Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2021_DSC07213.JPGW dniach 19-21 marca w parafii Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni odbyły się rekolekcje wielkopostne. Przewodniczył im ks. dr Piotr Jarosiewicz, Dyrektor Wydziału Młodzieży przy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Diecezjalny Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Nauki rekolekcyjne dotyczyły trzech dróg do świętości według św. Bonawentury: oczyszczenia, oświecenia i zjednoczenia. Piątek rekolekcyjny to przede wszystkim wspomnienie św. Józefa w dniu Jego święta. Tego dnia ksiądz rekolekcjonista rozważał myśl św. Bonawentury: oczyszczenie. Rekwizytem symbolizującym tę drogę były jabłka, które mogą być zainfekowane zgnilizną. Owoc będzie nadawał się jeszcze do spożycia, kiedy usunie się zepsutą część. Podobnie jest z życiem człowieka, który dążąc do doskonałości powinien oczyścić swoją duszę ze złogów grzechu. Piątek to również dzień imienin proboszcza parafii ks. kan. Józefa Poskrobko. Serdeczne życzenia solenizantowi złożyli parafianie.
Sobotnie rozważania rekolekcyjne dotyczyły drugiej drogi do świętości według św. Bonawentury: oświecenia. Do lepszego zrozumienia zagadnienia ks. Piotr przyniósł gąbkę. Maksymalnie nasiąknięta wodą nie może już nic przyjąć. Na współczesnego człowieka wpływa bardzo wiele bodźców ze świata, które go intensywnie absorbują. Nie powinny jednak pochłonąć człowieka całkowicie, aby znalazło się jeszcze miejsce na Prawdę, którą jest sam Bóg.
Podczas niedzielnych Mszy Św. ks. rekolekcjonista wskazał trzecią drogę do świętości: zjednoczenie. Jako rekwizytu użył węgla, który ma symbolizować żar Słowa Bożego. Węgiel sam w sobie nie daje ciepła, dopiero iskra powoduje, że zapłonie on wielkim ogniem. Człowiek postępujący zgodnie z Ewangelią daje przykład świętości w życiu codziennym.
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne ze św. Bonawenturą pozwoliły dobrze przygotować parafian do Świąt Wielkanocnych.

 

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90