Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC03591.JPG„Przed Tron Łaski przybywamy,
Trójcę Świętą uwielbiamy.
Wdzięczni za to, że w Prostyni
tyle cudów Bóg uczynił”.

Cudowna Statua Trójcy Przenajświętszej w Prostyni od wieków spogląda na parafian i pielgrzymów licznie przybywających do tego nadbużańskiego sanktuarium.

Tu wierni oddają cześć Bogu Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu. O ogromie łask, jakie płynęły i wciąż płyną z tego miejsca świadczy Księga Cudów. Na odpusty do Prostyni od ponad 500 lat przybywają pielgrzymi z różnych zakątków diecezji i Polski.
Tegorocznym nabożeństwom eucharystycznym przewodniczył ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski – Wikariusz Generalny i Kanclerz Kurii Biskupiej w Drohiczynie. Odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej rozpoczął się w sobotę 6 czerwca Mszą Świętą za zmarłych o godz. 9.00. Po Mszy miała miejsce procesja na cmentarz, będąca wyrazem łączności z minionymi pokoleniami modlącymi się niegdyś przed Cudowną Statuą. Po procesji było wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracji przewodniczyły Kółka Żywego Różańca z Grądów. Kolejna Msza Św. odprawiona została o godz. 12.00, po jej zakończeniu adorację w bazylice prowadziły Kółka Żywego Różańca z Orzełka i Poniatowa. O godz. 15.00 odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, której przewodniczyła młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Następnie adorację prowadziły Kółka Żywego Różańca ze Złotek. Tego dnia przed Tron Łaski przybyła piesza pielgrzymka z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej. O godz. 18.00 odbyła się Msza Św. z udziałem pielgrzymów oraz nabożeństwo czerwcowe i nabożeństwo Pierwszej Soboty. Potem adorację prowadzili członkowie parafialnej Akcji Katolickiej. O godz. 21.00 został odśpiewany Apel Jasnogórski i odmówiono Koronkę do Trójcy Przenajświętszej. O godz. 22.00 wokół bazyliki odprawiona została Droga Krzyżowa, a o północy miała miejsce pasterka ku czci Trójcy Przenajświętszej, w której, jak co roku, uczestniczyli ułani z pobliskich Zarąb Kościelnych pod wodzą st. wachmistrza ks. Andrzeja Dmochowskiego.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. o godz. 7.00. Po niej przed Najświętszym Sakramentem adorację prowadziło Kółko Żywego Różańca z Kiełczewa. Kolejna Msza Św. odpustowa miała miejsce o godz. 9.00. Po tym nabożeństwie pielgrzymi i parafianie mieli okazję dostąpić tzw. koronacji, czyli nałożenia korony, w której znajdują się wianki św. Anny. Dalszym adoracjom przewodziły Kółka Żywego Różańca z Prostyni. Suma odpustowa odprawiona została o godz. 12.00. Przewodniczył jej ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik. Kazanie do zebranych skierował ks. prał. Zbigniew Rostkowski. Po Mszy bardzo wielu pielgrzymów i parafian przystąpiło do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny oraz adorowało Cudowną Statuę. Kolejną godzinę adoracji przed Tronem Łaski prowadziło Kółko Żywego Różańca z Treblinki. O godz. 15.00 odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, której przewodziły dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej i ich rodzice. Następnie adorowała młodzież z parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wieczorowa Msza Św. odpustowa zawierała również nabożeństwo czerwcowe, po którym swoją adorację rozpoczął Domowy Kościół. Zakończeniem niedzielnych modlitw był Apel Jasnogórski o godz. 21.00 i Koronka do Trójcy Przenajświętszej.
Pierwsza Msza Św. odpustowa w poniedziałek odprawiona została o godz. 7.00. Po niej adorację prowadzili członkowie Chóru Parafialnego. Następna Msza Św. była o godz. 9.00. Kolejne godziny adoracji przeznaczone były dla wszystkich. W południe odbyła się Msza Św. wieńcząca odpust Trójcy Przenajświętszej. Dopełnieniem uroczystości była procesja eucharystyczna wokół bazyliki, chóralny śpiew pełnego wdzięczności hymnu „Te Deum” i zasłonięcie Cudownej Statuy.
Na zakończenie ks. kan. Józef Poskrobko bardzo serdecznie podziękował wszystkich, którzy włączyli się w organizację parafialnego odpustu. Szczególne słowa wdzięczności skierował do księży: ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka – seniora prostynskiego, ks. Macieja Domańszczyńskiego – wikariusza i ks. Łukasza Suszko – rezydenta.

ZDJĘCIA    Filmik z adoracji

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90