Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_lukas_trojmiasto2016.JPGW dniach 11-12 czerwca odbyła się już siódma autokarowa pielgrzymko- wycieczka tym razem do Trójmiasta. Uczestniczyli w niej parafianie z Prostyni oraz sympatycy z innych parafii. Organizatorem pielgrzymko-wycieczki była p. Barbara Wojciechowska. Opiekę duchową sprawował ks. Błażej Samociuk.

 


Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Korony Polskiej oo. cystersów w Gdańsku Oliwie, a następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się przez park, palmiarnię do Katedry Oliwskiej, która niegdyś należała do zakonu cystersów gdzie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego.

Następnie przejechaliśmy do Gdyni. Gdynia, zwana miastem z morza i marzeń, jest jednym z najmłodszych miast Polski. Miasto powstało, gdy Gdańsk posiadał status Wolnego Miasta Gdańsk, przez co Polacy mieli utrudniony dostęp do portu. W kilka lat, w miejsce małej rybackiej wioski, powstało nowoczesne, przestrzenne miasto.

W Gdyni nasz spacer przebiegł Molem Południowym i Skwerem Kościuszki. Tu znajdują się największe atrakcje Gdyni które obecnie pełnią funkcję muzeum: ORP Błyskawica
i żaglowiec Dar Pomorza- który zwiedziliśmy.

W trakcie spaceru po Sopocie przeszliśmy wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Casino, popularnie zwanej Mońciakiem - tu naszą uwagę zwrócił Krzywy Domek,  przeszliśmy na  sopockie molo – najdłuższego drewnianego mola w Europie.

Pielgrzymi pierwszy dzień zakończyli ogniskiem i spacerem nad morze w Mikoszewie.

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Gdańska.

Po odprawionej Mszy św. w kościele św. Barbary rozpoczęliśmy naszą wędrówkę Drogą Królewską, która prowadzi od Bramy Zielonej położonej nad Motławą do Bramy Wyżynnej. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że drogę tę pokonywali polscy królowie w czasie swych wizyt w Gdańsku. Przespacerowaliśmy się po Długim Pobrzeżu, zobaczyliśmy zabytkowy Żuraw Gdański, niegdyś największy dźwig portowy Europy, ulicą Mariacką- weszliśmy do największego ceglanego gotyckiego kościoła na świecie – Bazyliki Mariackiej.

Nasz spacer objął Bramę Wyżynną, przeszliśmy przez Katownię i Wieżę Więzienną, tu obecnie mieści się  Muzeum Bursztynu z pięknymi zbiorami. Podziwialiśmy wspaniałą Złotą Bramę, wybudowaną na wzór łuku triumfalnego. Weszliśmy na ulicę Długą, aby zachwycać się bogato zdobionymi kamienicami gdańskich kupców. Zatrzymaliśmy się przed Domem Uphagena, gdzie obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Przeszliśmy na Długi Targ i podziwialiśmy Ratusz Głównomiejski,  a także jeden z symboli Gdańska – Fontannę Neptuna oraz  Dwór Artusa w którym przyjmowane są głowy państw odwiedzające Gdańsk. Spacer zakończyliśmy pod Zieloną Bramą, gdzie na Motławie czekał statek, aby nas zabrać
w rejs na symbol wybuchu II wojny światowej- Westerplatte.

W latach 1926-1939 na terenie Westerplatte funkcjonowałaWojskowa Składnica Tranzytowa , której obrona wewrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Nasza podróż po Trójmieście również. Pełni nowych przeżyć szczęśliwi wróciliśmy do swych domów i rodzin.

Monika Borowa

 

Fot. Dorota Koroś

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90