Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC08675.JPGW 120. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w roku Jego beatyfikacji, w 40. rocznicę śmierci oraz 20. rocznicę nadania imienia tego wielkiego Polaka Szkole Podstawowej w Kiełczewie, zorganizowany został Konkurs Literacko-Plastyczny. Miał on na celu pogłębienie wiedzy na temat życia i działalności Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kształtowanie postaw patriotycznych w oparciu o przykłady z życia Prymasa Tysiąclecia oraz rozwijanie zdolności twórczych, w tym literackich i plastycznych uczniów.

Koordynatorami konkursu były: p. Dorota Koroś i p. Agnieszka Steć. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Wójt Gminy Małkinia Górna – Pani Bożena Kordek i Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Św. Anny w Prostyni, dziekan dekanatu łochowskiego – ks. kanonik Józef Poskrobko, którzy byli również sponsorami konkursu. Nagrody książkowe ufundowali Państwo Elżbieta i Jacek Gąsiorowie – Przyjaciele Szkoły w Kiełczewie.
Do konkursu przystąpiło 8 szkół z Gminy Małkinia Górna i Dekanatu Łochowskiego. Prace plastyczne przedstawiały wybraną scenkę z życia i działalności Prymasa Tysiąclecia. Ta część konkursu skierowana była do uczniów klas I-III. Prace literackie to listy i wiersze: listy do Kardynała Stefana Wyszyńskiego zawierały podziękowania za jego działalność patriotyczną dla polskiego narodu (pisali je uczniowie klas VII - VIII), natomiast wiersze były rozwinięciem słów: „Myśląc o Kardynale Wyszyńskim…” (dla uczniów klas IV-VI). Wpłynęło: 61 prac plastycznych i 53 prace literackie (22 listy i 31 wierszy).
Część plastyczną konkursu oceniało jury w składzie: p. Joanna Sokołowska – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, p. Marzena Marchel - nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim i p. Halina Rytel–Skorek – emerytowany nauczyciel plastyki.

W konkursie plastycznym komisja przyznała następujące miejsca:

I miejsce:
• Milena Krzak ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Aleksander Małkiński ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej,
• Oliwia Grądzka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni.

II miejsce:
• Aleksander Dawidowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej,
• Jakub Kalata ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Jakub Mianowicz ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
• Mateusz Pietrzykowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni.

III miejsce:
• Szymon Stefańczuk ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Kinga Świerżewska ze Szkoły Podstawowej w Orle,
• Fabian Grabowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej,
• Nikola Rostek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzełku,
• Szymon Mianowicz ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,

Wyróżnienie:
• Filip Wasieńko ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni,
• Zofia Minota ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Julia Pierzchanowska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Michał Decyk ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
• Lena Pasztaleniec ze szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
• Szymon Minota ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Karolina Szcześniak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni.

Komisję konkursową części literackiej stanowiły: p. Danuta Barszcz – Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Gminy Małkinia Górna, p. Barbara Sobieska – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, p. Ewa Jakubik – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni i p. Agnieszka Zych - nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim.

W kategorii klas IV – VI (WIERSZ) komisja przyznała następujące miejsca:

I miejsce:
• Julia Nowakowska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
• Marcin Spaltabaka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni.

II miejsce:
• Julia Koroś ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Grabinach,
• Dawid Podbielski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni.

III miejsce:
• Jan Zyśk ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Emilia Kania z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzełku.

Wyróżnienie:
• Weronika Wiechowska ze szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,
• Wiktoria Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Orle.

W kategorii klas VII – VIII ( LIST) komisja przyznała następujące miejsca:

I miejsce:
• Wiktor Bruszewski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni,
• Karol Kruczyk ze szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie,

II miejsce:
• Paweł Mućk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni,
• Natalia Bajera ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łochowie.

III miejsce:
• Kacper Małkiński ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie.

Wyróżnienie:
• Amelia Podgórska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzełku,
• Aleksandra Wachowska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie,
• Miłosz Szostek ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie.

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce w Bazylice Mniejszej w Prostyni w niedzielę 13 czerwca po Mszy Świętej o godz. 11.00. Wzięli w nim udział: ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski, Pani Bożena Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna, p. Andrzej Koroś - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego laureaci konkursu, ich rodzice, nauczyciele i członkowie komisji konkursowych. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody rzeczowe, nauczycielom, jurorom, koordynatorkom, Patronom Honorowym i Przyjaciołom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy. Upominki-niespodzianki otrzymali również uczniowie obecni na uroczystości, którzy brali udział w konkursie, a nie zajęli żadnego miejsca. Wszystkim obecnym serdecznie pogratulował i podziękował za udział p. Andrzej Koroś: uczestnikom konkursu życzył wielu sukcesów na różnych polach, a nauczycielom i jurorom wspaniałej młodzieży.

FOTOGALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90