Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_lukas_001.JPGW sobotę 23 lipca parafię Prostyń odwiedzili młodzi ludzie z Rosji, Ukrainy i Włoch, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży. O godzinie 11.00 około dwustuosobowa grupa przyjechała do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Na miejscu towarzyszyli im harcerze i harcerki z Sokołowa Podlaskiego, Bielska Podlaskiego i Prostyni.

 

Tu goście poznali historię obozu, w którym życie straciło ponad 800 tysięcy ludzi. Obejrzeli wstrząsające wystawy w muzeum oraz przeszli brukowaną drogą od symbolicznej betonowej bramy, potem obok rampy obozowej, gdzie zatrzymywały się wagony z ofiarami, do rozległej polany z monumentalnym pomnikiem i tysiącami różnej wielkości kamieni. Przy Pomniku Ofiar Obozu Zagłady uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Następnie odmówiony został Anioł Pański za zmarłych. Ciszę tego miejsca otaczała wspólna modlitwa w czterech językach. Na zakończenie harcerze z 14 DH „Sokoły” z Prostyni oraz harcerze z Miedzny zaśpiewali „Modlitwę harcerską” i „Szarą lilijkę”.
O godzinie 14.00 w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza. W homilii biskup nawiązał do tegorocznego spotkania młodych w Krakowie. Podczas nabożeństwa przedstawiciele poszczególnych krajów i harcerze czytali modlitwę wiernych w swoim ojczystym języku. Po Mszy swoją obecność i radość goście wyrazili gromkimi oklaskami.
Było to piękne, barwne, ale też wzruszające spotkanie młodzieży w miejscu naznaczonym krwią i uświęconym obecnością Trójcy Świętej i świętej Anny.

 

Ewa Jakubik, Dorota Koroś

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90