Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSCF1035.JPG18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się wielki Polak, „Papież słowiański”, „Iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa”, pielgrzym, człowiek dialogu i pokoju – Karol Wojtyła, Jan Paweł II, Patron Szkoły Podstawowej w Prostyni.


Uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Papieża – Polaka rozpoczęły się na placu przed szkołą, przy obelisku upamiętniającym nadanie szkole imienia, o godz. 10.00. Wzięli w nich udział zaproszeni goście: ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna, p. Urszula Rytel – inspektor ds. promocji i kontaktów z mediami oraz przedstawiciele uczniów, nauczyciele, pracownicy szkoły, harcerze, wolontariusze i rodzice. Uroczystość odbywała się w czasie epidemii koronawirusa, dlatego nie mogli w niej uczestniczyć wszyscy uczniowie. Na początku wprowadzony został poczet sztandarowy szkoły i poczet flagowy. Uczniowie w ciszy wciągnęli flagę papieską na maszt. Następnie odśpiewana została „Barka”. Teraz głos zabrała dyrektor szkoły p. Ewa Szymanik, która serdecznie powitała zebranych i przedstawiła program uroczystości. W tym miejscu przybliżony został życiorys Karola Wojtyły. Głos zabrała również Wójt Gminy p. Bożena Kordek, która zwracając się do uczniów zachęcała do rozwijania swoich pasji wzorem świętego Patrona Szkoły. Także ks. kan. Józef Poskrobko pogratulował Patrona i przypomniał słowa Papieża wyryte na kamiennym obelisku: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją!”. Wyrazem czci dla Jana Pawła II było złożenie wiązanki przez p. Bożenę Kordek oraz zapalenie zniczy przez przedstawicieli szkoły. Zakończeniem uroczystości było wspólne zaśpiewanie pieśni „Nie zastąpi Ciebie nikt”.
Wieczorem, o godz. 18.00 w bazylice prostyńskiej odprawiona została Msza Święta w intencji uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni w setną rocznicę urodzin Patrona. Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko, on też wygłosił do zebranych kazanie. Nawiązał do słów Ojca Świętego „Nie lękajcie się!” i do wydarzeń sprzed 15 lat, kiedy szkoła w Prostyni otrzymywała imię Jana Pawła II. Na Mszy obecny był poczet sztandarowy, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Prostyni. Podsumowaniem uroczystości była ulubiona pieśń Papieża „Barka”.

 

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90