Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_lukas_DSC06323.JPG

W niedzielę, dnia 26 czerwca 2016 r. w Sanktuarium Trójcy Świętej i św. Anny w Prostyni, Ksiądz Kanonik Krzysztof Maksimiuk- Proboszcz Senior świętował Jubileusz 55-lecia Kapłaństwa.

Złoty Jubileusz Kapłański obchodził Ksiądz Józef Skarpetowski, pochodzący z naszej parafii, a pracujący w diecezji warszawsko-praskiej.

 


Uroczystości miały miejsce podczas Mszy świętej o godz.12.00. Natomiast o godz. 9.00 Mszę św. celebrował w intencji Księdza Kanonika J.E. Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus-ordynariusz drohiczyński.
Księża Jubilaci otrzymali z głębi serca najszczersze życzenia od przybyłych Księży, Rodziny, Gości i Parafian.

Czcigodni Księża:
Księże Krzysztofie i Józefie!
Wszyscy Księża, którzy zebrani jesteście na kolejnej rocznicy swego kapłaństwa!

Było to 25 czerwca 1961 roku i 12 czerwca 1966 roku czyli pięćdziesiąt pięć i pięćdziesiąt lat temu, kiedy to wyruszyliście w podróż w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Nie łatwa była to droga, ale to co wielkie i piękne zawsze rodzi się w trudzie. Obfite połowy wymagają ciężkiej pracy i dynamicznej twórczości, a do tego duszy rybaka, który umie zarzucać sieci tam gdzie trzeba – we właściwe miejsce. Wy – kochani Kapłani – robicie to od wielu już lat, umiecie łowić serca na morzach dusz ludzkich. Fundamenty, które my – zwykli ludzie – potrafimy podsypywać piaskiem, Wy staracie się je umacniać, bowiem On – Stwórca Nieba i Ziemi – jest Waszą skałą schronienia, opoką i twierdzą. Wiara bez czynów martwa jest.
Za te lata długoletniej, ofiarnej pracy – wyrażając myśli i uczucia nie tylko Akcji Katolickiej, ale i całej wspólnoty parafialnej – z całego serca dziękujemy i życzymy: zdrowia, długich lat życia i dalszych sukcesów. Dolewajcie – na ile starczy Wam sił – oliwy do naszych lamp, by drogi którymi wędrujemy były zawsze jasne i mniej wyboiste w drodze do Tego, który Was posłał.
Szczęść Boże i Bóg zapłać!

 

Ks. Krzysztof Maksimiuk urodził się 25 września 1937 roku w Sytkach. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Sytkach i Drohiczynie, do Liceum Ogólnokształcącego w Drohiczynie i Siemiatyczach, a w 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 
Święcenia diakonatu otrzymał w Siedlcach 25 września 1960 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął w Drohiczynie z rąk ks. bpa Mariana Jankowskiego, 25 czerwca 1961 roku. 
Pracował jako wikariusz w parafiach : Topczewo, Perlejewo, Brańsk i Ciechanowiec. Był proboszczem w Kłopotach Stanisławach, Miłkowicach Maćkach i Ostrożanach, a od 1998 roku, przez 14 lat, był proboszczem w Prostyni.
Odbył studia z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie.
 Jest też sędzią Sądu Biskupiego w Siedlcach i rzecznikiem sprawiedliwości Sądu Biskupiego w Drohiczynie, diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa kobiet, pełnił różne w radach, komisjach diecezjalnych. Od początku istnienia naszej diecezji jest sędzią Sądu Biskupiego w Drohiczynie. 
Jest też kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.

6300961276295183681
50-55

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90