Domowego Kościoła – wszystkie rodziny, które chciałyby należeć do Domowego Kościoła mogą zgłaszać się do ks. Macieja.
14.W niedzielę za tydzień o godz. 900 będzie Msza św. za kręgi Apostolatu MB Pielgrzymującej z Szensztatu. O godz. 830 kręgi odmówią Różaniec. Na to spotkanie w kościele wszystkie kręgi zabierają swoją kapliczkę, a podczas Mszy będzie poświęcona „kapsuła łaski”. Wszystkie kręgi i chętnych zapraszamy na tę Mszę św.
15.Prosimy o zabranie z kościoła wieńców dożynkowych.
16.Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” , można ją nabyć w zakrystii.

  1. Dziś jest niedziela adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Kiełczewa, od 1030 Domowy Kościół, od 1630 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 (ostatnia) procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.

  2. Ofiary dziś składane na tacę przeznaczone są na dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas Diecezji Drohiczyńskie

  3. Także dziś na Mszy Św. o godz. 1100 pierwsze spotkanie dzieci, którzy w tym roku szkolnym będą przygotowywali się do I Komunii Św. i ich rodziców. Przypominamy, że obecność zarówno dzieci i ich rodziców na takich spotkaniach jest obowiązkowa.

  4. Również dziś po krótkiej Mszy św. (bez kazania) o godz. 1700 będzie procesja różańcowa z Figurą MB Fatimskiej przez Prostyń do szkoły. Tam będzie przedstawienie o bł. ks. Edwardzie Grzymale, przygotowane przez dzieci i młodzież z Sadownego. Zapraszamy wszystkich na różaniec fatimski (będzie to w ramach nabożeństwa fatimskiego, które byłoby za tydzień, ale są wybory) i na przedstawienie.

  5. W poniedziałek wypada wspomnienie NMP Różańcowej. Zapraszam na Mszę św. i na Różaniec wszystkich członków z KŻR z naszej Parafii – oni poprowadzą w tym dniu nabożeństwo różańcowe.

  6. Przypominamy, że nabożeństwa Różańcowe są odprawiane w naszym kościele o godz. 1730 . Msza Św. wieczorowa w dni powszednie jest odprawiana o godz. 1700 i bezpośrednio po Mszy św. odmawiamy Różaniec. Zapraszamy wszystkich na modlitwę różańcową i prosimy rodziców bądź dziadków, aby przyprowadzali na Różaniec dzieci.

  7. Za tydzień w niedzielę będziemy obchodzić kolejny - już XIX Dzień Papieski. Młodzież po Mszach św. będzie zbierać przed kościołem ofiary na rzecz fundacji –Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ta Fundacja obejmuje stypendiami uzdolnioną młodzież z rodzin ubogich i biednych, a tym samym tworzy najwspanialszy żywy pomnik ofiarowany św. Janowi Pawłowi II.

  8. Także za tydzień 13 października br na Mszy św. o godz. 1100 spotkanie w kościele z młodzieżą (z kl. VII i VIII), która ma zamiar przystąpić w tym roku szkolnym do sakr. Bierzmowania i ich rodzicami. Młodzież, podczas Mszy św. będzie składała swoje deklaracje.

1.Od wtorku tj. 01.X rozpoczynamy odprawianie Nabożeństw Różańcowych. Będą one odprawiane w naszym kościele przez cały październik o godz. 1730 . Najpierw będzie odprawiana Msza Św. wieczorowa o godz. 1700 i bezpośrednio po Mszy św. będzie odmawiany Różaniec. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy różańcowej do Bazyliki i do kaplic.
2. W tym tygodniu wypadają następujące wspomnienia: we wtorek (01.10) św. Tereski od Dzieciątka Jezus; w środę (02.10) św. Aniołów Stróżów; w piątek (04.10) św. Franciszka z Asyżu, a w sobotę (05.10) św. S. Faustyny Kowalskiej.
3. I Czwartek miesiąca – w tym dniu modlimy się o powołania do kapłaństwa i do zakonów. Różaniec poprowadzi Akcja Katolicka.
4. I Piątek miesiąca – w Bazylice Msze Św. i nabożeństwo ku czci Najśw. Serca P.J. o godz. 700 i 1700 i po Mszy św. Różaniec. W Rytelach o godz. 1600, w Wólce o godz. 1700. W piątek wyjazd do chorych o godz. 900.
5. I Sobota. Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP i nabożeństwo pierwszej soboty w Bazylice o godz. 800 i o 1700 – po Mszy św. Różaniec., w Rytelach o godz. 1000, w Wólce o godz. 1100 .
6. Niedziela za tydzień 06.10 jest niedzielą adoracyjną. Adoracja o od godz. 820 – przewodniczy KŻR z Kiełczewa, od 1030 Domowy Kościół, od 1630 Akcja Katolicka. Po Mszy św. o godz. 900 ostatnia procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian.

7. Również w niedzielę za tydzień tj. 06.10 na Mszy św. o godz. 1100 pierwsze spotkanie z dziećmi i ich rodzicami przed I Komunią św. Obecność dzieci i ich rodziców obowiązkowa.
8. Za tydzień ofiary składane na tacę przeznaczone są na dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
9. Za tydzień w niedzielę po Różańcu spotkanie z Akcją Katolicką.
10. Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela” – można ją nabyć w zakrystii.
11. Jest możliwość w dniu 02.10 tj. w środę wspólnego wyjazdu do kina w Ostrowi na film pt. „Tajemnica Ojca Pio”. Zapisy i więcej informacji na temat wspólnego wyjazdu u p. Bożeny Mazurek z Treblinki do poniedziałku (tj. do jutra).

1. Dziś kończymy IX Tydzień Wychowania pod hasłem „Nauczycielu gdzie mieszkasz” – pamiętajmy, że troska o wychowanie dzieci i młodzieży spoczywa na rodzicach, i wychowawcach i nauczycielach.
2. Bóg zapłać rodzicom i tym wszystkim, którzy w ub. środę pomogli zorganizować święto św. Stanisława Kostki dla naszych dzieci.
3. Rozprowadzamy w zakrystii kalendarze na 2020 rok wydane przez nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie po 5 zł/kalendarz. Zachęcamy do ich nabywania – każdy zakupiony kalendarz to cegiełka na utrzymanie i działalność naszego Seminarium.
4. Ks. Michał Marczak, przewodnik grupy łochowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zaprasza wszystkich Pielgrzymów – pieszych i duchowych na apel pielgrzymkowy do Sadownego w sobotę 28 września 2019r na godz. 1800. W programie: Msza śa.., adoracja, modlitwa do bł. Ks. Edwarda Grzymały oraz Apel Jasnogórski.
5. Zachęcamy do czytania gazety „Niedziela”, można tę gazetę nabyć w zakrystii. W dzisiejszy nr gazety jest relacja z modlitw 07.09. w Treblince.
6. Jest możliwość w dniach od 27.09 do 03.10 obejrzenia w kinie w Ostrowi filmu pt. „Tajemnica Ojca Pio”. Więcej informacji na ten temat na plakacie wywieszonym na tablicy ogłoszeń.
7. Przygotowanie do I Komunii św. rozpocznie się w I niedzielę października tj. 05.10. na Mszy św. o godz. 1100; zaś I Komunia św. planowana jest na ostatnią niedzielę maja tj. 31.05.2020r.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90