Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC00509.jpgKs. Łukasz Suszko przyjął święcenia kapłańskie w Prostyni w 2010 roku z rąk księdza biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza. Jako wikariusz pracował w Sarnakach i Hajnówce. Posługę w parafii Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni pełnił od sierpnia 2016 roku do sierpnia 2019 roku.

Kolejny rok był współpracownikiem tutejszej parafii. W połowie czerwca ks. Łukasz Suszko został wyznaczony przez ks. biskupa do innych zadań na terenie diecezji, tym samym opuścił prostyńskie sanktuarium.
Podczas swojej pracy jako katecheta corocznie organizował rekolekcje wielkopostne dla uczniów i jednodniowe pielgrzymki parafian do ciekawych miejsc. Ich celem było zintegrowanie środowiska oraz pogłębianie relacji dzieci, młodzieży i dorosłych z Panem Bogiem i Kościołem. Przykładem takich wyjazdów były Diecezjalne Spotkania Młodzieży w Serpelicach i pielgrzymko-wycieczki do sanktuariów w Polsce i za granicą. Ks. Łukasz opiekował się parafialnym oddziałem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, organizował oazy dla dzieci i młodzieży, czuwał nad rodzinami z Domowego Kościoła. Angażował się w modlitwy członków parafialnych Kół Różańcowych. Przede wszystkim jednak swoim śpiewem ubogacał uroczystości parafialne dołączając do grona chórzystów.
W niedzielę 14 czerwca o godz. 9.00 odprawiona została Msza Święta dziękczynna w 10. rocznicę święceń kapłańskich księży: ks. Tomasza Przewoźnego, ks. Łukasza Suszko i ks. Marcina Szymanika. Mszę koncelebrował proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko i senior ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Po liturgii ks. proboszcz i licznie zgromadzeni parafianie podziękowali ks. Łukaszowi za 4 lata posługi w bazylice prostyńskiej. Zwieńczeniem wszystkich ciepłych słów było chóralne odśpiewanie pieśni „Życzymy, życzymy”.

„Niech miłość i pokój
w sercu Twoim gości.
Niech nigdy nie zbraknie
ludzkiej życzliwości”.

ZDJĘCIA

FILM

WSPOMNIENIA Z PROSTYNI

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90