Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC08087.JPGOd ponad 500 lat prostyńskie wzgórze, które wskazała święta Anna jako miejsce przebywania Trójcy Przenajświętszej, słynie łaskami i cudami. Tu przybywają pielgrzymi z całego kraju, aby pokłonić się przed Tronem Łaski i modlić się o Boże błogosławieństwo. Coroczny odpust gromadzi tłumy wiernych.


Tegorocznym nabożeństwom Eucharystycznym przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Rzymski – Notariusz Kurii Biskupiej w Drohiczynie. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w piątek 28 maja wieczorną Mszą Świętą w intencji zmarłych parafian, którzy przez stulecia czcili Trójcę Przenajświętszą. Po nabożeństwie odbyła się procesja na cmentarz, a następnie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracje. O godz. 21.00 został odśpiewany Apel Jasnogórski i odmówiona Koronka ku czci Trójcy Przenajświętszej.
W sobotę odpustową przed Tron Łaski przybywali parafianie i pielgrzymi z bliższych i dalszych okolic. Uczestniczyli oni we Mszach Świętych, adorowali i modlili się. Wieczorem na wzgórze prostyńskie przyszły piesze pielgrzymki z parafii: Sadowne pod przewodnictwem ks. Piotra Pędzicha oraz Kamionna z ks. Wojciechem Ryczkowskim i Stoczek z ks. kan. Zbigniewem Grabowskim. W progach świątyni powitał ich ks. kan. Józef Poskrobko proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski. O godz. 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski i Koronkę ku czci Trójcy Przenajświętszej. Tego dnia o godz. 22.00 odbyła się Droga Krzyżowa wokół Bazyliki, której przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Rzymski, a o północy odprawiona została pasterka ku czci Trójcy Przenajświętszej, w której, jak co roku, uczestniczyli ułani z pobliskich Zarąb Kościelnych pod wodzą st. wachmistrza ks. Andrzeja Dmochowskiego.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. o godz. 7.00. Po niej przed Najświętszym Sakramentem trwały adoracje i obrzęd nałożenia koron św. Anny. Kolejna Msza Św. odpustowa miała miejsce o godz. 9.00. Po tym nabożeństwie pielgrzymi i parafianie również mieli okazję dostąpić tzw. koronacji, czyli nałożenia korony, w której znajdują się wianki św. Anny. Na centralne uroczystości odpustowe przybyła piesza pielgrzymka z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Małkini. Suma odpustowa odprawiona została o godz. 12.00. Przewodniczył jej ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik - dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. kan. Stanisław Wojciechowski senior z Sadownego. Kazanie do zebranych skierował ks. kan. dr Jarosław Rzymski. Mówił o istocie Trójcy Świętej, która jest doskonałą jednością, a każda z Osób ma właściwy sobie sposób działania. Dopełnieniem uroczystości była procesja eucharystyczna wokół Bazyliki i chóralny śpiew pełnego wdzięczności hymnu „Te Deum”. Po Mszy Świętej bardzo wielu pielgrzymów i parafian przystąpiło do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny oraz adorowało Cudowną Statuę.
Ks. kan. Józef Poskrobko bardzo serdecznie podziękował wszystkim za zaangażowanie w organizację uroczystości, przede wszystkim ks. kan. Krzysztofowi Maksimiukowi seniorowi prostyńskiemu i ks. Maciejowi Domańszczyńskiemu – wikaremu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90