Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC01274.JPGRoraty to adwentowe Msze święte. Nazwa "roraty" pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Msza roratnia, czyli Msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu, jest śladem dawnego obchodzenia święta Zwiastowania Pańskiego.


W naszym kościele, jak i w wielu kościołach w całej Polsce, roraty posiadają wspaniałą, wymowną oprawę. W czasie odprawiania rorat zapala się dodatkową, przyozdobioną, białą świecę symbolizującą Maryję jako Jutrzenkę „przed przyjściem” Słońca - Jezusa Chrystusa. Obok znajduje się wieniec utworzony z zielonych gałązek. Zielone gałązki są symbolem nadziei i przypominają nam o radosnym czasie oczekiwania, przez który „wiodą” nas cztery świece, wskazujące na cztery niedziele adwentowe.
W Mszach św. roratnich uczestniczą nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci, które z lampionami udają się do ołtarza, rozpraszając mrok panujący w kościele.
Ksiądz Proboszcz w uroczystej procesji wnosi figurę Matki Bożej, która po skończonej Mszy świętej wędruje wraz z dzieckiem do jego rodzinnego domu, aby wspólnie modlić się, przebywać i gościć Matkę samego Boga.
Aby dziecko mogło gościć Maryję w swoim domu, powinno robić dobre uczynki i postanowienia adwentowe, które zapisuje na wykonanym przez siebie sercu. Serduszko przynosi do kościoła, zostawia w koszyczku, a po Mszy św. następuje losowanie "szczęsliwca". Na zakończenie Rorat figura Matki Bożej pozostanie w domu na zawsze.
Zapraszamy sedecznie dzieci, młodzież i dorosłych w środy i w soboty!

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90