Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC05409.JPGMijają kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej, wielkiej tragedii ludzkości, która rozegrała się między innymi tu, w hitlerowskim obozie w Treblince. Czas zaciera ślady ogromnego nieszczęścia i bólu zgotowanego człowiekowi przez człowieka. Odchodzą ostatni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń. Pamięć wciąż jednak żyje i każda gałązka lasu, który wyrósł na tym cmentarzysku, i każdy kamień w żwirowni wołają jednym głosem: „Nigdy więcej wojny!”.


Tegoroczne uroczystości odbyły się 5 września. O godz. 12.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa od żwirowni do Pomnika w Miejscu Straceń. Przewodniczył jej ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni. Następnie odprawiona została polowa Msza Święta, którą w koncelebrze odprawił biskup drohiczyński koncelebrowana Piotr Sawczuk i ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik. W kazaniu ks. biskup nawiązał do Listu św. Pawła do Koryntian, aby nikt nie wywyższał się ponad drugiego, bo wszyscy ludzie są równi. Bóg powołał człowieka do służby nie zaś panowania nad współbraćmi. W tym miejscu świat powinien wołać o pokój, aby Treblinka nigdy już się nie powtórzyła.
W uroczystościach wzięli również udział: były więzień obozu pracy p. Zygmunt Chłopek, Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek, Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki p. Jan Słomiak, Sekretarz Gminy Kosów Lacki p. Daniela Prokopczuk, sołtys wsi Prostyń p. Wioletta Sikora, Hufiec ZHP im. Janusza Korczaka z Sokołowa Podlaskiego wraz z pocztem sztandarowym, Drużyna Harcerska „Sokoły” z Prostyni i Małkini Górnej, poczty sztandarowe: ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy, mieszkańcy okolicznych miejscowości, przedstawiciele byłych więźniów Karnego Obozu Pracy, przybyła również grupa rowerowa z Sadowieńskiego Klubu Seniora. Wartę honorową przy Pomniku pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie wraz harcerzami. Uświetnieniem uroczystości był krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli ze szkoły w Prostyni. Po Mszy Świętej głos zabrał dyrektor Muzeum w Treblince p. Edward Kopówka, który przypomniał postać p. Jana Zawadzkiego byłego więźnia Karnego Obozu Pracy, który zmarł w tym roku w sierpniu. Na koniec uroczystości zostały złożone wieńce i zapalone znicze pod Pomnikiem upamiętniającym Ofiary Karnego Obozu Pracy Treblinka I.

FOTO

Czytaj więcej /drohiczynska.pl/

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90