Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_114_16777215_00_images_2021_92782324_238555740670639_5880714001012228096_n.jpegWielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Msza Wieczerzy Pańskiej w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni odprawiona została o godz. 18.00. 

Celebransami byli: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski, ks. Maciej Domańszczyński – wikary prostyński i ks. Tomasz Przywoźny pochodzący z tutejszej parafii 

Podczas nabożeństwa kapłani odebrali serdeczne życzenia od parafian oraz podziękowania za posługę i zapewnienia o modlitwie. Kazanie do zebranych skierował ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, który w tym roku obchodzi 60-lecie posługi kapłańskiej. W 1961 roku w katedrze drohiczyńskiej ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Mariana Jankowskiego. Posługiwał jako wikariusz w parafiach: Topczewo, Perlejewo, Brańsk i Ciechanowiec. Był proboszczem w Kłopotach Stanisławach, Miłkowicach Maćkach, Ostrożanach i Prostyni. To właśnie z Prostynią związany jest najdłużej. Ksiądz kanonik senior mówił o latach kapłaństwa jako o służbie pełnej poświęcenia i radości, także o modlitwie i darze przebaczenia w konfesjonale. Zwrócił uwagę na dłonie kapłańskie, które błogosławią podczas każdej Eucharystii i rozdają Ciało Chrystusa, są przedłużeniem dłoni Zbawcy. Powinny więc pozostawać zawsze czyste. Na zakończenie ks. kanonik podziękował księżom pracującym w parafii za rodzinną atmosferę i życzliwość, jaka tu panuje. Podziękował także parafianom za serdeczność, poważanie i otwartość w stosunku do księży.
Podczas śpiewania „Chwała na wysokości Bogu” zabrzmiały wszystkie dzwony w kościele, a następnie ucichły organy, a dźwięczne odgłosy zostały zastąpione kołatkami. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do bocznego ołtarza. Tabernakulum pozostało otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona. Ze stołu ołtarzowego zdjęto obrus, świece, mszał i krzyż. Jest to symbol końca wieczerzy, odarcia Chrystusa z szat i opuszczenie Go przez bliskich.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90