Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_115_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_prymas.jpg
Dziś mija 115. rocznica urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego-Prymasa Tysiąclecia, naszego wspaniałego wychowawcy polskich sumień i pasterza Kościoła niezłomnego. Dla nas, parafian prostyńskich, osoba Kardynała Wyszyńskiego jest bardzo bliska z uwagi na związek Prymasa i Jego rodziny z Sanktuarium prostyńskim.

 

 


W tym miejscu, 4 maja 1899 r. Stanisław Wyszyński, miejscowy organista, zawarł związek małżeński z Julianną z d. Karp
Związek rodziny Wyszyńskich z sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni, miał swe odzwierciedlenie w życiu Księdza Prymasa. Jako kapłan bywał on na tutejszych odpustach - i jak wspominają pielgrzymi - opowiadał wiernym historię objawień św. Anny w tej miejscowości . Również w latach późniejszych kard. Wyszyński nieoficjalnie nawiedzał kilkakrotnie sanktuarium . Gdy w 1967 r. podjęto starania o podniesienie kościoł w Prostyni do rangi Bazyliki Mniejszej Ksiądz Prymas osobiście zajął się tą sprawą . [Zamiar nie został zrealizowany ponieważ światynia wtedy jeszcze nie była konsekrowana].

W 1976 r. Ksiądz Kardynał w jednym z prywatnych listów wyznał, że jego duchowość trynitarna ma swe korzenie m in. w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. O głębi tej duchowości świadczą prymasowskie listy pasterskie czy homilie . Poświadcza to także fakt, że kapłanów archidiecezji warszawskiej zawsze święcił w uroczystość Świętej Trójcy. W latach 70 - tych podczas odpustu w kościele pw. Trójcy Świętej na Solcu po skończonym kazaniu opowiedział jeszcze zebranym historię sanktuarium prostyńskiego. Jego kierownik duchowy - ks. Edmund Boniewicz - napisał, że "Ksiądz Prymas Tysiąclecia żył tajemnicą Trójcy Przenajświętszej in Maria" . Osoby mające kontakt z Kardynałem niejednokrotnie słyszały jego powiedzenie: "Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni ".

Wyrazem pamięci i związku Kard. Stefan Wyszyńskiego z sanktuarium prostyńskim było m. in. nadanie jego imienia Szkole Podstawowej w Kiełczewie dnia 25 maja 2001 r. Na zaproszenie Ks. Bpa Antoniego Dydycza uroczystościom przewodniczył następca Prymasa Tysiąclecia kard. Józef Glemp.

 

b_520_370_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_023.JPG
Wizyta ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prostyni.

(Stoją od lewej: ks. prałat J. Ruciński, ks. Prymas Kardynał S. Wyszyński, ks. kapelan B. Piasecki, p. Stanisław - kierowca) - 08 VIII 1974r.

 

b_400_285_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_msza_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Szkole Podstawowej w Kiełczewie - 25 V 2001r.


MODLITWA O BEATYFIKACJĘ STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO PRYMASA TYSIĄCLECIA

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych, apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Boże, Źródło wszelkiej świętości, spraw prosimy Cię, aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych. Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo miłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

Pokornie Cię błagam, Boże, udziel mi za wstawiennictwem Stefana Kardynała Wyszyńskiego tej łaski, o którą Cię teraz szczególnie proszę...

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90