Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC03810.JPGUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w kościele katolickim obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. To jedno z najważniejszych świąt, podczas którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W tym roku uroczystość miała miejsce 11 czerwca.


O godz. 11.00 w bazylice prostyńskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko. On też wygłosił do zebranych kazanie. Dotyczyło ono prawdziwej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz stałego towarzyszenia ludziom w ich doczesnej wędrówce. Ksiądz proboszcz zwrócił również uwagę na cud eucharystyczny z Sokółki. W nabożeństwie wzięli udział strażacy z Grądów, Prostyni i Treblinki ze swoimi pocztami sztandarowymi. Po zakończeniu Mszy Świętej wyruszyła procesja ulicą miejscowości do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdował się w miejscu objawienia się świętej Anny obok ośrodka zdrowia, drugi - przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, trzeci – w miejscu, gdzie stał pierwszy prostyński kościół, przy kapliczce z figurą Jezusa skazanego na śmierć i czwarty – przy kapliczce świętej Anny. Przy każdym z ołtarzy była czytana ewangelia i śpiewana suplikacja „Święty Boże”. Podczas przemarszu śpiewane były pieśni eucharystyczne. W tegorocznej procesji Bożego Ciała niesiona była odnowiona monstrancja, która wraz z kielichem została poświęcona przede Mszą. W uroczystości uczestniczyli księża: proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko, ks. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Maciej Domańszczyński – wikariusz, ks. Łukasz Suszko – rezydent, ks. Tomasz Przewoźny – pochodzący z parafii Prostyń oraz: strażacy OSP z terenu parafii Prostyń, ministranci, organista z przedstawicielami chóru parafialnego, dzieci sypiące kwiatki, niosące poduszeczki i ich rodzice, dorośli i młodzież z chorągwiami, panie z zapalonymi świecami towarzyszące niesionemu przez księży Najświętszemu Sakramentowi i licznie zebrani parafianie i goście. Przy ostatnim ołtarzu proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg procesji Bożego Ciała. Po wejściu do bazyliki odśpiewany został uroczysty hymn „Te Deum” i pieśń „Przed tak wielkim Sakramentem”, po czym nastąpiło zasłonięcie Cudownej Statuy Trójcy Przenajświętszej.
Tegorocznej procesji Bożego Ciała nie zatrzymał koronawirus. Zachowane zostały jednak wszystkie środki ostrożności, aby Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie mógł, jak w ubiegłych latach, spojrzeć na całą parafię Prostyń i jej błogosławić.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90