Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC04955.JPGW niedzielę 26 lipca 2020 r. w Sanktuarium w Prostyni odbyła się XI Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem: „Rodzina Bogiem silna ratunkiem dla Polski”. Zorganizowana została przez Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej ks. kan. dr. Piotra Arbaszewskiego i ks. kan. Józefa Poskrobko – proboszcza parafii Prostyń, dziekana łochowskiego.


Uroczystości rozpoczęły się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin, prowadzoną przez Doradców Życia Rodzinnego Diecezji Drohiczyńskiej. Następnie pielgrzymi wysłuchali prelekcji pt. „Etos małżeństwa i rodziny w nauczaniu Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego” przygotowanej przez Iwonę Czarcińską z Instytutu Prymasowskiego.

Głównym punktem spotkania była suma odpustowa w intencji wszystkich małżonków i rodzin Diecezji Drohiczyńskiej, której przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. Pasterza diecezji powitali przedstawiciele Doradców Życia Rodzinnego. W homilii ks. biskup mówił: „Rodzina jest postawiona jako wartość związana z Ojczyzną, z Polską. Ojczyzny trzeba bronić, trzeba o nią dbać, bo jej wolność, jej samostanowienie, jej zasobność, jej kultura oraz jej duchowa kondycja nigdy nie są dane raz na zawsze”. Rodzina silna Bogiem jest gwarantem należytego rozwoju Polski. Biskup przytoczył również fragment III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, który odnosi się do wewnętrznego ognia znajdującego się w Polakach kochających Ojczyznę, skupionych na dobrym wychowaniu kolejnych pokoleń, pielęgnowaniu narodowych tradycji. To oni są nadzieją dla Polski. Ks. Biskup przywołał też słowa arcybiskupa Henryka Hosera: „Rodzina jest jedynym porządkiem ocenianym pozytywnie od pojawienia się człowieka na ziemi, jest społeczną strukturą miłości. Bóg w pierwszej kolejności chciał właśnie rodziny. Społeczeństwo miało stać się jedynie jej rozszerzeniem. Dlatego też modelem najbardziej właściwym każdej międzyludzkiej relacji jest rodzina”. Pielgrzymujące do sanktuarium małżeństwa i rodziny zaświadczają o woli trwania przy Bogu i przy Bożej wizji rodziny, szukają również pomocy, by wzmocnić się łaską Boga w Trójcy Świętej Jedynego i powierzyć swoją rodzinę i Ojczyznę wstawiennictwu świętej Anny.

Podczas Liturgii odbył się obrzęd odnowienie ślubów małżeńskich. Przybyłe pary modliły się o dalsze łaski, błogosławieństwo i umocnienie wiary dla swoich rodzin. Małżonkowie i rodziny zawierzyły się również św. Annie. Na zakończenie uroczystości Anna i Paweł Złotkowscy otrzymali misję kanoniczną uprawniającą do utworzenia w parafii Prostyń Poradni Rodzinnej. Misje doradcy rodzinnego otrzymały również: Paulina Białek z Łochowa i Jolanta Szymańczuk z Kosowa Lackiego. Po Eucharystii pielgrzymi i goście mieli okazję przystąpić do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny.

Po Mszy św. na placu przy plebanii miała miejsce agapa przygotowana przez parafian prostyńskich. Natomiast o godz. 15.00 odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki w intencji małżeństw przeżywających kryzysy oraz z prośbą o dar potomstwa.

Święta Anna patronka małżeństw, rodzin i matek wskazała to miejsce w 1510 roku. Od tamtej pory przed Cudowną Statuę Trójcy Przenajświętszej przybywają wierni, aby za wstawiennictwem Matki Maryi wypraszać łaski u Boga. W tym roku na odpust św. Anny do Prostyni przybyły trzy piesze pielgrzymki: z Sadownego, w której uczestniczyli również parafianie z Kamionny, Łochowa i Stoczka, z Kosowa Lackiego i Małkini.

 

tekst – Ewa Jakubik
zdjęcia – al. Piotr Zdzieborski, Andrzej Koroś

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90