Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_120_16777215_00_images_2020_14.jpgLiturgia w Wielki Piątek to szczególny moment Triduum Paschalnego - tego dnia w kościele wspomina się mękę i śmierć na krzyżu Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Jest to też jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odprawia się Mszy świętej.


Kapłani odprawiają liturgię w czerwonych szatach, oznaczających miłość Boga do człowieka.
W Wielki Piątek po Liturgii Słowa, następuje Adoracja Krzyża. Kapłan częściowo odsłaniał zakryty jeszcze w czasie postu krzyż, śpiewając: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, a wierni odpowiedzieli: „Pójdźmy z pokłonem”. Ze względu na epidemię, wierni, nie mogli ucałować Krzyża, ale oddali mu hołd przez przyklęknięcie przed nim lub pokłon. Po adoracji wiernym udzielona została Komunia święta.
Zwieńczeniem liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do Adoracji.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90