Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC05351.JPG„My nie chcemy więcej wojny!
Chcemy żyć życiem spokojnym.
Jaki długi i szeroki jest nasz świat.

Chcemy miłość stworzyć wszędzie,
wojna niech legendą będzie.
Szczęście, miłość niech okryje
wojny ślad, z dawnych lat.”
(fr. piosenki patriotycznej)

1 września o godz. 8.00 w bazylice prostyńskiej odprawiona została uroczysta Msza Święta rozpoczynająca nowy rok szkolny. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko proboszcz parafii Prostyń. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni i Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i rodzice z placówek: w Kiełczewie, Orzełku i Prostyni. W uroczystą oprawę Mszy Świętej włączyli się nauczyciele czytając lekcje i modlitwę wiernych, i uczniowie, którzy przygotowali procesję z darami. Podczas kazania ks. proboszcz nawiązał do wydarzeń z 1939 roku, kiedy wybuch II wojny światowej zakłócił beztroskie dzieciństwo tysięcy polskich dzieci, a kolejne lata wojny pozbawiły życia wielu ludzi. Dziś na ziemi jest pokój, ale panuje pandemia koronawirusa, która nie pozwala społeczeństwu normalnie funkcjonować. U progu nowego roku szkolnego ks. kan. Józef Poskrobko życzył wszystkim powrotu do normalności, a uczniom samych dobrych i bardzo dobrych ocen.
Po Mszy Świętej uczniowie i nauczyciele udali się do swoich szkół, gdzie podczas spotkań z wychowawcami omawiali najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpiecznego powrotu do szkoły i kwestie organizacyjne.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90