Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

      "Święta Anno uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka” – tą prostą modlitwą mieszkańców Prostyni i przybywających na to święte miejsce pielgrzymów zapraszam na Odpust ku czci św. Anny do prostyńskiej Bazyliki Mniejszej w Diecezji Drohiczyńskiej.

     Odpust w Prostyni od wielu już lat jest połączony z Diecezjalną Pielgrzymką Małżeństw i Rodzin do naszego Sanktuarium. W tym roku odbędzie on się 25 lipca br., a więc tradycyjnie w ostatnią niedzielę miesiąca lipca. Uroczystą Sumę o godz. 1200 w intencji małżeństw i rodzin naszej Diecezji będzie sprawował J. E. Ks. Bp dr Piotr Sawczuk – Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej.
      Po Mszach św. o godz. 700, 900, 1200 i 1800  odbędzie się tzw. koronacja koroną św. Anny.
Sanktuarium w Prostyni znane jest też jako miejsce licznych pielgrzymek rodzin spodziewających się potomstwa, aby polecić swoje jeszcze nienarodzone dzieci św. Annie – Matce Bożej Rodzicielki i prosić o szczęśliwe rozwiązanie. Tu przybywają też ci małżonkowie, którzy nie maja dzieci, aby wybłagać u św. Anny dar potomstwa. Na tym miejscu każdy znajdzie pomoc i pociechę, a prosta modlitwa: „Święta Anno uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka” towarzyszy pielgrzymom.
      Myślę, że od tego roku, po beatyfikacji Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego (12 września 2021 r) Bazylika Mniejsza w Prostyni będzie pewnie miejscem licznych pielgrzymek wiernych. Tu 122 lata temu Stanisław Wyszyński – ojciec przyszłego Błogosławionego pracował jako organista i tu zawarł sakrament małżeństwa z Julianną Karp dnia 04 maja 1899r (nr aktu 22/1899). Do Prostyni często przybywał Prymas Tysiąclecia i tak pisał o tym cudownym miejscu: „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”, a w jednej z prywatnych wypowiedzi wyznał, że Jego „… duchowość ściśle związana jest z Trójcą Przenajświętszą i ma swe korzenie w prostyńskim sanktuarium”.
       I tak mała, mazowiecka wieś, leżąca w otulinie rzeki Bug, przez kilka wieków stała się Sanktuarium – miejscem, gdzie przybywają ludzie różnych stanów i zawodów, aby oddać cześć Boga w Trójcy Przenajświętszej Jedynego i św. Annie – Tej, która wskazała wśród nadbużańskich mokradeł, gdzie Trójca Przenajświętsza obrała swoje miejsce czci.
Tu – w Prostyńskim Sanktuarium pielgrzymi powierzają swoje troski, problemy i proszą o błogosławieństwo na dalsze życie. Niegdyś pielgrzymi modlili się wołając: „Święta Trójco w Prostyni, wysłuchaj błagania, które tu lud czyni”. Dziś każdy z nas może śmiało tę modlitwę powtarzać, dodając: „Święta Trójco i św. Anno w Prostyni, wysłuchaj błagania, które lud tu czyni”.
      Zapraszamy więc wszystkich, którzy chcą przedstawić – w tym trudnym, przeżywanym od ponad roku czasie pandemii – swoje prośby przez przyczynę św. Anny Bogu w Trójcy Przenajświętszej Jedynemu do naszego Sanktuarium na Odpust ku czci św. Anny połączony z Diecezjalną Pielgrzymką Małżeństw i Rodzin w niedzielę 25 lipca br. – pamiętając słowa Sł. Bożego Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego: „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”.


                                ks. kan. Józef Poskrobko – kustosz i proboszcz Sanktuarium w Prostyni.

Historia Parafii Prostyń w Programie „Pod Twoją obronę”

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90