Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_kode_start.JPG

 

 W mglisty, sobotni poranek 1 października 2016r. grupa 110 pielgrzymów wyruszyła autokarem z Prostyni do Pratulina, Kostomłot i Kodnia.

 

Przy wspólnej modlitwie dotarliśmy do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Interesujące opowieści Pani przewodnik oraz obejrzany film o wydarzeniach z 1874 roku przybliżyły nam ważne wydarzenia świadczące o męczeńskiej śmierci 13 unitów, którzy zostali zastrzeleni przez wojsko rosyjskie podczas akcji przymusowego przyłączenia unitów do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, gdy nie chcieli dopuścić nowego kapłana do parafialnej cerkwi.
Następnie przejechaliśmy do Kostomłot, jedynej na świecie parafii katolickiej obrządku bizantyjsko- słowiańskiego (neounicka), Sanktuarium Unitów Podlaskich – Cerkiew św. Nikity Męczennika. Proboszcz ks. Zbigniew Nikoniuk opowiedział o historii tego wyjątkowego miejsca. Po chwilach spędzonych na podziwianiu ciekawej architektury cerkwi udaliśmy się do celu naszego pielgrzymowania –Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności. Historia głosi, że w trakcie budowy bazyliki w Kodniu, Mikołaj Sapieha zachorował i za namową swej małżonki Anny udał się do Rzymu by tam przed cudownym obrazem modlić się o uzdrowienie. Stał się cud – Sapieha wyzdrowiał, a obraz został przez niego wywieziony z Rzymu – opisuje to Zofia Kossak w książce „Błogosławiona wina”. Dzięki temu- obraz znalazł się w Kodniui został uroczyście wprowadzony do kaplicy zamkowej 8 września 1631 roku. Kult Matki Bożej szybko się rozwinął i już w 1723 r. wizerunek Kodeńskiej Pani został ukoronowany papieskimi koronami. Obraz znajduje się w bazylice kodeńskiej jako największy skarb ziemi podlaskiej.
Zakończeniem naszego pielgrzymowania była wspólnie przeżyta droga krzyżowa na Kalwarii Kodeńskiej. Prowadzący ks. Łukasz Suszko i ks. Błażej Samociuk poprzez piękne, odnoszące się do codziennego życia rozważania i pieśni umożliwili nam nowe poznanie tajemnicy i znaczenia krzyża. Było to osobliwe przeżycie zwieńczające nasze pielgrzymowanie. Wróciliśmy do domów pełni nowych przeżyć i wrażeń, umocnieni nowymi duchowymi doświadczeniami, z nadzieją powrotu do tych cudownych miejsc.
Każda pielgrzymka pozwala ubogacać nasze życie, więc czekamy na kolejne wspólnie spędzone chwile!

Magdalena Starzyńska

 

GALERIA ZDJĘĆ

Dorota Koroś

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90