b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC00703.JPGPolska po wielu latach niewoli naznaczonej krwią i cierpieniem walczących o wolność, wreszcie 101 lat temu odzyskała niepodległość. Od tamtej pory biało-czerwona flaga swobodnie powiewa nad krajem, brzmi polska mowa, polski śpiew.

Dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 17 listopada w bazylice odbył się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez parafian. Program składał się z szeregu pieśni, np. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Żeby Polska była Polską”, „Rota” oraz z wierszy o tematyce patriotycznej: „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida, „Hymn do Boga za Polskę” anonimowego autora XIX wieku i „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka. Podsumowaniem uroczystości było chóralne odśpiewanie hymnu „Wolność” na melodię „Te Deum”. Był to wyraz wdzięczności Bogu za wielki dar, jaki otrzymali Polacy 101 lat temu.

„Za tę wolność, którą w Polsce
Z łaskawości Twojej mamy.
Tobie Boże dziękujemy
Ciebie Boga wysławiamy.”