b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_DSC01578.JPG16 października 1978 roku na tronie papieskim zasiadł Polak – Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Swoją posługę pełną pokory, miłosierdzia, pielgrzymek i dialogów pełnił ponad 26 lat. Jego pontyfikat nazywany jest niezwykłym, a o Papieżu – Polaku mówi się Jan Paweł Wielki. Od 11 lat Zespół Szkół Gminnych w Prostyni nosi imię tego Wielkiego Człowieka.

Dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jest Świętem Szkoły. W tym roku przypadło ono w niedzielę. Uroczystości rozpoczęły się w bazylice prostyńskiej o godz. 11.00. Przybyli na nie zaproszeni goście: Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek, radni z terenu gminy oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się występem Gminnego Chóru Dziecięcego. Uczniowie zaprezentowali 5 pieśni związanych z Janem Pawłem. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył proboszcz prostyński ks. kan. Ryszard Zalewski. Kazanie do zebranych wygłosił ks. Łukasz Suszko, wikariusz parafii Prostyń. Dotyczyło ono miłości Boga do człowieka i miłosierdzia, jakim ludzie nawzajem powinni się darzyć. Po zasłonięciu cudownej statuy Trójcy Przenajświętszej odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem: p. Marty Skorek, p. Oksany Żochowskiej i p. Elżbiety Żurawskiej. Była to pantomima pod tytułem „Droga do świętości”. Uczniowie pięknie ukazali najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Zakończeniem uroczystości była pieśń „Nie lękajcie się”, podczas której wszyscy obecni w kościele wzięli się za ręce.
Było to wspaniałe wydarzenie dla Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II, ale też dla wszystkich obecnych na uroczystości.

Ewa Jakubik

Dorota Koroś