Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC07342.JPG Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W Kościele jest to szczególny czas - pamiątka męki i śmierci Jezusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy świętej. Wielki Piątek jest dla wiernych dniem szczególnej zadumy i refleksji.


W tzw. ciemnicy, gdzie wystawiony był Najświętszy Sakrament przez cały dzień można było modlić się i rozważać mękę Chrystusa. Wieczorem w kościele odbyła się Liturgia Męki Pańskiej. Ma ona głęboką symbolikę. Na początku ksiądz celebrans – ks. Proboszcz - leżał przez chwilę krzyżem przed ołtarzem, a wierni klęczeli w ciszy. Nabożeństwo rozpoczęło się Liturgią Słowa - czytany był opis Męki Pańskiej. Następnie odbywa się Adoracja Krzyża. Wszyscy wierni podchodzili do krzyża i klękając oddawali cześć Panu Jezusowi na krzyżu. Pomimo, iż nie jest to Msza św., udzielana jest Komunia św. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji - tzw. Grobu Pańskiego. Wierni mogą tam modlić się przez całą sobotę, aż do niedzielnej Mszy rezurekcyjnej.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90