Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_Krzysztof_DSC09636.JPG"Święta Anno uproś wnuka,
niech ma każdy czego szuka.
Święta Anna tyś patronką, 
i wszech ludzi opiekunką”.
(fragment pieśni śpiewanej w Prostyni)

Święta Anna, patronka małżeństw, rodzin, matek, wdów, kobiet oczekujących potomstwa i gospodyń, w prostyńskim wizerunku przedstawiona jest jako Matka nauczająca Maryję.

 

Jej kult sięga tu początku XVI wieku, kiedy objawiła się dwukrotnie prostym mieszkańcom tej nadbużańskiej wsi. Od ponad pięciuset lat do Prostyni przybywają pielgrzymi, aby z ufnością wołać: „Święta Anno uproś Wnuka, niecha ma każdy czego szuka!”.
W niedzielę 31 lipca, w odpust Świętej Anny, w bazylice w Prostyni miała miejsce VII Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin. Organizatorem spotkania był ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz parafii Prostyń, kustosz sanktuarium i dziekan łochowski. Na tę uroczystość przybyli Małżonkowie i Rodziny z różnych parafii diecezji drohiczyńskiej, a także z odleglejszych miejscowości województwa mazowieckiego i podlaskiego. Przybyły też dwie piesze pielgrzymki: kilkudziesięcioosobowa z Kosowa Lackiego pod przewodnictwem ks. Jarosława Wojasińskiego oraz ponad dwustuosobowa z Rytel Olechnych. Suma odpustowa odbyła się o godz. 12.00. Głównym celebransem był ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz biskup senior diecezji drohiczyńskiej. W kazaniu podkreślał, jak ważną rolę w życiu dzieci i młodych ludzi odgrywa babcia, mówił też o fundamentalnej roli Rodziny przeżywającej współcześnie wielki kryzys. Podczas Mszy Świętej biskup ochrzcił czworo nowych członków społeczności chrześcijańskiej: Annę, Marcelinę, Michalinę i Aleksandra. W Mszy czynny udział brali przedstawiciele parafialnej Oazy Rodzin, poprzez czytanie lekcji i przygotowanie procesji z darami. Po zakończeniu nabożeństwa licznie zgromadzeni pielgrzymi mieli okazję przystąpić do tradycyjnej Koronacji Koronami Świętej Anny. W ogłoszeniach ks. kan. Ryszard Zalewski zwrócił uwagę obecnym w bazylice na brak koron na głowie Boga Ojca i Syna w Cudownej Statui. Kilka dni wcześniej zostały one poświęcone przez papieża Franciszka podczas Mszy Świętej na Jasnej Górze. Ponowna uroczystość koronacji Tronu Łaski odbędzie się w przyszłym roku. Po sumie odpustowej odbyła się Agapa na placu obok plebanii, gdzie pielgrzymi posilili się grochówką, kiełbaskami z grilla, ciastem i zimnymi napojami. Za tę część uroczystości odpowiedzialni byli członkowie parafialnej Akcji Katolickiej. O godzinie 15.00 odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki w intencji wyproszenia daru potomstwa. Prowadził ją wicedziekan łochowski ks. Jarosław Górski z parafii Kąty.

Od ponad 500 lat nie słabnie kult Świętej Anny. Na prostyńskie wzgórze wciąż przybywają pielgrzymi szukający ratunku i pocieszenia u Babci Jezusa.

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90