Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_7.jpg

 Treblinka jest miejscowością nad Bugiem, w której od końca XIX wieku istniała stacja kolejowa na linii Siedlce – Ostrołęka. Odchodziła stąd bocznica kolejowa do pobliskiej żwirowni położonej wśród rozległego lasu sosnowego. Przy żwirowni w roku 1941 powstał karny obóz pracy dla Polaków i Żydów. W rok później założono tu także obóz zagłady przede wszystkim dla Żydów, ale także Romów i Sinti. W obu obozach podczas II wojny światowej zginęło ponad 800 tysięcy ludzi.

 

 

W pierwszą sobotę września na terenie Karnego Obozu Pracy Treblinka I od wielu już odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed lat. Tego roku, 3 września do Treblinki przybyli: p. Jan Zawadzki - były więzień obozu, p. Adam Puławski - przedstawiciel IPN, p. Elżbieta Berus–Tomaszewska – przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna, p. Zbigniew Nietubyć – przewodniczący Rady Gminy Małkinia Górna, p. Jerzy Maliszewski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Małkinia Górna, p. Jan Słomiak – burmistrz miasta Kosów Lacki, przedstawiciele Związku Kombatantów RP z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, księża: ks. kan. Piotr Kapelański, proboszcz parafii w Jasienicy, ks. Dariusz Matuszyński, dyrektor LO w Sokołowie Podlaskim, ks. Krzysztof Woźniak, wychowawca LO w Sokołowie Podlaskim, ks. Marek Chrzanowski, wikariusz z Jasienicy, poczty sztandarowe i przedstawiciele szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim wraz z klasą mundurową, Zespół Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae z Sokołowa Podlaskiego, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni, Zespół Szkół Gminnych nr 2 im. w Małkini Górnej ze sztandarami szkół i sztandarem Armii Krajowej, Publiczne Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Małkini Górnej, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Szkoła Podstawowa w Kańkowie, Szkoła Podstawowa w Orle, 40 i 41 drużyna harcerska im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyk” w Kosowie Lackim oraz 14 drużyna Harcerska „Sokoły” z Zespołu Szkół Gminnych z Prostyni.
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się Drogą Krzyżową od żwirowni do pomnika w Miejscu Straceń. W tym miejscu wszystkich przybyłych na uroczystości powitał proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski – dziekan łochowski. Uformowana została kolumna: na przedzie harcerze nieśli krzyż, dalej szły poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie klas mundurowych, ministranci, księża i licznie zgromadzeni uczestnicy nabożeństwa. Rozważania kolejnych stacji Drogi Krzyżowej prowadził ks. Łukasz Suszko, wikariusz prostyński. Po krótkim opisie każdej stacji, przedstawiał jeden fakt z historii obozu w Treblince. Było to bardzo obrazowe powiązanie. Po dojściu do pomnika w Miejscu Straceń głos zabrał dyrektor Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edward Kopówka, który ponownie powitał i przedstawił przybyłych gości.
O godzinie 13.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Roman Kowerdziej z Łochowa. On też wygłosił kazanie. Mówił przede wszystkim o pokoju w sercu każdego człowieka, od którego bierze początek pokój na świecie. Na terenie byłego obozu hitlerowskiego padały słowa o okrucieństwie, jakiego musieli doświadczać bezbronni ludzie z rąk okrutnych okupantów. Podczas nabożeństwa Honorową wartę przy Pomniku pełnili żołnierze z jednostki w Komorowie, harcerze oraz uczniowie klasy mundurowej LO w Kosowie Lackim. Posługę w polowych konfesjonałach pełnili księża: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, senior z Prostyni i ks. kan. Tomasz Pełszyk, proboszcz parafii w Kosowie Lackim. W nabożeństwie czynny udział brali harcerze, czytając lekcje i modlitwę wiernych. Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców przed Pomnikiem oraz zapalenie zniczy.
Na ziemi, gdzie istniał karny obóz pracy Treblinka I jest cicho. Stąd do najbliższych siedlisk jest kilka kilometrów słabą, piaszczystą drogą. Niewiele pozostało śladów po zabudowaniach obozowych. Została jednak pamięć świadków i stale powtarzane wołanie: „Nigdy więcej wojny!”

W ostatnim czasie przy placu, gdzie odbywają się rocznicowe nabożeństwa, dostawiane są nowe krzyże i tablice, planowane jest także stworzenie planu tego miejsca. Jeżeli ktoś miałby pewne sugestie lub uwagi dotyczące tych zmian, proszony jest o kontakt z dyrektorem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince p. Edwardem Kopówką lub z p. Anną Remiszewską.

 

Galeria

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90