b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC02413.JPG

Święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej, kończy piękny czas kolędowania. Zgodnie z tradycją tego dnia do kościoła parafianie przynoszą świece – gromnice. Na początku Mszy Św. następuje procesja z płonącymi świecami, jest to znak wędrówki przez życie w jedności z Jezusem i w blasku Jego Ewangelii.

2 lutego, przypada również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W parafii Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni tego dnia odbyło się również tzw. pożegnanie żłóbka. Na Mszy o godz. 11.00 chór parafialny śpiewał kolędy, a po liturgii księża, służba liturgiczna, dzieci i młodzież zebrali się przy stajence betlejemskiej. Tu głos zabrał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń. Podziękował wszystkim za przybycie i adorowanie Dziecięcia przez 40 dni. Następnie ks. Maciej Domańszczyński wyjął z szopki figurkę Małego Jezusa, a dzieci podchodziły i żegnały go. Za te serdeczne gesty uczestnicy nabożeństwa otrzymali słodkie podarunki. Cała uroczystość odbywała się przy dźwiękach kolęd śpiewanych przy wtórze gitar.
Na zakończenie ks. proboszcz przypomniał o nabożeństwie, jakie powinno mieć miejsce w rodzinach Diecezji Drohiczyńskich w święto Matki Bożej Gromnicznej w czasie Apelu Jasnogórskiego. W rok 2020 obchodzić będziemy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, 100-lecie urodzin Jana Pawła II, a w czerwcu nastąpi beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Niech te wielkie postacie i bohaterska postawa żołnierzy polskich będzie dla nas drogowskazem na ten rok.

Galeraia zdjęć