Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC07471.JPGTradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.


Wieczorem w Wielką Sobotę rozpoczyna się najbardziej symboliczna liturgia w całym roku - Wigilia Paschalna.
Wielkosobotnia liturgia składa się z czterech części: liturgii światła, podczas której święci się ogień i uroczyście wnosi się do kościoła zapalony paschał, liturgii słowa, na którą składają się czytania Pisma Świętego, liturgii wody i chrztu oraz liturgii eucharystycznej. Odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.

ZDJĘCIA

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90