Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

W wiązku z tym, iż w tym roku nie odbywa się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny ani w kościele ani w innych miejscach należy pobłogosławić pokarmy przed śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinnych domach. Dokonuje tego głowa rodziny (lub inna osoba wierząca) w domu wg tekstu zamieszczonego poniżej:  

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY (na podstawie Służby Bożej w Diecezji Drohiczyńskiej)

 

Głowa rodziny lub inna osoba wierząca zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Głowa rodziny: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wszyscy: Amen.
Głowa rodziny: Pan Jezus umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości. Jej wyrazem jest nasze spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem podczas wspólnego świątecznego posiłku w gronie rodzinnym. Dlatego błogosławimy dzisiaj te pokarmy i prosimy, aby Chrystus obdarzył nasze serca radością i wzajemną życzliwością oraz wynagrodził trudy tych, którzy te pokarmy przygotowali.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. Mt 6, 31 ab.32b-33
Po odczytaniu tekstu Głowa rodziny mówi:
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław † ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław † to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław † te jajka, znak nowego życia, abyśmy, dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Głowa rodziny: Przeżywając trudny czas epidemii, w duchowej łączności z wszystkimi wierzącymi w Zmartwychwstałego Pana, chcemy pamiętać o dotkniętych chorobą oraz o opiekujących się nimi, niejednokrotnie przebywającymi poza swoimi domami. Ojcze nasz… (wszyscy odmawiają modlitwę)
Głowa rodziny: Pomódlmy się także o pokój wieczny dla zmarłych z naszej rodziny i ofiar epidemii. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.
Wszyscy: A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Głowa rodziny: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Głowa rodziny: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Wszyscy: Amen.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90