Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_P2150445.JPGW dniach 11-18 lutego odbyła się pielgrzymka do Izraela i Jordanii. Wzięli w niej udział parafianie z Prostyni, Małkini, Domanowa, Kamionny, Budzisk i Twierdzy Modlin. Duchową opiekę sprawowali księża: ks. Łukasz Suszko z Prostyni, ks. Wojciech Ryczkowski z Kamionny, ks. Paweł Hryniewicki z Rozbitego Kamienia i ks. Grzegorz Zasłonka z Kosowa Lackiego.


W Jordanii pielgrzymi zwiedzili Petrę – ruiny starożytnego miasta wykutego w skale, Madabę z fragmentarycznie zachowaną mozaikową mapą Palestyny i Dolnego Egiptu z VI wieku oraz byli na Górze Nebo, skąd rozpościera się wspaniały widok na Ziemię Obiecaną. Tu dotarł Mojżesz po 40 latach wędrówki przez pustynię, tu też, według tradycji, znajduje się jego grób. W kaplicy z widokiem na kamieniste góry odprawiona została Msza Święta.
Pobyt w Nazarecie pielgrzymi rozpoczęli od wieczornego nabożeństwa w Bazylice Zwiastowania Pańskiego, które zgromadziło wielu katolików z różnych krajów. Kolejnego dnia odbyło się dokładne zwiedzanie Bazyliki z Grotą Zwiastowania i krużgankami wokół świątyni, w których znajdują się obrazy Matki Bożej z różnych krajów świata. Pielgrzymi odwiedzili również pobliski kościół św. Józefa. Tego dnia, 14 lutego, Msza Święta odprawiona została w sanktuarium Pierwszego Cudu Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej. Tu 10 par odnowiło przysięgę małżeńską oraz ponowiło ślubowanie wzajemnej miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Z Kany grupa udała się na bardzo wietrzną Górę Tabor, gdzie zwiedziła bazylikę Przemienienia Pańskiego.
Kolejny dzień rozpoczął się od Mszy Świętej na Górze Błogosławieństw. Pielgrzymi zwiedzili tu również kościół. Następnie udali się do Tabgi, gdzie nawiedzili bazylikę Rozmnożenia Chleba i kościół Prymatu św. Piotra nad brzegiem Jeziora Genezaret. Kolejne miejsce to Kafarnaum – miasto Jezusa, gdzie pielgrzymi obejrzeli ruiny starożytnych zabudowań. W każdym z odwiedzanych miejsc czytany był stosowny fragment Pisma Świętego opisujący wydarzenia biblijne. Wielkim przeżyciem dla wszystkich był rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim, podczas którego wciągnięta została na maszt biało-czerwona flaga i odśpiewany hymn państwowy. Na pokładzie były też tańce w takt lokalnej muzyki. Tego dnia pielgrzymi relaksowali się również w słonych wodach Morza Martwego oraz podziwiali architekturę Jerycha i widok na Górę Kuszenia.
Następny dzień również rozpoczął się od Mszy Świętej, tym razem w grocie na Polu Pasterzy. Tego dnia pielgrzymi odwiedzili: kaplicę „In Excelsis Deo”; Ein Karem – kościół Nawiedzenia św. Elżbiety, kościół św. Jana Chrzciciela; Górę Syjon w Jerozolimie z Wieczernikiem, Grobem króla Dawida i kościołem Zaśnięcia NMP oraz Betlejem – Bazylikę Narodzenia Pańskiego z Grotą Narodzenia i kościół św. Katarzyny z Grotą św. Hieronima. Wieczorem większość pielgrzymów skorzystała z fakultatywnej wycieczki „Jerozolima nocą”, podczas której mieli możliwość przypatrzeć się życiu ortodoksyjnych Żydów mieszkających w dzielnicy Mea Shearim, podziwiać panoramę miasta z Góry Skopus, dotknąć murów Ściany Płaczu, spojrzeć na Kneset i Menorę oraz skosztować słodkiego przysmaku arabskiego – knafeh.
Ostatni dzień wycieczko-pielgrzymki to piesza wędrówka po Jerozolimie. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od miejsca Wniebowstąpienia Pańskiego na Górze Oliwnej. Następnie pielgrzymi odwiedzili kościoły: „Ojcze Nasz”, „Pan zapłakał” i Bazylikę Agonii (Bazylikę Narodów) w Ogrójcu. Podziwiali też wspaniały widok na miasto z błyszczącą w słońcu złotą Kopułą na Skale i udali się do kościoła Grobu NMP. Po przejściu murów miejskich grupa znalazła się na Starym Mieście. Tu zwiedziła kościół św. Anny w którym wyśpiewała pieśni maryjne. Obok pielgrzymi obejrzeli ruiny Sadzawki Owczej, gdzie Jezus uzdrowił paralityka. Następnie odprawiona została Droga Krzyżowa, która wiodła wąskimi uliczkami Jerozolimy do Bazyliki Grobu Pańskiego. Tu zwiedzający mogli dotknąć skały w miejscu Ukrzyżowania Jezusa i znaleźć się w edykule Grobu. Odwiedzili również Kaplicę Znalezienia Krzyża Świętego w krypcie św. Heleny. W jednej z bocznych kaplic Bazyliki Grobu Pańskiego pielgrzymi wzięli udział w Mszy Świętej.
Po dniach pełnych wrażeń spędzonych na ziemi, po której stąpał Abraham, Mojżesz, Dawid, św. Anna, Matka Boża, św. Józef i Jezus - Świętej Ziemi, kamienistej, górzystej, pielgrzymi powrócili do ziemi polskiej – ziemi Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90