Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC08296.JPGUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w kościele katolickim obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. To jedno z najważniejszych świąt, podczas którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W tym roku uroczystość miała miejsce 3 czerwca.


O godz. 11.00 w bazylice prostyńskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko. W nabożeństwie wzięli udział strażacy wraz z pocztami sztandarowymi. Po zakończeniu Mszy Świętej wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdował się w miejscu objawienia się świętej Anny obok Ośrodka Zdrowia, drugi - przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, trzeci – w miejscu, gdzie stał pierwszy prostyński kościół i czwarty – przy kapliczce świętej Anny. Przy każdym z ołtarzy była czytana Ewangelia i śpiewane suplikacje „Święty Boże”. W uroczystości uczestniczyli księża: proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko, ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik – dyrektor do spraw komunikacji zagranicznej, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Maciej Domańszczyński – wikariusz, Józef Poskrobko podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg procesji Bożego Ciała. Po wejściu do bazyliki odśpiewany został uroczysty hymn „Te Deum” i pieśń „Przed tak wielkim Sakramentem”, po czym nastąpiło zasłonięcie Cudownej Statuy Trójcy Przenajświętszej.

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90