Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_120_16777215_00_images_2020_IMG_7040.CR2.jpg“(…) jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi “pomocnikami proboszcza”. Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie.”
Jan Paweł II do ministrantów

W sobotę 6 czerwca, podczas Nabożeństwa Eucharystycznego, które miało miejsce w naszej parafii odbyło się przyjęcie kandydatów do służby liturgicznej. Ministranci – są najbliżej ołtarza, a co za tym idzie cudu, który dokonuje się w każdej Eucharystii. Ministrant czynnie uczestniczy we Mszy św. wypełniając szereg ważnych czynności pomagających lepiej przeżyć Eucharystie. Te czynności to np. dawanie sygnału dzwonkami, chodzenie z kadzidłem, akolitkami.


Ministrantami zostali chłopcy i dziewczęta, którzy uczestniczyli już w sakramencie Komunii Świętej. Zgłosili się, a następnie przeszli szkolenie przygotowujące ich do służby liturgicznej. Te przygotowanie miało na celu nauczenie ich poruszania się po prezbiterium, poznania funkcji, które ministrant powinien umieć, a także przygotowania do godnego przeżywania Eucharystii z tej innej strony niż pozostali wierni. Przygotowania te prowadził ks proboszcz Józef Poskrobko i ks Maciej Domańszczyński. Dzisiaj do grupy ministrantów dołączyli: Amelia Grzymała, Julia Kocięcka, Marcin Kotowski, Zosia Perzyna, Mateusz Socha, Marcin Spaltabaka i Weronika Wiechowska. Życzymy im owocnego posługiwania i oddania Panu Jezusowi, bo ministrantem jest się całe życie. Jesteście tak blisko ołtarza, blisko Jezusa. Dla Was jest to najlepsza nagroda i wyróżnienie za pełną wyrzeczeń i poświęceń służbę ministrancką. Zachęcamy wszystkich chętnych do wstępowania do grupy ministranckiej. Niech Wasza siła i liczebność rośnie dla dobra naszej parafii.

b_150_100_16777215_00_images_2020_IMG_7025.CR2.jpg

b_150_100_16777215_00_images_2020_IMG_7038.CR2.jpg

b_150_100_16777215_00_images_2020_IMG_7040.CR2.jpg

 

 

 

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90