Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_AK_oplatek_DSC06773.JPG

„Cicha noc, święta noc.
Pokój niesie ludziom wszem … „


Drodzy Parafianie Prostyńscy!


Dobry Bóg, kolejny już raz każdemu z nas dał łaskę przeżywania na nowo Uroczystość Bożego Narodzenia. Choć w Polsce i na całym świecie ludzie doświadczają pandemii koronawirusa, choć w wielu domach podczas Wigilii miejsce pozostanie puste – bo ktoś nie mógł przybyć do nas ze względu na ograniczenia spowodowane zarządzeniami; ktoś po prostu bał się wyjść z domu; inni utknęli w samochodach zablokowanych na granicy państw; wreszcie innych zabrakło wśród nas, bo odeszli do Pana – to pomimo wszystko w tę „Cichą noc i świętą noc…” Bóg przychodzi do nas, rodzi się dla nas, aby być Emmanuelem tzn. Bogiem z nami.

W te Święta Bożego Narodzenia zapewne światło wigilijnej świecy też zapłonie nieco inaczej – innym blaskiem, ale będzie to blask Wcielonego Słowa Bożego, które ma nas oświecić swym Bożym błogosławieństwem i napełnić miłością, zgodą i wzajemnym poszanowaniem.
W tym roku przeżywamy Święta Bożego Narodzenia w 100-rocznicę obchodów Bitwy Warszawskiej tzw, „Cudu nad Wisłą” i w 100-lecie urodzin największego z rodu Polaków św. Jana Pawła II – te wydarzenie powinny nas Polaków nie tylko skłaniać do zadumy, ale przede wszystkim do refleksji, czy my dziś wyciągnęliśmy należyte wnioski z tych dwóch wielkich wydarzeń a zarazem darów otrzymanych od Boga?! Obyśmy mogli zawsze powtórzyć za św. Pawłem: „ … ani jakiekolwiek prześladowania, ani głód, ani choroby, ani niebezpieczeństwo czy śmierć nie są w stanie odłączyć nas od miłości, która jest w Jezusie Chrystusie, Panu naszym.”
Podczas wieczerzy wigilijnej w gronie najbliższej rodziny będziemy łamać się Opłatkiem – „symbolem Jezusa”, który tak jak dobry, dzielony Chleb daje człowiekowi siłę i moc do dalszego życia – wzmacniając nas „w drodze do nieba” i uzdalnia nas, abyśmy stawali się coraz lepsi, otwarci na Pana Boga i drugiego człowieka – taka jest przeogromna moc tej odrobiny śnieżnobiałego Opłatka. W tym też okresie śpiewamy przepiękne polskie kolędy, które pomagają nam lepiej zrozumieć tę odwieczną Prawdę, że „ Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami…”
Po raz drugi mam ten wielki zaszczyt jako Proboszcz Prostyńskiej Parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w imieniu własnym i mego współpracownika ks. Macieja Domańszczyńskiego i ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka – naszego Seniora złożyć serdeczne i szczere życzenia świąteczne. Parafianom i Gościom spędzającym Święta na terenie naszej Parafii, życzę błogosławieństwa od Bożej Dzieciny, a przed wszystkim: zdrowia, spokoju ducha, szczęścia i radości oraz wszelkich pomyślności w nadchodzącym Nowym 2021 Roku. Niech nowo narodzone Dziecię znajdzie godne mieszkanie w Naszych sercach.
„ Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…” – błogosław całą naszą prostyńską Parafię i wszystkich Gości – raz jeszcze życzę wszystkim WESOŁYCH i SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA! SZCZĘŚĆ BOŻE!


ks. kan. Józef Poskrobko – kustosz Bazyliki Mniejszej i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90