Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_11.jpgNarodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, regularnie obchodzone dopiero od kilkunastu lat. Jest piękne, bo przypomina o naszej sile i dumie narodowej. Tego dnia we wszystkich kościołach w Polsce odprawiane są nabożeństwa w intencji Ojczyzny i organizowane są patriotyczne spotkania plenerowe na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 


W sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni uroczystości z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości Przez Polskę rozpoczęły się w bazylice o godz. 9.00. Mszy Świętej za Ojczyznę przewodniczył ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz prostyński. Nabożeństwo uświetniła obecność pocztu sztandarowego z Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pała II w Prostyni, harcerzy z 14 drużyny harcerskiej „Sokoły” oraz strzelców z Jednostki Strzeleckiej 5001 ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, którzy wystawili honorową wartę w trakcie mszy świętej. W homilii ks. Ryszard Zalewski swe rozważania oparł o słowa Johna Fitzgeralda Kennedy'ego - „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Mszę Świętą zakończyło odśpiewanie przez zgromadzonych hymnu „Boże coś Polskę”.
Po mszy uformowała się kolumna, prowadzona przez sztandar, harcerzy i strzelców, która idąc cmentarnymi alejami dotarła do Pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam honorową wart zaciągnęli harcerze i strzelcy. Zgromadzeni pod pomnikiem złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie odśpiewany został Hymn Państwowy, po czym senior ks. kan. Krzysztof Maksimiuk odmówił modlitwę w intencji tych wszystkich, którzy walcząc o odzyskanie niepodległości nie wahali się poświęcić własnego życia. Po modlitwie głos zabrał p. Wojciech Jakubik, nauczyciel historii. W zwięzłej przemowie przybliżył fakty towarzyszące drogom do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali pieśń„Legiony”, po czym ks. Krzysztof Maksimiuk udzielił obecnym błogosławieństwa i poprosił wszystkich zebranych o wpis do Księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza. Głos zabrała także mieszkanka Złotek, która wyrecytowała piękny wiersz o bezimiennych grobach żołnierzy walczących o wolność Polski.
Pomimo zimnej i deszczowej aury wszyscy zgromadzeni mieli okazję do zadumy nad historią naszej ciężko doświadczonej Ojczyzny.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90