Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_BozeCialo_9.jpg

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypadała w sobotę, co oznaczało, że tego dnia w prostyńskiej bazylice odbędzie się ostatnia msza roratnia mijającego adwentu. Wierni z całej parafii przybyli z tradycyjnymi lampionami. Rozświetlanie mroków nocy było jedynie symboliczne, gdyż nabożeństwo rozpoczęło się o 8 rano. Wśród przybyłych było wiele dzieci i młodzieży, ale również dorosłych i starszych osób.

 

Ksiądz proboszcz Ryszard Zalewski zapowiadał na ten dzień niespodziankę, ale sposób jej wykonania mógł wprawić niektórych w konsternację. W czasie odczytywania ogłoszeń osoba ze służby liturgicznej podała księdzu telefon. Było to połączenie ze Świętym Mikołajem. Okazało się, że za chwilę przyniesie upominki dla wszystkich zgromadzonych parafian powyżej 80 roku życia. Po chwili proboszcz sprostował, ku uciesze gawiedzi, że jednak skupi się przede wszystkim na grupie najmłodszych. Po udzieleniu błogosławieństwa w kościele pojawił się oczekiwany jegomość w czerwonym płaszczu i charakterystycznej czapce, a także w ciemnych okularach, by pozostać incognito. Przeszedł przez główną nawę, witając się z kolejnymi osobami, by zatrzymać się przy prezbiterium. Dzieci przyjmowały przygotowane dla nich słodkie upominki z radością. Całe wydarzenie było przedsmakiem obchodów Wigilii w domach prostyńskich parafian.

 

ZDJĘCIA

 

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90