b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC00093.JPG

Dożynki są dla rolników największym w roku świętem będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone są po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż.
Uroczystości dożynkowe w parafii Prostyń cieszą się już kilkunastoletnią tradycją.

W tym roku uroczyste dziękczynienie za plony odbyło się w naszej Bazylice w niedzielę, 5 września b.r. podczas Mszy św. o godz. 9.00.
Msza święta jest najlepszym dziękczynieniem za zbiory i owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. W uroczystej procesji, którą prowadził Ksiądz Proboszcz Józef Poskrobko delegacje z poszczególnych wiosek niosły piękne wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.
Starostami dożynek byli Państwo Małgorzata i Ryszard Lipka Bartosik.
W procesji z darami przedstawiciele poszczególnych wiosek złożyli:
- Starostowie dożynek - bochen chleba,
- Kiełczew – chleb, wędlinę, miód, owoce, produkty pszczele,
- Wólka Okrąglik –nabiał i owoce,
- Wólka Dolna – owoce i grzyby,
- Treblinka –warzywa i owoce,
- Orzełek-grzyby i wino,
- Grądy - wędlinę, grzyby,
- Poniatowo – miód i mleko,
- Rytele Święckie – owoce i warzywa,
- Mleczarnia Kosów Lacki – wyroby mleczarskie.
Wieńce dożynkowe przygotowały wioski: Złotki, które będą reprezentować naszą parafię na dożynkach diecezjalnych, Prostyń, Kiełczew, Poniatowo. Na uroczystości nie mogło zabraknąć dzieci w strojach podlaskich ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz Józef Poskrobko, który podziękował wszystkim biorącym udział w uroczystości dożynek, a przede wszystkim rolnikom, za ich ciężką pracę.
Dożynki w naszej parafii zgromadziły dużą liczbę wiernych. Co roku są bardzo piękne. Dostarczają wiernym wielu przeżyć estetycznych i duchowych.