Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_198_149_16777215_00_images_2021_DSC09198.JPGKapłaństwo jest sakramentem, który służy Chrystusowi i ludziom. Podczas święceń kapłan otrzymuje władzę kapłańską i łaskę do godnego jej sprawowania: odprawiania Mszy Św., udzielania sakramentów św., głoszenia Słowa Bożego i pracy nad uświęceniem i zbawieniem człowieka.


W niedzielę 27 czerwca w bazylice prostyńskiej odbyła się piękna uroczystość - Diamentowy Jubileusz Kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka i ks. kan. Tadeusza Kocuka.
Święcenia kapłańskie otrzymali 25 czerwca 1961 roku w Drohiczynie z rąk ks. bpa Mariana Jankowskiego.
Ks. kan. Krzysztof Maksimiuk był wikariuszem w parafiach: Topczewo, Perlejewo, Brańsk i Ciechanowiec. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Był proboszczem w Kłopotach Stanisławach, Ostrożanach i Prostyni. Był również sędzią Sądu Biskupiego w Siedlcach i rzecznikiem sprawiedliwości Sądu Biskupiego w Drohiczynie, diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa kobiet, pełnił różne w radach, komisjach diecezjalnych.
Jest kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.
Ks. kan. Tadeusz Kocuk pracował jako wikariusz w parafiach: Rudka, Brańsk, Siemiatycze, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Winna Poświętna i Milejczyce. Proboszczem był w Klichach, Kleszczelach i Topczewie. Jest kanonikiem honorowym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej. Mieszka w Siemiatyczach.
Na uroczystości jubileuszowe przybył Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk - Pasterz diecezji drohiczyńskiej, ks. kan. Benedykt Karpiński, ks. kan. Ryszard Zalewski, ks. kan. kmdr por. Witold Kosiński, ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik, ks. Błażej Samociuk, ks. Marcin Szymanik i brat Ryszard Kiełek. W progach sanktuarium wszystkich przybyłych powitał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski. Uroczystościom przewodniczył ks. bp. Piotr Sawczuk. W homilii mówił o sakramencie kapłaństwa, o trudach i radościach, jakie towarzyszą księżom. Kapłani wszystko postawili na Chrystusa, swoje życie ofiarowali Bogu i Kościołowi. Biskup podziękował jubilatom za 60 lat poświęconych modlitwie, w konfesjonale i wśród ludzi. Życzył również jubilatom błogosławieństwa Bożego na dalsze lata kapłaństwa. Podczas Mszy Świętej, podobnie jak 60 lat temu, został zaśpiewany Hymn do Ducha Świętego. Na zakończenie Eucharystii ks. kan. Józef Poskrobko, ks. Maciej Domańszczyński i parafianie złożyli życzenia Księdzu Biskupowi z racji zbliżających się imienin. Następnie popłynęły życzenia dla dostojnych Jubilatów. Ciepłe słowa i wiele serdeczności przekazali: księża, przedstawiciele Rady Parafialnej, dzieci, młodzież z parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przedstawiciele Domowego Kościoła i Akcji Katolickiej, dyrektorzy szkół z terenu parafii Prostyń, Kółka Różańcowe, przedstawiciele wsi Rytele Święckie i Bojary, Kiełczew oraz Złotki. Dla społeczności parafii Prostyń ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, mimo przejścia na emeryturę jest błogosławieństwem. Serdeczne życzenia skierowane zostały także do ks. kan. Pawła Rytela – Andrianika z okazji zbliżających się imienin oraz do ks. kan. Józefa Poskrobko, który za kilka dni będzie obchodził urodziny. Po życzeniach głos zabrał ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, dziękując Księdzu Biskupowi za obecność, Mszę Świętą i dobre słowo, ks. proboszczowi i wikariuszowi za życzliwość oraz parafianom za serdeczność i szacunek. Dziękując Bogu za dar Kapłaństwa,
ks. Krzysztof podsumował te lata słowami: „W Tobie Panie zaufałem...”.

GALERIA ZDJĘĆ

VIDEO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90