Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_110_16777215_00_images_2020_82693_roza-dwie-czerwona-obraczki.jpgSakrament małżeństwa łączy kobietę i mężczyznę w nierozerwalnym związku i udziela im łask potrzebnych do wypełniania swoich obowiązków. Małżeństwo ustanowił w raju Bóg, a Chrystus podniósł je do godności sakramentu.

W piątek 17 stycznia w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji par małżeńskich z najdłuższym stażem z terenu Gminy Małkinia Górna. W gronie Jubilatów obchodzących Złote Gody, a więc 50 lat pożycia małżeńskiego byli: pp. Zofia i Jerzy Grochowscy z Prostyni, pp. Krystyna i Józef Kusiakowie z Kiełczewa, pp. Barbara i Ireneusz Mazurkowie z Prostyni, pp. Celina i Ryszard Renikowie z Prostyni, pp. Wacława i Janusz Tulwinowie z Kiełczewa, pp. Jolanta i Józef Wiechowscy z Kiełczewa. Diamentowe Gody, czyli 60 lat wspólnego życia obchodzili: pp. Teresa i Jan Chaberscy z Kiełczewa, pp. Kazimiera i Jan Pilichowscy z Kiełczewa, pp. Lucyna i Franciszek Starzyńscy z Grądów. Kamienne Gody, czyli 70 lat są razem: pp. Zdzisława i Stanisław Zyśkowie z Poniatowa. Mszę Świętą sprawowali księża: ks. kan. Tadeusz Kaczyński - proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej, ks. kan. Jan Marek Wróblewski – proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej i ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni. W trakcie nabożeństwa Jubilaci odnowili przysięgę małżeńską i od swoich proboszczów otrzymali dyplomy gratulacyjne.
Dalsze uroczystości miały miejsce w „Zajeździe pod Sosnami”. Tu, najserdeczniejsze życzenia Jubilatom złożyła Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek. Do życzeń dołączyli się również: Sekretarz Gminy p. Józef Bogucki, Skarbnik Gminy p. Marzena Kulesza i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego p. Ewa Ferenc. Uświetnieniem uroczystości był występ solistów Gminnego Chóru Dziecięcego z pieśniami ludowymi i popularnymi. Po wybrzmieniu gromkiego „Sto lat”, pani Wójt wręczyła Szanownym Parom Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze: był tort, ciasto, kawa, herbata, soki oraz wspomnienia wspólnie przeżytych lat.

Wszystkim Jubilatom życzymy zdrowia, radości oraz opieki i błogosławieństwa Bożego na kolejne wspólne lata.

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie Urzędu Gminy Małkinia Górna

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90