Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC05787.JPG„Plon, niesiemy plon
w gospodarza dom!
Aby dobrze plonowało,
Po sto korcy z kopy dało!
Otwieraj, panie, szeroko wrota
niesiem ci wieniec ze szczerego złota.
Zaściełaj, panie, stoły i ławy,
Idzie do ciebie gość niebywały.
Plon niesiemy plon...”


Pieśń ta i inne śpiewane były przez idących z wieńcem żniwiarzy i mówiły o ich trudzie i o plonie. Wyrażały także troskę o przyszłe urodzaje. Mówiły także o różnych miejscowych wydarzeniach, troskach i radościach. Były więc prawdziwą i zawsze aktualną kroniką wsi.
Dożynki są dla rolników największym w roku świętem będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone są po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż.
Uroczystości dożynkowe w parafii Prostyń cieszą się już kilkunastoletnią tradycją.
W tym roku uroczyste dziękczynienie za plony odbyło się w naszej Bazylice w niedzielę, 13 września b.r. podczas Mszy św. o godz. 11.00.
Msza święta jest najlepszym dziękczynieniem za zbiory i owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. W uroczystej procesji, którą prowadził Ksiądz Proboszcz Józef Poskrobko delegacje z poszczególnych wiosek niosły piękne wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.
Starostami dożynek byli Państwo Grażyna i Andrzej Bruszewscy z Boreczka. Na uroczystość dożynek przybyła Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek.
W procesji z darami przedstawiciele poszczególnych wiosek złożyli:
- Starostowie dożynek - bochen chleba,
- Wólka Okrąglik – ziarno,
- Kiełczew - wędlinę, grzyby, miód, produkty pszczele i wypieki z własnej mąki,
- Treblinka – nabiał,
- Orzełek-owoce i wino,
- Grądy - wędlinę, grzyby,
- Rytele Święckie – owoce i warzywa,
- Wólka Dolna – owoce i warzywa.
Wieńce dożynkowe przygotowały wioski: Wólka Okrąglik, Prostyń, Kiełczew, Treblinka, Złotki, Poniatowo i Orzełek. Na uroczystości nie mogło zabraknąć dzieci w strojach podlaskich ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrała Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek, Starosta Dożynek Pan Andrzej Bruszewski oraz Ksiądz Proboszcz Józef Poskrobko, który podziękował wszystkim biorącym udział w uroczystości dożynek, a przede wszystkim rolnikom, za ich ciężką pracę.
Dożynki w naszej parafii zgromadziły dużą liczbę wiernych. Co roku są bardzo piękne. Dostarczają wiernym wielu przeżyć estetycznych i duchowych.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90