Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_DSC00828.JPGMimo, że święty, który będąc dzieckiem uciszał nad sadzawka żaby przeszkadzające mu w modlitwie, żył wiele lat temu, to jego dobre uczynki przetrwały wieki. W ciągu swojego krótkiego, osiemnastoletniego życia, święty Stanisław Kostka wyróżniał się wzorowym życiem, dojrzałością duchową i rozmodleniem. Jest patronem młodzieży polskiej oraz patronem Polski.


W dniu świętego Stanisława - 18 września młodzież i dziatwa z parafii Prostyń obchodziła imieniny swojego patrona. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w bazylice. Koncelebrze przewodniczył ks. kan. Ryszard Zalewski. W kazaniu dialogował z obecnymi na Mszy dziećmi na temat świętości w kontekście życia patrona dzisiejszego dnia. Podczas celebry odbył się chrzest Filipa, który pięknie wpisał się w tę uroczystość. Dalsza część obchodów miała miejsce na placu obok plebanii. Przygotowane zostały tu nadmuchiwany plac zabaw, a także gry, zabawy i konkursy z nagrodami oraz kiełbaski z grilla, ciasto i napoje. Wszystkich przybyłych powitał ks. proboszcz. Kolejne zabawy i konkursy prowadził ks. Łukasz Suszko, wikariusz prostyński. Było przeciąganie liny, mecz piłki nożnej, układanie ogromnych puzzli, malowanie twarzy, malowanie obrazów związanych ze świętym Stanisławem, gra terenowa „pięćdziesiątka” oraz wspólny taniec - „Belgijka”. Obchody zakończyły się modlitwą. W organizację uroczystości włączyła się parafialna Akcja Katolicka, Oaza Rodzin i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Piknikowi świętego Stanisława towarzyszyła piękna pogoda: zarówno warunki meteorologiczne jak i stan ducha młodych uczestników zabawy.
Ewa Jakubik

 

Galeria

Dorota Koroś

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90