Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2020_DSC01940.JPGUliczne jasełka zwane Orszakiem Trzech Króli organizowane są w Polsce od kilkunastu lat. Odbywają się w uroczystość Objawienia Pańskiego, jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, czyli 6 stycznia.


Orszak Trzech Króli w parafii Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni w tym roku został zorganizowany po raz pierwszy. Wzięło w nim udział wielu parafian i gości, dając wyraz przywiązaniu do życia zgodnie z zasadami wiary i wartościami chrześcijańskimi. Uroczystość rozpoczęła się na placu przed Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Prostyni. Tu zgromadzili się pięknie ubrani Królowie, kolędnicy misyjni, którzy tego dnia wędrowali wśród domostw parafii, księża oraz całe rodziny chcące oddać pokłon Dzieciątku. Wszyscy uczestnicy Orszaku otrzymali kolorowe, papierowe korony. Zebranych powitał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń i zaprosił do wspólnego przeżywania tego radosnego święta. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji Trzech Króli symbolizujących Europę, Azję i Afrykę i przedstawienia darów, jakie chcą zanieść Jezusowi. Następnie uformowana została kolumna marszowa. Jej czoło stanowiły Gwiazdy Betlejemskie niesione przez uczniów, potem szli Królowie, kolędnicy misyjni i parafianie. Podczas przemarszu śpiewane były kolędy pod kierunkiem organisty p. Artura Lanca i ks. Łukasza Suszko, przy wtórze gitarowym p. Wojciecha Jakubika. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwał natomiast wikariusz ks. Maciej Domańszczyński. Orszakowi towarzyszył też intensywny zapach kadzidła niesionego z przodu pochodu. Po dojściu do bazyliki, Trzej Królowie złożyli w stajence swoje dary. Każdy z nich pokłonił się Bożej Dziecinie oddając hołd samemu Stwórcy. Na zakończenie głos zabrał ks. proboszcz, który podziękował wszystkim za udział w uroczystym Orszaku. Wyraził także nadzieję, że w kolejnych latach te barwne korowody zgromadzą jeszcze większą liczbę osób. Zachęcił także do wspólnego kolędowania w gronie rodzinnym.

foto

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90