b_180_120_16777215_00_images_04.jpgWielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała, była Maryja. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem Maryjnym.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych. W tym roku pokarmy poświecą ojcowie, jako głowa rodziny.
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła.
Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.
Tej nocy powraca uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu..
Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Procesja rezurekcyjna przenoszona jest na niedzielny poranek.
Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim.