Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC02022.JPG19 stycznia przed niedzielną Mszą Świętą o godz. 10.30 w bazylice pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbył się koncert zespołu ludowego „MAŁKINIANKA”, w skład którego wchodzą pasjonaci śpiewania przede wszystkim z Małkini Górnej.

Szanowne grono serdecznie powitał proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko. Grupa wystąpiła przed Cudowną Statuą Trójcy Przenajświętszej w barwnych strojach ludowych. Wykonali szereg kolęd i pastorałek z towarzyszeniem niesamowitego dźwięku akordeonu. Parafianie wysłuchali m.in.: „Z narodzenia Pana”, „Oj, maluśki, maluśki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Hej, w dzień narodzenia”, „O Gwiazdo Betlejemska” i „Do szopy, hej pasterze”. Było to piękne spotkanie ze wspaniałymi polskimi kolędami. Członkowie zespołu „MAŁKINIANKA” uczestniczyli również we Mszy Świętej, a ich reprezentantka, parafianka prostyńska, czytała lekcje.
Po zakończeniu Mszy Świętej goście, przedstawiciele chóru parafialnego i ks. kan. Józef Poskrobko spotkali się w miłej atmosferze w salce parafialnej. Tu ks. proboszcz jeszcze raz podziękował zespołowi „MAŁKINIANKA” za znakomity występ i wyraził nadzieję na kolejne muzyczne spotkania w bazylice prostyńskiej.
Koncertem kolęd i pastorałek w Sanktuarium Prostyńskim, Gminny Zespół Ludowy „MAŁKINIANKA” zainaugurował obchody 35-lecia swego powstania, które przypadają właśnie w 2020 roku. Nastrój okresu Bożego Narodzenia trafnie oddaje wiersz ks. Jana Twardowskiego:

 

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”

 

zdjęcia

video

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90