Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_DSC02369.JPG13 listopada 2016 r., 54-osobowa grupa parafian, na czele z ks. Łukaszem Suszko, udała się do Bielska Podlaskiego na uroczystości związane z Zakończeniem Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. W drodze do Bielska można było zobaczyć i zwiedzić wiele kościołów znajdujących się na trasie pielgrzymowania.

 

Najpierw pielgrzymi mogli zobaczyć Pałac Ossolińskich znajdujący się w Rudce. Pałac ten zbudowany w barokowym stylu w 1763r. przez Aleksandra Ossolińskiego. Wokół pałacu znajdują się oficyna, stajnia, dawna oranżeria z II poł. XVIII wieku, a także magazyn zbożowy i budynki administracyjne z 1830r. Wszystko otacza park pałacowy w tylu angielsko - francuskim. Do parku pałacowego wprowadza piękna aleja starych drzew, zaś tuż przed samym pałacem droga przybiera kształt ronda z zabytkową fontanną w środku. Obecnie gospodarzem obiektu jest Zespół Szkół Rolniczych im. Ks.K. Kluka w Rudce.
Następnie grupa udała się do Kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, gdzie poprzednim Proboszczem był Ksiądz Ryszard Zalewski. Świątynia ta pochodzi z II połowy XVIII wieku i została wybudowana w stylu barokowym.
W rodzinnej parafii Księdza Łukasza, czyli św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Domanowie została odprawiona Msza św. Kościół ten jest Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym.
W głównym ołtarzu kościoła znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Domanowskiej Wokół ołtarza znajdują się liczne wota świadczące o łaskach i cudach płynących z tego miejsca. Obraz jest dziełem Jana Verentiego z Padwy i urodzonego w XVI. Został ofiarowany kościołowi w 1648 roku przez Seweryna Zamojskiego po śmierci jego żony - Anny Kuleszy.
Po Mszy św. pielgrzymi udali się do Sanktuarium Maryjnego w Topczewie.
W bocznej kaplicy topczewskiej świątyni znajduje się cudami słynący obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W czasie „potopu szwedzkiego” (1650-1658) został on pocięty na 76 części i wyrzucony na śmietnisko. Dzięki niezwykłej jasności, która promieniowała w ciemne noce, został odnaleziony przez wiernych, odrestaurowany i umieszczony ponownie w ołtarzu. O niektórych cudach w Topczewie wspomina Jasnogórska księga cudów (10.01.1717).
Kolejnym punktem pielgrzymki był Kościól św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach.
O godz. 13.00 pielgrzymi dotarli do celu - do Bielska Podlaskiego. Najpierw zwiedzili Kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel, zrobili wspólne zdjęcie przed pomnikiem św. Jana Pawła II, a następnie nawiedzili Kościół pw. Miłosierdzia Bożego.
W kościele Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim zebrali się wierni spośród 98 parafii diecezji drohiczyńskiej oraz przedstawiciele wszystkich zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji.
Przed Mszą św. ks. Krzysztof Kisielewicz-kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim poprowadził koronkę. Na początku Mszy św., po słowach powitania ks. kustosza Dariusza Kujawy, dokonał się najważniejszy tego dnia obrzęd – odczytanie przez ks. prał. Zbigniewa Rostkowskiego dekretu o ustanowieniu sanktuarium. Następnie dekret ten został wręczony kustoszowi przez biskupa.
Podczas Mszy św. zostały poświęcone nowe organy. Po Mszy św. delegacje parafialne z naszej diecezji otrzymały obraz Jezusa Miłosiernego. Naszą Parafię reprezentowali: p. Maria Kucharek, p. Bogdan Kłusek oraz Damian Bartczuk. Obraz ten będzie odwiedzał domy parafian wraz z księgą pamiątkową. Jak powiedział w homilii ks. biskup: „Aktowi wręczenia obrazu towarzyszy myśl, aby Jezus nawiedził każdą rodzinę w diecezji. Spotkanie z niezwykłym gościem, Jezusem Chrystusem Miłosiernym, który stoi u drzwi i kołacze, pozwoli na umocnienie więzi z Bogiem i z bliskimi. Pozwólmy, aby sam Jezus głosił miłosierdzie w naszych domach.” Przyjęcie obrazu jest zarazem otwarciem się na spełnienie obietnicy, którą Pan Jezus za pośrednictwem św. Faustyny przekazał całemu światu: „Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie”. Jezus wyraził pragnienie, aby jego obraz był czczony na całym świecie, a my Polacy chcemy włączać się w tą misję w szczególnej mierze, gdyż Pan Jezus powiedział: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje.”

 

Galeria zdjęć

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90