Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_DSC01578.JPG16 października 1978 roku na tronie papieskim zasiadł Polak – Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Swoją posługę pełną pokory, miłosierdzia, pielgrzymek i dialogów pełnił ponad 26 lat. Jego pontyfikat nazywany jest niezwykłym, a o Papieżu – Polaku mówi się Jan Paweł Wielki. Od 11 lat Zespół Szkół Gminnych w Prostyni nosi imię tego Wielkiego Człowieka.

 


Dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jest Świętem Szkoły. W tym roku przypadło ono w niedzielę. Uroczystości rozpoczęły się w bazylice prostyńskiej o godz. 11.00. Przybyli na nie zaproszeni goście: Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek, radni z terenu gminy oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się występem Gminnego Chóru Dziecięcego. Uczniowie zaprezentowali 5 pieśni związanych z Janem Pawłem. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył proboszcz prostyński ks. kan. Ryszard Zalewski. Kazanie do zebranych wygłosił ks. Łukasz Suszko, wikariusz parafii Prostyń. Dotyczyło ono miłości Boga do człowieka i miłosierdzia, jakim ludzie nawzajem powinni się darzyć. Po zasłonięciu cudownej statuy Trójcy Przenajświętszej odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem: p. Marty Skorek, p. Oksany Żochowskiej i p. Elżbiety Żurawskiej. Była to pantomima pod tytułem „Droga do świętości”. Uczniowie pięknie ukazali najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Zakończeniem uroczystości była pieśń „Nie lękajcie się”, podczas której wszyscy obecni w kościele wzięli się za ręce.
Było to wspaniałe wydarzenie dla Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II, ale też dla wszystkich obecnych na uroczystości.

Ewa Jakubik

 

Galeria

Dorota Koroś

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90